CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
DATA: 25 OCTOMBRIE 2006
CLASA: a IV-a A
DISCIPLINA: ISTORIE
ARIA CURRICULARA:
SUBIECTUL RECAPITULAREA NOTIUNILOR ISTORICE DE BAZA
UNITATEA DE INVATARE; FAMILIA: FORMA DE ORGANIZARE UMANA
TIPUL LECTIEI: DE RECAPITULARE
INSTITUTOR:
OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE:
sa ordoneze evenimente personale/ evenimente istorice
sa foloseasca termeni istorici in situatii diverse;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
01: sa dea exemple de izvoare scrise si nescrise;
02: sa aminteasca evenimentele importante din viata unei familii;
03: sa dea exemple de documente importante din viata familiei;
04: sa recunoasca din imagini izvoarele nescrise;
05: sa completeze un aritmogrif;
06: sa alcatuiasca enunturi cu cuvinte date;
OBIECTIVE AFECTIVE:
OA1: familiarizarea elevilor cu teme referitoare la trecutul mai apropiat sau mai indepartat al localitatii natale, al Romaniei si al Europei, utilizand mijloace adecvate varstei acestora;
OA2: dezvoltarea interesului pentru cunoasterea tainelor istoriei;
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul,autoevaluarea, munca independenta, lucrul pe echipe, tratarea diferentiata a elevilor
MIJLOACE SI MATERIALE: manualul, fise de lucru diferentiate, aritmogrif , plansa, imagini, fise cu tema pentru acasa
BIBLIOGRAFIE:
1. Cleopatra Mihailescu, Tudora Pitila, Steluta Vlad- " ISTORIE" manual pentru clasa a IV-a, Aramis 2006
2. Ministerul Educatiei si Cercetarii- Consiliul National pentru Curriculum- "Programe scolare pentru clasa a IV-a", Bucuresti 2005
Momentele lectiei |
Durata |
|
Elemente de continut |
Metode si procedee |
Mijloace si materiale |
Evaluare |
Moment organizatoric |
1' |
Se asigura conditiile necesare unei bune desfasurari a lectiei Elevii se pregatesc pentru lectie avand pe banci manualele, caietele de istorie si instrumentele de scris | ||||
Verificarea temei |
5' |
Se verifica tema atat din punct de vedere cantitativ cat si calitativ - completarea portofoliului personal( arborele genealogic, documente importante din familie, imagini cu izvoare istorice, imagini cu traditii si obiceiuri locale) | ||||
Anuntarea temei si a obiectivelor |
1' |
Astazi la istorie vom face o recapitulare a tuturor cunostintelor istorice pe care noi le-am acumulat de la inceputul semestrului si pana in prezent: vom da exemple de izvoare istorice, vom enumera perioadele timpului istoric, vom preciza anii de inceput si de sfarsit pentru secole date, vom preciza mileniul si secolul pentru anumiti ani, veti lucra individual si pe grupe in completarea unor fise, vom completa un aritmogrif. |
Explicatia |
Recapitularea cunostintelor |
27' |
01 04 04 05 |
Cum se numesc oamenii care studiaza si scriu despre istorie? De cate feluri sunt izvoarele istorice?- la tabla este afisata o plansa cu izvoare scrise si nescrise Dati exemple de izvoare scrise si nescrise! Activitate in perechi- elevii primesc o fisa pe care trebuie sa incercuiasca izvoarele nescrise. Cum se numesc oamenii care descopera izvoare istorice? Cum se numeste succesiunea evenimentelor in ordinea in care s-au petrecut? In cate perioade este impartit timpul istoric? Care sunt acelea? Cati ani are un deceniu? Secol sau.. Cati ani are un secol sau un veac? Cati ani are un mileniu? Ce este familia? Care sunt cele mai importante evenimente din viata unei familii? Dati exemple de documente importante din viata unei familii! Activitate in perechi- elevii primesc o fisa pe care trebuie sa ordoneza cronologic evenimentele din viata unei persoane |
Explicatia Exemplificarea Activitate in perechi Conversatia Exemplificarea Exercitiul Activitate in perechi |
Plansa Fisa de lucru cu imagini reprezentand izvoare nescrise Fisa de lucru in perechi |
Observarea sistematica Raspunsuri la intrebari Activitate frontala Ordonarea cronologica a unor evenimente |
05 |
Cum se numeste lucrarea care ofera informatii despre mediul geografic si trecutul unei localitati sau regiuni? - se completeaza un aritmogrif(elevii primesc fise cu un aritmogrif, pe care dupa completare il vor atasa portofoliului) elevii sunt grupati cate 4 si primesc spre rezolvare o fisa( castiga grupa care termina prima si corect) |
Exercitiul |
Aritmogrif Fise de lucru Fise de lucru |
Incadrarea anilor dati in mileniul si secolul corespunzator |
||
Obtinerea performantei |
10' |
06 |
-fise individuale diferentiate |
Explicatia Exercitiul Autoevaluarea |
Fise de lucru A SI B |
Evaluare sumativa |
Tema pentru acasa |
1' |
Elavii primesc o fisa pe care trebuie sa completeze anii de inceput si de sfarsit ai secolelor date |
Explicatia |
Tema pentru acasa-fisa |
Completarea anilor de inceput si de sfarsit ai sacolelor date |
|
Aprecieri finale ( evaluarea activitatii) |
2' |
Se fac aprecieri pozitive individuale si colective ; Se fac recomandari; Se prezinta o plansa pe care elevii vor selecta atributul lectiei |
Plansa |
Aprecieri pozitive individuale, colective Autoevaluarea |
Numele si prenumele:
Fisa de evaluare individuala A
1. Grupeaza urmatoarele izvoare istorice in scrise si nescrise:
unelte, arme, scrisori, monede, ruine, inscriptii, vase, documente, podoabe, acte comerciale
Izvoare scrise |
Izvoare nescrise |
2. Alege coloana care cuprinde doar denumiri ale unor institutii care pot adaposti dovezi ale trecutului unei persoane, ale unei familii sau localitati.
A |
B |
C |
fabrica |
manastire |
muzeu |
muzeu |
cetate |
arhiva scolii |
monumente istorice |
magazin |
primarie |
turnuri |
santier |
casa memoriala |
atelier |
dispensar |
biserica |
poduri |
3. Subliniaza dintre cuvintele de mai jos doar pe acelea care denumesc surse de cunoastere a trecutului: documente, monede, morminte, munti, asezari, unelte, arme, ape, sigilii, picturi, cronici, inscriptii
4. Alege varianta corecta:
Momentul cand s-a petrecut un eveniment istoric se numeste:
a) izvor istoric
b) data istorica
c) act
Pentru localizarea momentelor istorice se folosesc:
a) hartile
b) izvoarele istorice
c) datele istorice
Viata oamenilor este influentata de:
a) ocupatii
b) unelte
c) mediul geografic
5. Alcatuieste o propozitie cu cuvantul "document"
Numele si prenumele:
Fisa de evaluare individuala B
1. Grupeaza urmatoarele izvoare istorice in scrise si nescrise:
unelte, arme, scrisori, monede, ruine, inscriptii, vase, documente, podoabe, acte comerciale
Izvoare scrise |
Izvoare nescrise |
2. Alege varianta corecta:
Momentul cand s-a petrecut un eveniment istoric se numeste:
d) izvor istoric
e) data istorica
f) act
Pentru localizarea momentelor istorice se folosesc:
d) hartile
e) izvoarele istorice
f) datele istorice
Viata oamenilor este influentata de:
d) ocupatii
e) unelte
f) mediul geografic
3. Alcatuieste o propozitie cu cuvantul "document".
PRECIZEAZA MILENIUL SI SECOLUL ANILOR URMATORI:
ANII |
MILENIUL |
SECOLUL |
852 | ||
58 | ||
1725 | ||
2006 |
PRECIZEAZA MILENIUL SI SECOLUL ANILOR URMATORI:
ANII |
MILENIUL |
SECOLUL |
852 | ||
58 | ||
1725 | ||
2006 |
Noteaza anii de inceput si de sfarsit ai fiecarui secol din tabel:
Mileniul |
I |
|||||||||
Secolul |
I |
II |
III |
IV |
V |
VI |
VII |
VIII |
IX |
X |
Anii |
1 | |||||||||
100 |
Noteaza anii de inceput si de sfarsit ai fiecarui secol din tabel:
Mileniul |
II |
|||||||||
Secolul |
XI |
XII |
XIII |
XIV |
XV |
XVI |
XVII |
XVIII |
XIX |
XX |
Anii |
1001 | |||||||||
1100 |
Noteaza anii de inceput si de sfarsit ai fiecarui secol din tabel:
Mileniul |
III |
|||||||||
Secolul |
XXI |
XXII |
XXIII |
XXIV |
XXV |
XXVI |
XXVII |
XXVIII |
XXIX |
XXX |
Anii |
2001 | |||||||||
2100 |
ARITMOGRIF
Mijloc de transport aerian
Sala in care isi desfasoara activitatea elevii
Frunzele pe ramuri
Au ingalbenit,
Ploua, ploua intruna,
Cine a sosit?
Numele tarii noastre
Obiect in care orice copil isi tine stiloul, creionul, radiera
Produs alimentar lichid, obtinut din seminte de floarea soarelui
ARBORELE GENEALOGIC AL UNEI FAMILII
TATA MAMA
COPILUL
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 12256
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved