CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
Obiectul de invatamant: FIZICA
Clasa: a X a
Data:
Profesor
Tema lectiei: Circuitul serie RLC
Tipul lectiei: Transmitere de noi cunostinte si consolidarea lor prin activitate practica
Obiective cadru: cunoasterea si intelegerea termenilor si conceptelor specifice domeniului fizicii; dezvoltarea capacitatii de analiza
Obiective operationale: la sfarsitul lectiei elevii trebuie sa fie capabili:
O1 - sa investigheze experimental comportarea rezistorului, a bobinei si condenstorului in curent alternativ atunci cand sunt legate in serie si sa exprime valorile instantanee ale tensiunii si intensitatii curentului alternativ
O2 - sa reprezinte fazorial cele trei regimuri de functionare ale unui circuit RLC serie
O3 - sa defineasca si sa exprime matematic impedanta circuitului RLC serie
O4 - sa exprime defazajul dintre tensiunea la bornele circuitului si intensitatea curentului prin circuit
O5 - sa scrie legea lui Ohm pentru acest circuit
O6 - sa rezolve probleme aplicand notiunile insusite
Strategii didactice:
a. mijloace de invatamant:
1) materiale: circuit format din rezistor cu rezistenta R, bobina de inductanta L, condensator cu capacitatea C, grupate in serie, generatoe de tensiune alternativa, osciloscop, caiet notite, manual, tabla, creta.
2) umane: clasa omogena cu cunostinte ce necesita consolidate.
b. metode de invatamant:
Converstia euristica, explicatia,experimentul integrat, observatia, problematizarea, reprezentarea fazoriala.
c. forme de activitate:
- Frontal, pentru reactualizarea cunostintelor si observarea comportamentului rezistorului, bobineisi condensatorului inseriate in curent alternativ
d. metode de evaluare:
- Verificare curenta orala
- Observarea sistematica a elevilor.
Surse informationale:
Manual FIZICA clasa a X a ed. Radical.
Scenariul activitatii didactice
Nr crt |
Evenimentul didactic |
Continutul lectiei |
Momentul organizatoric |
Prof.verifica prezenta |
|
Reactualizarea cunostintelor anterior insusite |
Prof. cere elevilor sa descrie comportamentul unui rezistor in c.a, a unei bobine ideale intr-un circuit de c.a si a unui condensator ideal in c.a. |
|
Enuntarea obiectivelor operationale |
Prof. spune elevilor ca in cadrul lectiei se studia comportarea celor trei elemente de circuit legate in serie , la bornele circuitului aplicandu-se o tensiune alternativa. |
|
Dirijarea invatarii |
Se considera un circuit format dintr-un rezistor cu rezistenta R, o bobina cu inductanta L si un condensator cu capacitatea C, legate in serie la capetele circuitului aplicandu-se o tensiune alternativa.
La bornele circuitului se leaga un osciloscop. Profesorul cere elevilor sa descrie cele trei regimuri de functionare ale circuitului RLC serie. La bornele rezistorului apare o cadere de tensiune UR = I*R in faza cu intensitatea I. La bornele bobinei apare o cadere de tensiune UL= I*XLdefazata cu /2 inaintea intensitatii I. La bornele condensatorului apare o cadere de tensiune UC= I*XC defazata cu /2 in urma intensitatii I. Valorile instantanee ale tensiunii si intensitatii curentului alternativ se scriu : u = Umax * sint i = Imax * sin(t - ) unde este defazajul dintre curent si tensiune. Daca > 0, curentul este defazat in urma tensiunii; Daca < 0, curentul este defazat inaintea tensiunii; UL |
a) b) c)
UR = I*R
UL = I*XL
UC = I*XC
a) Daca UL > UC,>0, intensitatea curentului este defazata in urma tensiunii, avem efect inductiv;
b) Daca UL< UC , < 0, intensitatea curentului este defazata inaintea tensiunii, avem efect capacitiv;
c) Daca UL=UC,=0, intensitatea curentului si tensiunea sunt in faza,circuitul se afla in regim de rezonanta.
Profesorul numeste un elev la tabla pentru a aplica teorema lui Pitagora in triunghiul tensiunilor a). De aici se defineste impedanta circuitului RLC serie:
Z =
unde XL = L = reactanta inductiva
XC = = reactanta capacitiva
Z = deci < Z >si =
Legea lui Ohm pentru valorile efective este: I =
Profesorul cere elevilor sa determine defazajul dinre tensiunea la bornele circuitului RLC serie si intensitatea curentului alternativ, folosind triunghiul tensiunilor:
tg = =
In functie de valoarea lui circuitul se afla in unul din cele trei regimuri de functionare.
Conexiunea inversa
S-a realizat prin formularea concluziilor de catre elevi.
Intensificarea retinerii
Se va rezolva problema:
Un circuit de c.a. contine un rezistor cu rezistenta 40, o bobina ideala cu inductanta L = 1/8 H si un condensator cu capacitatea C = 125/4 F legate in serie. Tensiunea de alimentare este 100 V si frecventa c.a este 200 Hz. Aflati :
a) impedanta circuitului
b) intensitatea curentului prin circuit.
Asigurarea transferului
Prof. da elevilor tema pentru acasa problema 4 de la pag. 169 din manual.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4394
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved