CATEGORII DOCUMENTE |
PROIECT DE LECTIE
DATA:
CLASA: a IV-a A
SCOALA
CU CLASELE I-VIII NR.31
DISCIPLINA: EDUCATIE PLASTICA
ARIA CURRICULARA: ARTE
SUBIECTUL: NUANTE, TONURI, GRIURI
UNITATEA DE INVATARE: CULOARE SI NONCULOARE
TIPUL LECTIEI: FORMARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERI
INSTITUTOR:
OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE:
OR 3.1: sa identifice elemente de limbaj plastic, in diverse ipostaze;
OR 4.5:sa aprecieze modul de utilizare a elementelor de limbaj plastic, in propriile lucrari si in lucrarile celorlalti.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1: sa defineasca nuantele, tonurile, griurile;
02: sa deosebeasca nuante ale aceleiasi culori in reproducerile de arta vizionate;
O3: sa descifreze mesajele transmise de culoare sau forma;
O4: sa obtina nuante , tonuri si griuri, respectand indicatiile date;
05: sa realizeze o compozitie plastica cu ajutorul nuantelor, tonurilor si griurilor pe o tema la alegere.
OBIECTIVE AFECTIVE:
OA1: dezvoltarea gustului estetic prin exprimarea plastica a elevilor.
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, munca independenta,autoevaluarea
MIJLOACE SI MATERIALE: creatii plastice (reproduceri), plansa cu cercul cromatic si cu principalele perechi de complementare, acuarele, bloc de desen, pensula
BIBLIOGRAFIE:
1. Ministerul Educatiei si Cercetarii- Consiliul National pentru Curriculum- "Programe scolare pentru clasa a IV-a" , Bucuresti 2005
2. Aurel Dascalu- "Educatiea plastica in ciclul primar"- Ghid metodic , Editura Polirom Iasi, 1997
Momentele lectiei |
Durata |
|
Elemente de continut |
Metode si procedee |
Mijloace si materiale |
Evaluare |
Moment organizatoric |
1' |
Se asigura conditiile necesare unei bune desfasurari a lectiei Elevii se pregatesc pentru lectie avand pe banci acuarelele, pensulele, blocul de desen | ||||
Captarea atentiei |
3' |
Elevilor li se afiseaza pe tabla mai multe creatii plastice . Ei sunt anuntati ca vor face o calatorie vizuala prin labirintul fiecarei creatii pentru a vedea " Ce ne povesteste lumea minunata a culorilor", pentru ca daca stii sa le privesti si culorile transmit ceva, vorbesc. |
Conversatia |
Creatii plastice | ||
Anuntarea temei si a obiectivelor |
1' |
Astazi la ora de educatie plastica vor realiza o lucrare in care vom folosii nuante, tonuri si griuri. Dar pana atunci , ne von anintii ce sunt nuantele, tonurile,griurile; vom privi cercul cromatic si vom numii culorile ; vom obtine nuante, tonuri si griuri amestecand doua culori. |
Explicatia |
Dirijarea invatarii |
15' |
02 01 |
Elevii numesc si indica pe cercul cromatic principalele culori. Elevii sunt indrumati sa observe ca oranjul, rosul si violetul sau verdele, albastrul si violetul se aseamana, sunt nuante ale aceleiasi culori( ale rosului in primul caz si ale albastrului in al doilea caz ). Tot pe cercul cromatic vor observa in ce raport sunt: galbenul cu violetul, oranjul cu albastrul, rosul cu verdele- precizandu-se ca acestea sunt principalele perechi de culori complementare ( opuse si care nu se aseamana deloc una cu alta ). Se trage concluzia ca nuantele sunt culori semene, iar culorile care nu imprumuta nimic una din cealalta sunt culori complementare. Se definesc nuantele( amestecul unei culori cu o cantitate mica dintr-o alta culoare) Se intuieste o creatie realizata in tonurile unei culori, cerandu-se sa se faca precizarea raportului de asemanare a tonurilor, deci si tonurile sunt culori semene. Se definesc tonurile( culori care se inchid sau se deschid cu alb sau negru, sau cu o alta culoare mai inchisa sau mai deschisa). Se vor numi creatiile colorate in culori semene( nuante sau tonuri ale aceleiasi |
Explicatia Exemplificarea Conversatia |
Cercul cromatic a lui Itten |
Identificarea si numirea culorilor pe cercul cromatic Obtinerea unor nuante, tonuri,griuri |
03 04 |
culori), se vor selecta pasaje din alte creatii realizate in culori semene. Se aleg creatiile care au cromatica in contrast de complementare - rosu- verde, galben-violet, oranj- albastru.se amintesc care sunt culorile calde si reci. Se trage concluzia ca creatiile realizate in culori semene dau impresia de liniste, transparenta, echilibru si odihna, iar cele care conti contrast de complementare pot sugera zbucium, energie, multa caldura sau raceala. Se amintesc care sunt nonculorile. Se explica modalitatea de obtinere a griurilor( amestecul nonculorilor) Elevii sunt indrumati sa descopere pete de culoare cu forme spontane si sa precizeze tehnica prin care au fost realizate, apoi petele de culoare picturale sau plate si sa motiveze de ce petele respective sunt picturale sau plate. | |||||
Realizarea lucrarii |
15' |
05 |
Realizarea creatiei plastice pe o tema la alegere |
Exercitiul |
Bloc de desen, pensula, acuarele |
Realizarea lucrarii |
Fixarea cunostintelor |
5' |
Expunerea lucrarilor si analiza lor |
Conversatia |
Creatiile elevilor |
Analiza lucrarilor |
|
Aprecieri finale |
1' |
Se fac aprecieri pozitive individuale si colective ; Se fac recomandari; |
Aprecieri individuale si colective Recomandari |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2380
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved