CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
CLASA: a XI-a D
DIRIGINTE:
TIPUL ACTIVITATII: PLANIFICAREA CARIEREI . JOBURI. MESERII.
OBIECTIVE DE REFERINTA: Constientizarea elevilor cu privire la importanta alegerii profesiei.
Familiarizarea elevilor cu dinamica lumii muncii, cu informatiile despre reteaua
scolara si profesionala.
Utilizarea de catre elevi in contexte adecvate termenii munca, ocupatie si cariera
Folosirea calitatilor , experientei si a altor elemente pe care angajatorii le apreciaza
foarte mult .
Formarea unei atitudini constiente si responsabile fata de aceasta problema
fundamentala
OBIECTIVE OPERATIONALE: O1: sa constientizeze necesitatea de a avea o profesie;
O2: sa-si formeze capacitatile de autoexprimare ( autovalorizare);
O3: sa-si dezvolte capacitatea de autocunoastere;
O4: sa constientizeze oportunitatile si importanta de a alege o cariera;
O5: sa valorifice aptitudinile personale in alegerea si stabilirea traseului profesional;
O6: sa stabileasca corelatia dintre aspiratii si posibilitati in alegerea carierei;
OBIECTIVE EDUCATIVE: Sa adopte o atitudine constienta si responsabila fata de o problema pusa in discutie;
Sa colaboreze cu colegii in vederea solutionarii diverselor sarcini didactice;
METODE: Discutia colectiva, explicatia, lucrul in perechi, munca independenta.
Etapele activitatii didactice |
OB. OP. |
Continutul activitatii |
Metode si procedee |
Mijloace didactice |
Timp |
Captarea atentiei |
Pentru inceput vreau sa ganditi la profesia pe care doriti sa o imbratisati dupa terminarea studiilor |
5 min. |
|||
Anuntarea temei, scopului si a obiectivelor |
Pe parcursul activitatii vom aborda urmatoarele probleme: Ø Ce inseamna profesie? Ø Etapele pe care trebuie sa le parcurgem pentru cariera. Ø Factorii implicati in aceste etape. Ø Valorificarea aptitudinilor personale in acest proces. |
Explicatia |
Fise de lucru |
5 min. |
|
Prezentarea optima a continutului si dirijarea invatarii |
O1 O2 O3 O4 O5 |
Ca de obicei atunci cand abordam o problema trebuie sa pornim de la clarificarea termenilor, ce va sugereaza "profesia"? In continuare vom vedea de ce este necesara cariera: Ø Stabilitate Ø Satisfactie Ø Multumire sufleteasca Constientizarea oportunitatilor si a importantei de a alege o cariera: Ø Se ofera diferite informatii despre domeniile profesionale si profesiuni specifice; Ø Ar trebui ca profesia aleasa sa fie alegerea personala sau alegerea impusa de catre parinti? Aptitudinile personale influenteaza stabilirea traseului profesional: Ø Unii au talent, inclinatie, pricepere; Ø Interventia obstacolelor; Ø Influenta societatii, familiei, scolii in parcurgerea acestui traseu; Ø Cum pot sa ajung cat mai aproape de visul meu? |
Explicatia Lucrul in echipa Lucrul in grup; mozaicul Metoda pro/contra Discutia colectiva |
Foi, carioca |
5 min. 5 min. 10 min. 10 min. |
Obtinerea performantei |
Cine credeti voi ca are ponderea cea mai mare in alegerea profesiei? Ce ar trebui sa faca scoala in aceasta directie? |
Munca independenta Discutia colectiva |
Fise de lucru |
5 min. |
|
Evaluare |
Fiecare va primi cate o fisa de evaluare in care isi va exprima sincer parerea despre aceasta activitate. |
Munca independenta |
Fise de evaluare |
5 min. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3011
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved