CATEGORII DOCUMENTE |
Clasa a VII aA
Propunator : prof.
Data 20 I 2009
PROIECT DE LECTIE
Subiectul:Agresivitatea!
Modulul :Autocunoastere si dezvoltare personala
Obiectivul cadru Exersarea si practicarea unor norme de conduita in vederea formarii valentelor personalitatii
Obiective de referinta
Se exerseze norme de condiuta civilizata pentru a-si forma deprinderi si obisnuinte adecvate
Sa sesizeze aspecte positive/ negative din activitatile proprii sau ale celorlalti pentru a le aproba sau dezaproba
Obiective operationale
din punct de vedere cognitiv
O1: se identifice comportamente pozitive/ negative in mica povestire
O2: sa defineasca agresivitateal, a fi agresiv
O3: sa exemplifice comportamente pozitive si negative
din punct de vedere psiho- motric
05 :sa se orienteze corect pe materialul didactic
Strategii didactice:Metode si procedee: ,conversatia, explicatia, exercitiu, jocul de rol.
Material didactic: texte fise.
Timp de lucru: 45 minute
Nr. crt |
Evenimentele scenariului didactic |
Obiectiv operational |
Continutul activitatii educational terapeutice |
Strategii didactice, metode , procedee |
Resurse didactice materiale, mijloace |
Evaluare |
Moment organizatoric |
Pregatirea materialelor necesare desfasurarii activitatii | |||||
2. |
Captarea atentiei |
O2 |
Citirea si discutarea unei povestiri legate de agresivitatea unui urs |
Frontala |
||
3 |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
O3 O2 |
Se anunta tema si cateva obiective, pentru o buna desfasurare a activitatii |
Explicatia |
Frontala |
|
4 |
Desfasurarea activitatii |
O1 O2 O6 O4 |
Profesorul discuta cu elevii despreagresivitate,cauzele agresivitatii tipologii de agresiune. Se citeste o poveste despre agresivitatea unui urs Se analizeaza comportamentul personajului principal din spovestire, ce a generat acest comportament, cine a gresit. Pe doua planse separate se cere elevilor sa scrie comportamente pozitive si comportamente negative, se cere acestora sa exemplifice cu elevi din scoala in functie de comportamentul observat la acestia. |
Explicatia Jocul de rol Exercitiu Conversatia Explicatia |
Texte Imagini Plansa Imagini Text |
Frontala orala Individuala Frontala Individuala |
Retentie si tranfer |
O2 O3 O4 |
Se impart teste elevilor |
Exercitiu Munca independenta Explicatia |
teste |
Individuala |
|
6 |
Evaluare |
O5 |
Fiecare elev prezinta punctajul obtinut |
Explicatia Conversatia |
Solutia gasita |
Individuala |
7 |
Incheierea activitatii |
Se discuta modul de solutionare a situatiilor problema si se premiaza elevul care a dat sfatul cel mai bun. |
Conversatia |
Frontala Individuala |
FISA DE LUCRU LA DIRIGENTIE
Agresivitatea
Raspunde sincer prin DA , sau NU la urmatoarele intrebari:
Dupa ce a-i terminat de raspuns la toate intrebarile acorda-ti un punct pentru da la intrebarile 6; 8; 9; 10 ; 18; 20 si 1 punct pentru fiecare nu de la celelalte intrebari.
Fa suma lor.
- Pentru un punctaj mai mare de 17 ai un comportament cuviincios;
- Pentru 13-16 puncte, faci uneori greseli de comportare corecta, care se pot remedia;
- Pentru 10-13 puncte, ai lipsuri vizibile de comportament, care cu rabdare si perseverenta trebuie sa la corijezi;
- Pentru un punctaj mai mic de 10 puncte, ai frecvente lipsuri in comportament, dar daca vrei poti sa indrepti aceasta situatie neplacuta.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4129
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved