CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Scoala Postliceala Sanitara ''Fundeni''
An scolar 2007-2008
Clasa AM III-C
Asistent medical generalist
Locul desfasurarii: sala de demonstratie
PROIECT DE LECTIE
Obiectul de studiu:Ingrijiri in obstetrica -ginecologie
Subiectul:Planificarea familiala
Tipul lectiei:mixta(combinata)
Durata lectiei ore
Strategia didactica
a)metode si procedee utilizate
-expunere(aplicatie,descriere)
-conversatia
-problematizarea
b)mijloace -reprezentari vizuale
-retroproiectari-scheme,imagini
-planse,ghiduri,pliante
c)moduri de activitate cu elevii
-frontal (pentru reactualizarea cunostintelor)
-individual sau in grup
d)surse informationale (bibliografie)
-Nanu D; Marinescu B; Nanu M. -Contraceptia. Bucuresti, Editura Societatea Stiinta si Tehnica
-Huezo C; Briggs C; -Ghid al serviciilorde planificare familiala
-Ceausu V; Pitariu H; Toma M -Psihologia si viata cotidiana.Bucuresti Editura Academiei,1988
-Planning familial -Guide de la contraception e de l'amour sans risques,Ghidul contraceptiei si al amorului fara riscuri. Paris, Editura Syros, 1993.
-Nitescu V.-Obstetrica si ginecologie,Bucuresti,E.D.P.1994
Obiectivele:
-Obiectul global,
Insusirea cunostintelor de planificare familiala necesare educarii persoanelor de varsta fertile
-Obiective operationale,
Elevul asistent medical va fi capabil sa:
*defineasca planificarea familiala,
*enumere drepturile beneficiarilor serviciilor de planificare familiala,
*indice metodele de planificare a sarcinii,
*descrie fiecare metoda,explicand avantajele si dezavantajele,
*explice importanta utilizarii metodelor de contraceptie
Desfasurarea lectiei:
-Momentul organizatoric -notarea absentelor
-pregatirea materialului didactic
-Comunicarea titlului lectiei de predate:Planificarea familiala
-Pregatirea elevilor pentru asimilarea noilor cunostinte (prin conversatie introductive reactualizez cunostintele necesare notiunilor cre vor fi predate):recapitularea notiunilor despre:
*anatomia si fiziologia aparatului genital,
*ciclul menstrual- faza proliferativa
-faza secretorie
-faza menmstruala
*fecundatia
*influenta hormonilor sexuali feminini asupra organismului
Comunicarea de noi cunostinte:
Familia reprezinta punctual de pornire al dezvoltarii sociale si economice.
Planificarea familiala costa in alegerea momentului potrivit pentru a avea copii,precum si numarul lor.
Serviciile de planificare familiala sunt in primul rand servicii de proilaxie.Persoanele care
apeleaza la aceste servicii au o serie de drepturi:
1.dreptul de informare
2.dreptul de acces
3.dreptul de a allege
4.dreptul la siguranta metodei
5.dreptul la intimidate
6.dreptul la confidentialitate
7.dreptul la respectarea demnitatii
8.dreptul la confort
9.dreptul la continuitate
10.dreptul la opinie
Contraceptia cuprinde totalitatea mijloacelor si metodelor folosite pentru prevenirea
fecundatiei .Ea trebuie sa fie eficace,acceptata,tolerata si reversibila.
I.Metodele naturale sau de observare a ciclului;
1.Metoda Ogino-Knaus- metoda clendarului sau metoda ritmica
2. Metoda curbei termice
3.Metoda simpto-termica
4.Metoda Billings- metoda glerei cervicale
5.Alaptarea ca metoda de contraceptie
II. Metode locale si de bariera
Condomul
Diafragma
Cupola cervicala
Spermicidele: geluri,crme,spume,ovule,tablete spumante,ovule spumante,film solubil,bureti
III.Dispozitive intrauterine- steriletul.
IV.Contraceptia hormonala
1.Contraceptive estroprogestative
2.Contraceptive progestative
V.Mijloace contraceptive permanente- vasectomia ,ligature de trompe.
Fixarea cunostintelor predate pentru a constata modul in care elevii au inteles si pentru
realizarea feed-back-ului
1.Explicati importanta planificarii familiale
2.Enumerati metodele de planificare a sarcinii,
3.Specificati avantajele si dezavantajele fiecarei metode.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 5504
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved