CATEGORII DOCUMENTE |
PROIECT DE LECTIE
Invatator Institutor:
Unitatea de invatamant:
Clasa: I
Obiectul: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: "Un roi de fluturi albi"
Subiectul: Sunetul si litera "L"
Tipul lectiei: comunicare si insusire de noi cunostinte
Durata: 2 x 45
Familiarizarea cu sunetul l si litera "L"
1.1. sa inteleaga semnificatia orala a mesajului oral
1.3. sa distinga cuvintele dint-o propozitie data, silabele dintr-un cuvant, si sunetele dintr-o silaba
2.1. sa formuleze clar si corect enunturi verbale potrivite unor situatii date
2.2. sa integreze cuvinte noi in enunturi
2.3. sa manifeste initiativa si interes pentru a comunica cu ceilalti
3.1. sa identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte si enunturi in textul tiparit si in textul de mana
3.4. sa citeasca in ritm propriu, corect un text cunoscut
4.1. sa scrie corect litere, silabe, cuvinte
4.2. sa scrie corect, lizibil si ingrijit propozitii scurte
O1: Sa recunoasca sunetul in vorbirea curenta
O2: Sa asocieze sunetul cu literele "l" si "L" de tipar si de mana
O3: Sa identifice elementele componente ale litrei "L" de tipar si de mana
O4: Sa scrie corect litera izolat si in cuvinte
O5: Sa compuna cuvinte si propozitii, in baza unor cerinte
O6: Sa completeze cuvinte cu structura silabica lacunara
O7: Sa interpreteze un joc de rol pe o anumita tema
O8: Sa scrie corect cuvinte si propozitii, in baza unor sarcini date
O9: Sa citeasca in ritm propriu, corect, constient cuvinte, propozitii si un scurt text
Strategia didactica:
Mijloace didactice: alfabetarul mare; plansa cu literele "l" si "L"; fise de lucru; prezentare ppt "Primavara"; piese puzzle;
caietele - auxiliar pentru scriere; medalii din carton colorat
Metode de invatamant, procedee: metoda fonetica analitico-sintetica, conversatia, explicatia, demonstratia, observatia, exercitiul,
jocul didactic
Forme de organizare a activitatii: frontal, in perechi, individual;
6. Surse informationale:
Ghidul programului de informare/formare a institutorilor/invatatorilor. Curriculum pentru clasele I-II, Bucuresti 2003
Nita S, Metodica predarii limbii romane in clasele primare, Ed. Aramis, Bucuresti 2001
Pop M, Vidrighin S, Invata sa citesti si sa scrii corect!, Ed. Imago, Sibiu 2006
Mihailescu C, Pitila T, Abecedar, Ed. Aramis, Bucuresti 2005
Nota:
Toate obiectivele enumerate demonstreaza existenta unei stranse interdependente. Obiectivele cadru se refera la formarea unor capacitati specifice disciplinei pe parcursul a patru ani de studiu. Obiectivele de referinta urmaresc achizitia de cunostinte si formare de capacitati in timp de un an scolar. Obiectivele operationale precizeaza performantade care va fi capabil elevul dupa parcurgerea unei activitati.
. Fisa pentru activitate independenta este realizata de catre invatator prin selectarea secventelor corespunzatoare din derularea intregii activitati.
Prima ora
Etapele lectiei |
Obiective operatio-nale |
Continut esential |
Strategia didactica |
Metode de evaluare formativa |
||||
Metode |
Mijloace |
Forme de organizare a activitatii |
||||||
Momentul organizatoric |
pregatirea elevilor pentru lectie crearea atmosferei necesare pentru desfasurarea activitatii |
conversatia |
frontal | |||||
Reactualizarea cunostintelor insusite anterior |
O1 O5 |
Joc didactic "Observa, potriveste, citeste!" realizarea corespondentei intre imagine si cuvant prin potrivirea cartonaselor pereche (cal, miel, lac, alune, luna, lalea) identificarea sunetului "l" in fiecare dintre aceste cuvinte Verificarea temei de casa. Evidentierea elevilor care au scris ingrijit si au caiete ordonate. Citirea lectiei din manual : in lant si selectiv Reconstituirea unei propozitii ordonarea cuvintelor pe stelaj " Malina are o cana cu mure. |
conversatia explicatia jocul didactic conversatia exercitiul explicatia exercitiul conversatia |
jetoane cu imagini si cuvinte cuvintele scrise pe cartonase |
frontal |
observarea sistematica a comportamen-tului elevului proba orala |
||
Captarea atentiei |
O1 O2 |
Interventie pe propozitia deja formata : eliminarea a trei cuvinte astfel incat sa ramana: "Malina are mure." Se analizeaza: numarul cuvintelor din propozitie identificarea cuvantului care contine sunetul "l" despartirea cuvantului in silabe "Ma-li-na" localizarea sunetului in silaba refacerea cuvantului scrierea cu litera initiala mare inlocuirea acestui nume cu un altul: "Laura" si rostirea propozitiei analiza cuvantului "Laura" dupa acelasi model. Se insista pe localizarea sunetului la inceput, pe scrierea cu majuscula si necesitatea de a cunoaste o noua litera "L" |
explicatia exercitiul conversatia |
cuvintele scrise pe cartonase |
frontal |
observarea sistematica a comportamen-tului elevului |
||
Anuntarea temei noi si a obiectivelor urmarite |
Precizarea temei lectiei noi. se prezinta plansa model, cu literele "l" si "L" Comunicarea rezultatelor care se asteapta de la elevi la sfarsitul activitatii. |
explicatia |
frontal | |||||
Dirijarea invatarii |
O1 O3 O2 O5 O3 O4 O8 O6 |
Exersarea pronuntiei corecte invatate in ora anterioara cand s-a studiat sunetul si litera "l" Exemplificare cuvinte care se scriu intotdeauna cu "L" (nume de persoane, de animale, de orase, ape sau tari) Intuirea literei de tipar pe plansa model elemente componente comparatie cu "l"
E , O , L , N , R , I , A Elena, Lina, lac, Luca, Liliana, Ana,
Lena, Laura, lume, Lica, lan, Lorena,
Lulu L ,
I , L ,
C , R , L , M , N , L , L , O , L Compunerea unor cuvinte se formeaza pe stelaj nume care apar in lectia noua din abecedar: Laura, Lina, Lica, Luca, Calina Intuirea literei de mana pe plansa modelelemente grafice componente se observa scrierea pe doua spatii scrierea model la tabla, insotita de explicatie Scrierea litereiexercitii de pregatire: incalzirea muschilor mainii, reamintirea pozitiei corecte pentru scris simularea scrierii literei: cu degetul in aer si apoi pe banca cu creionul modelarea literei de mana din plastilina, sarma moale sau fir textil (la alegere) incercari de scriere (cu creion, culoare) pe caietul cu foaie alba scrierea literei in caietul special, cu respectarea cerintelor referitoare la titlu, alineat, distanta dintre litere. Dupa ce au fost scrise trei litere invatatorul verifica si intervine pentru corectare, daca este cazul. Apoi fiecare continua inca trei-patru randuri. Elevii care au lucrat foarte corect pot scrie un rand folosind creion colorat. Activitate independenta, verificata prin schimbul de caiete intre colegii de banca scrierea pe caiete, dupa modelul prezentat pe tabla : Lia, Lica, Lorica, Lorin,completarea cuvintelor cu silabe potrivite pe fisa de munca independenta, urmata de transcrierea acestora pe caiete (La)-u-ra , (Lu)-ca , (Li)-na |
explicatia observatia exercitiul exercitiul explicatia demonstratia conversatia exercitiul explicatia exercitiul |
plansa model fisa de lucru alfabetarul mare plansa model materialul ales pentru modelare; caiet cu foaie velina; caietul special fisa de lucru |
frontal individual frontal frontal individual individual, in pereche |
observarea sistematica a comportamen-tului elevului proba scrisa proba orala observarea sistematica a comportamen-tului elevului interevaluare |
Etapele lectiei |
Obiective operatio-nale |
Continut esential |
Strategia didactica |
Metode de evaluare formativa |
||||
Metode |
Mijloace |
Forme de organizare a activitatii |
||||||
Momentul organizatoric |
pregatirea celor necesare pentru continuarea activitatii |
conversatia |
frontal | |||||
Dirijarea invatarii Obtinerea performantei Tema pentru acasa Incheierea activitatii |
O5 O5 O5 O9 O7 O5 O4 O8 |
Joc didactic "Gaseste anotimpul"ca material suport se foloseste o prezentare ppt, prin care sunt aduse in atentia copiilor aspecte caracteristice lunilor de primavara. Se insista mai ales asupra florilor specifice: ghiocei, viorele, zambile, narcise, lacramioare, lalele, liliac Exersare: alcatuire orala de intrebari, care au ca raspuns urmatoarele enunturi: Lalele infloresc primavara. Liliacul poate fi alb sau violet. Ana prefera liliacul, pentru ca este o floare parfumata. identificarea si incercuirea cuvintelor "lalele" si "liliac" pe fisa de lucru
calul , melcul , mal , lin , lalele ,
alune, luna , mac, lac , liliac , lan ,
cale alcatuirea propozitiei la stelaj: Laura a luat lalele. Studierea textului din manual: descifrare in mod independent citire cu voce tare (in lant si selectiv) citirea model de catre invatator alcatuire orala de propozitii in care se folosesc numele copiilor din imagini: Laura, Alina, Lica citirea propozitiei scrisa cu litere de mana in partea de jos a paginii, urmata de copierea pe caiete Joc de rol pe baza imaginii din manual: personaje: bunica, Lica, Lorica, Laura interpretare: cum oferim si cum primim flori, cum facem o urare legata de un anumit eveniment Puzzlese reconstituie doua imagini: flori de liliac si animalul care are aceasta denumire sarcina de lucru: aceste imagini au fost decupate in patru. Pe spatele pieselor este scris un cuvant cu litere de tipar. Fiecare isi gaseste corespondentul, scris cu litere de mana pe foia suport si este lipit pe locul potrivit. (cal, lac, luna, mal, loc, miel, colac, lemne) Alcatuire orala de propozitii, pe baza imaginilor obtinute, in care cuvantul "liliac" are sens diferit Exersare independenta:Sarcina 1scrie litera cu care incepe cuvantul din fiecare imagine: (leu, ou, rac, inima, cal, arici) Scrie corect (litera initiala mare) cuvantul obtinut: Lorica Sarcina 2desparte cuvintele si scrie propozitia: Licaareuncal Sarcina 3ordoneaza corect pentru a obtine o propozitie: a lalele Liliana luat ? Sarcina 4dictare, urmata de autocorectare, a primei propozitii ce se gaseste in lectia din abecedar Tema scrisa: trei randuri cu litera invatata si transcrierea a doua propozitii alese din lectie. Exersarea citirii. Aprecieri concrete privind participarea elevilor la lectie, implicarea lor in realizarea sarcinilor. Autoaprecieri sustinute de intrebari:- ce v-a placut cel mai mult in activitatea de astazi?- ce vi s-a parut dificil? |
conversatia explicatia jocul didactic explicatia conversatia exercitiul exercitiul explicatia exercitiul demonstratia conversatia exercitiul joc de rol jocul didactic exercitiul explicatia exercitiul explicatia conversatia |
prezentare ppt "Primavara" fisa de lucru cuvintele scrise pe cartonase buchet de flori puzzle fisa de lucru medalii |
frontal frontal individual frontal individual frontal frontal frontal frontal individual individual frontal frontal individual |
observarea sistematica a comportamen-tului elevului proba orala proba scrisa proba orala observarea sistematica a comportamen-tului elevului proba scrisa autoevaluare autoaprecieri aprecieri recompense |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 13825
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved