CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Proiect didactic
Date generale:
Scoala cu clasele I-VIII, Lazuri de Beius,jud. Bihor
Clasa a VIII a
Profesor:
Obiectul: Limba si literatura romana
Subiectul: Izvorul noptii de Lucian Blaga
Tipul lectiei: Formarea de priceperi si deprinderi
Obiective operationale: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
-sa realizeze o lectura expresiva a textului literar
-sa identifice tema poeziei si ideea poetica fundamentala
-sa utilizeze corect si adecvat unele concepte operasionale dobandite anterior
-sa precizeze particularitatile stilistice ale operei studiate
-sa exprime opinii pertinente referitoare la continutul si componentele de ordin structural specifice textului liric
-sa identifice determinantele genului liric in discursul literar
-sa interpreteze elementele de limbaj si de expresivitate
Strategia didactica:
1.Metode si procedee: lectura expresiva, conversatia euristica, invatarea prin descoperire, problematizarea
2.Forme de organizare a activitatii elevilor:
Activitatea frontala alternativ cu activitatea independenta sau activitati combinate, inclusiv munca pe grupe.
3.Resurse
a.Capacitatile receptive ale elevilor
b.Manualul, fise de lucru, panouri ilustrative
c.Programa si planificarea semestriala a curriculumului de limba si literatura romana, clasa a VIII- a
4. Mijloace de invatamant:
a.Resurse materiale: materialul bibliografic, volume de poezii ale autorului, portofoliile elevilor
b.Materiale de evaluare: valorificarea raspunsurilor elevilor in discutie, feed-back-ul raportat contributiei elevilor, autoevaluarea, notarea.
. Material bibliografic:
Carmen Iordachescu, Sa dezlegam tainele textelor literare, Pitesti, Ed.Carminis, 2000
Marin Mincu, Lucian Blaga. Poezii, Bucuresti, Editura Albatros, 1983
Camelia Gavrila, Textul literar, Bucuresti, Ed.Polirom, 2001
Amalia Dumutriu, Literatura si comunicare, Bucuresti, Editura Cartea de buzunar, 2002
Ioan Dersidan, Metodica limbii si literaturii romane, Oradea, Biblioteca revistei Familia, 1999
Ion Popa, Marinela Popa, Limba si literatura romana, Bucuresti, Editura Niculescu, 1998
Scenariul didactic
I.Momentul organizatoric
Se noteaza absentele, se stabileste ordinea si se asigura cele necesare desfasurarii activitatii.
II.Verificarea temei pentru acasa
Un elev este solicitat sa citeasca tema cu voce tare. Profesorul verifica daca elevii au scris tema corect. Corecteaza raspunsul elevului si face aprecieri pertinente.
III.Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior.
IV. Anuntarea subiectului.
Astazi, copii, vom studia o alta opera literara ce are ca tema iubirea. Mi-am propus ca la sfarsitul orei toti elevii sa poata realiza o lectura expresiva a poeziei, sa analizeze si sa identifice principalele figuri de stil intalnite, sa identifice elementele de prozodie precum si sa desprinda ideea poetica fundamentala a operei. Profesorul scrie titlul lectiei pe tabla..Elevii noteaza in caiete.
Izvorul noptii, Lucian Blaga
Captarea atentiei.
As dori, mai inainte, sa va supun atentiei alte versuri scrise de un poet austriac pe nume Rainer Maria Rilke, poet pe care autorul a carui poezie o vom dezbate astazi l-a admirat foarte mult. Ambele poezii au aceeasi tema:
"Stinge-mi lumina ochilor,te pot vedea.
Acopera-mi urechile, te-aud usor.
Fara picioare catre tine pot umbla,
Si fara buze pot sa te implor.
Frange-mi in doua bratele, te va cuprinde inima-mi in loc.
Opreste-mi inima si creieru-mi va bate.
Iar de-mi vei azvarli pe creier foc,
Pe sange te voi duce mai departe."
Care este tema comuna celor doua poezii?
Elevii vor raspunde: iubirea
V.Lectura model a poeziei "Izvorul noptii"
VI.Universul operei
Cu ajutorul profesorului elevii vor nota caracteristicile textului, delimitandu-l in secvente. Se discuta pe marginea celor doua secvente inegale.
Va propun sa analizam structura operei literare:
Din punct de vedere compozitional cum este impartit textul?
Textul este alcatuit dintr-o fraza ampla urmata de o propozitie constatativa in finalul poeziei.
Va rog sa va concentrati atentia asupra inceputului poeziei. Cum debuteaza ea?
Opera debuteaza cu substantivul obtinut prin schimbarea valorii gramaticale din adjectivul frumoaso, substantiv aflat in cazul V. Poezia este conceputa ca o adresare directa catre fiinta iubita prin intermediul careia eul liric isi exprima direct sentimentele de admiratie . Foarte bine!
Care este momentul zilei si locul unde eul liric isi contempla iubita?
Momentul contemplarii persoanei iubite este seara iar poetul sta culcat cu capul in poala acesteia, deci remarcam ipostaza statica, preferata poetului si dezvaluita si in alte opere ale sale (Gorunul, Liniste ).
Care este simbolul central al poeziei? Care este cuvantul cheie al textului?
-Ochii iubitei, cuvant ce apare repetat de trei ori in doar cele 11 versuri ale operei lirice. Foarte bine!
Ochii ,,adancii" si ,,negri" ai iubitei ii apar poetului ca izvor al noptii universale, izvor ce revarsa tainic ( epitet expresiv) asupra lumii intunericul. Iubirea indragostitului este profunda, iubita lui este considerata ca centru al universului, caci prin metafora ,,lumina mea"din ultimul vers, eul liric se simte calauzit de aceasta intr-o lume plina de nesiguranta si pericole.
Ce remarca mai puteti face? Se observa efectul surprinzator obtinut prin alaturarea termenului ,,lumina" cu alti termeni cu semnificatii opuse: ,,intuneric", ,,noapte", ,,negri". Procedeul acesta stilistic prin care se alaturaa doi termeni cu semnificatii opuse poarta numele de oximoron.
Verbul dubitativ ,,imi pare" sugereaza emotia si nesiguranta indragostitului care niciodata nu poate avea certitudine deplina in manifestarea reciproca a sentimentului de iubire.
Ultimele doua versuri apar sub forma unei concluzii a versurilor declarative de la inceput si reiau ideea prezentata si in primele versuri: ideea frumusetii iubitei, frumusete datorata ochilor ei atat de negri
,,Asa-s de negrii ochii tai,
lumina mea"
Urmarind limbajul artistic, ce putem observa?
Prezenta epitetelor si a inversiunilor ,,ochii tai, adancii", ,,tainic curge.", ,,asa-s de negrii ochii tai".Metafore sugestive: ,,izvorul noptii", ,,lumina mea", ,,mare de-ntuneric". Repetitia cu valoare cumulativa ,,peste munti si peste vai si peste sesuri"
Ce observatii putem face in legatura cu elementele de prozodie?
Poezia nu este structurata pe strofe, masura versurilor este variabila. Fiind o poezie de factura moderna, lipseste si rima. Se poate, totusi, vorbi de rima imperfecta. Exemplu: ,,ta".,,mea", ,,tai".,,vai", ,,pare".,,mare"
Desi este o poezie cu versuri albe, acestea au o muzicalitate aparte ce rezulta din repetarea unor vocale si consoane ( aliteratii si asonante).
i ( ti-s ochii, negri, izvorul), a(seara, poala, tainic, noaptea, capu-n), c (,,cand stau culcat cu capu-n."). Se mai poate constata configurarea celor doua planuri; un plan interior, al sentimentelor profunde ale indragostitului si un plan exterior, al naturii ce e transfigurata sub vraja iubirii. Cele doua planuri alterneaza.
VII.Asigurarea feed-backului si evaluarea
Profesorul reia ideile principale ale lectiei.Feed-backul a fost realizat pe parcursul intregii ore prin aprecieri verbale si prin indeplinirea sarcinilor de lucru.
Fisa de lucru:
Evidentiati patru figuri de stil diferite in versurile lui Mihai Eminescu
,,Tesand cu recile-i scantei
O mreaja de vapaie
Un mort frumos cu ochii vii."
( Luceafarul )
,,Neguri albe stralucite
Naste luna argintie"
( Craiasa din povesti )
,,Cand deodata tu rasarisi in cale-mi
Suferinta, tu, dureros de dulce"
Oda ( In metru antic )
VIII.Tema pentru acasa
Realizati o compunere de 25-30 de randuri in care sa prezentati cum este infatisata iubirea in cele doua opere lirice studiate ( Lacul, Mihai Eminescu, Izvorul noptii, de Lucian Blaga ). Veti avea in vedere in prezentarea voastra: iubita, elementele din natura, sentimentele eului liric ( bucurie, teama, durere sufleteasca, nesiguranta ). La sfarsit veti alege un titlu corespunzator continutului.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7264
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved