CATEGORII DOCUMENTE |
PROIECT DIDACTIC
SCOALA MANZATESTI
PROFESOR:
DATA:
CLASA: a VII-a
DISCIPLINA: Limba romana
SUBIECTUL LECTIEI: Atributul
TIPUL LECTIEI: de actualizare a cunostintelor
OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili :
1.OBIECTIVE COGNITIVE:
Sa identifice atributele dintr-un text dat;
Sa analizeze atribute de diferite tipuri;
Sa sesizeze valoarea expresiva a acestor atribute;
Sa alcatuiasca enunturi cu diferite tipuri de atribute;
2.OBIECTIVE PSIHOLOGICE:
Sa se dezvolte aptitudinile de munca independenta si pe grupe;
Sa se dezvolte capacitatea de selectie si de sinteza;
Sa se dezvolte spiritul creator;
3. OBIECTIVE AFECTIVE:
Sa se cultive sentimentele de pretuire fata de creatiile artistice ale colegilor.
STRATEGIA DIDACTICA
METODE SI PROCEDEE: conversatia, exercitiul, descoperirea dirijata, problematizarea
RESURSE: capacitatile de invatare ale elevilor, cunostintele lor anterioare
MATERIALE DIDACTICE: creatiile artistice proprii, fise, manual.
BIBLIOGRAFIE:
Eftenie, Nicolae, Introducere in metodica studierii limbii si literaturii romane, Ed. Paralela 45, Pitesti, 2000
Pamfil, Alina, Limba si literatura romana in gimnaziu -structuri didactice deschise, Ed.Paralela 45, Pitesti, 2003
Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala. Ghid teoretico-aplicativ, Ed. Polirom, 1999.
Popescu, Stefania, Gramatica practica a limbii romane cu o culegere de exercitii, E.D.P., Bucuresti, 1983
*Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba si literatura romana ,editat de M.E.C.,2002
DESFASURAREA ACTIVITATII
ORGANIZAREA CLASEI: absente, disciplina, pregatirea pentru lectie.
I.ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR INVATATE ANTERIOR
Se verifica tema pentru acasa, se fac observatii si aprecieri. Elevii au avut de adus fisa cu Atributul ( din portofoliul clasei a VI-a ) si de analizat cinci atribute din propriile creatii literare ( sau ale colegilor ) publicate in revista Flori de camp.
Prin sondaj se verifica corectitudinea rezolvarii.
II.CAPTAREA ATENTIEI PENTRU SECVENTA DIDACTICA URMATOARE
Profesorul le spune elevilor ca atributul este partea de propozitie care contribuie , in mare masura, la nuantarea comunicarii verbale prin valorile stilistice imprimate exprimarii si, ca atare, trebuie sa i se acorde, din necesitati practice, de utilizare corecta si expresiva, atentie deosebita.
III.ANUNTAREA SUBIECTULUI LECTIEI, A TIPULUI EI SI A OBIECTIVELOR OPERATIONALE
Profesorul anunta elevii ca vor discuta despre atribut si comunica obiectivele lectiei.
IV.PREZENTAREA SARCINILOR DE INVATARE
Veti avea de subliniat si de clasificat atributele din textul Miracolul, apoi vom lucra pe grupe.
V.CONDUCEREA PROCESULUI DE ACTUALIZARE, ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI
Profesorul noteaza pe tabla si elevii pe caiete textul.
MIRACOLUL
A sosit anotimpul florilor, primavara. Pasarile calatoare au venit din tarile calde.
Sub streasina casei noastre, doua randunele si-au facut un cuib mic si frumos.
Razele caldute ale soarelui mangaie florile trezite la o noua viata. Pretutindeni vezi multi copii veseli si fericiti.
Elevii vor citi cu atentie textul si vor raspunde la cerinte. Vor primi cerinte comune tuturor grupelor apoi vor completa pe tabla.
a) subliniaza atributele;
b) clasifica-le
Profesorul imparte sarcinile de lucru pe grupe.
GRUPA 1
c) ce tipuri de atribute ( invatate de noi ) lipsesc din textul dat?
d)Subliniaza atributele adjectivale si pe cele substantivale prepozitionale cu valoare stilistica:
' -Cine-i, a intrebat un glas hodorogit, si atunci l-am vazut in toata mania pe mos Iovu, inalt, cu plete albe, lungi, ravasindu-i-se pe sub palaria ca hribul.'
Eusebiu Camilar, Clopote in amurg
GRUPA 2
c) subliniaza atributele din enuntul urmator si specifica felul lor:
'Si inima lui creste si ochi-i plini de jale
Cu drag privesc prin lacrimi podoaba tarii sale.'
Vasile Alecsandri, Dan, capitan de plai
d) elimina atributele din paragrafele 2,3 ale textului Miracolul si arata ce modificari se produc din punct de vedere al expresivitatii.
GRUPA 3
c) alcatuieste cate un enunt in care cuvintele de a invata, plangand, de citit, sa indeplineasca functia sintactica de atribut;
d) ce fel de atribut este in constructia subliniata?; de ce se desparte prin virgule de restul propozitiei?
' sergentul nostru, pui de zmeu,
Ne zise aste cuvinte.'
Vasile Alecsandri, Penes curcanul
GRUPA 4
c) alcatuieste doua enunturi in care sa existe cate un atribut adverbial;
d) alcatuieste doua enunturi in care sa existe atribute adjectivale cu valoare stilistica de epitet.
GRUPA 5
c) subliniaza atributele si specifica felul lor:
'Din lastar i-a raspuns un glas stins: piu! piu!'
M-au trezit glasurile padurii: trosc pleosc!, haap!
d) analizeaza in table atributele: mic, noastre, trezite.
GRUPA 6
c) alcatuieste cate un enunt in care substantivul anotimpul sa indeplineasca functia sintactica de atribut;
d) alcatuieste doua enunturi in care atributul substantival sa aiba valoare stilistica de comparatie.
Se corecteaza modul in care elevii au rezolvat cerintele date. Se discuta aspecte legate de tipurile de atribute existente si de valorile stilistice pe care le pot avea.
Feedback-ul are loc permanent, pe parcursul conversatiei si analizei si se concretizeaza prin aprecieri verbale facute de profesor si prin autoevaluare sau evaluare reciproca.
Daca timpul permite, elevii vor privi doua imagini si vor preciza cate un substantiv insotit de un adjective.
VI. ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI
Elevii vor primi ca tema pentru acasa : Alcatuiti o compunere de o pagina in care sa descrieti un camp cu maci; subliniati atributele.
GRUPA 1
e) ce tipuri de atribute ( invatate de noi ) lipsesc din textul dat?
d)Subliniaza atributele adjectivale si pe cele substantivale prepozitionale cu valoare stilistica:
' -Cine-i, a intrebat un glas hodorogit, si atunci l-am vazut in toata mania pe mos Iovu, inalt, cu plete albe, lungi, ravasindu-i-se pe sub palaria ca hribul.'
Eusebiu Camilar, Clopote in amurg
GRUPA 2
c) subliniaza atributele din enuntul urmator si specifica felul lor:
'Si inima lui creste si ochi-i plini de jale
Cu drag privesc prin lacrimi podoaba tarii sale.'
Vasile Alecsandri, Dan, capitan de plai
d) elimina atributele din paragrafele 2,3 ale textului Miracolul si arata ce modificari se produc din punct de vedere al expresivitatii.
GRUPA 3
e) alcatuieste cate un enunt in care cuvintele de a invata, plangand, de citit, sa indeplineasca functia sintactica de atribut;
f) ce fel de atribut este in constructia subliniata?; de ce se desparte prin virgule de restul propozitiei?
' sergentul nostru, pui de zmeu,
Ne zise aste cuvinte.'
Vasile Alecsandri, Penes curcanul
GRUPA 4
c) alcatuieste doua enunturi in care sa existe cate un atribut adverbial;
f) alcatuieste doua enunturi in care sa existe atribute adjectivale cu valoare stilistica de epitet.
GRUPA 5
c) subliniaza atributele si specifica felul lor:
'Din lastar i-a raspuns un glas stins: piu! piu!'
M-au trezit glasurile padurii: trosc pleosc!, haap!
d) analizeaza in table atributele: mic, noastre, trezite.
GRUPA 6
c) alcatuieste cate un enunt in care substantivul anotimpul sa indeplineasca functia sintactica de atribut;
d) alcatuieste doua enunturi in care atributul substantival sa aiba valoare stilistica de comparatie.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2223
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved