CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
DATA: 9.12.
CLASA: a V-a
UNITATEA: Scoala cu clasele I-VIII "Leonida Marineanu"
PROFESOR:
OBIECTUL: Istorie
CAPITOLUL: Grecia Antica
SUBIECTUL: FORMAREA CETATILOR.
MAREA COLONIZARE GRECA
TIPUL LECTIEI: dobandire de cunostinte
SCOPUL LECTIEI:
v sa precizeze cum s-au format aceste cetati;
v sa precizeze ce putere aveau basileii in aceste cetati;
v sa inteleaga cauzele aparitiei polisului;
v sa defineasca natiunile de polis, cetatean, agora, democratie, colonie, metropola;
v sa utilizeze limbajul istoric frantal (analiza, sinteza, comparatia, generalizarea si orientarea pe harta istorica);
v sa se orienteze pe harta istorica aratand coloniile grecesti: Histria, Tomis, Calatis, Bizant, Siracuza, Neopolis;
v sa interpreteze izvoarele istorice;
v sa plaseze in timp si spatiu colonizarea greaca.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a) cognitive - frontale:
v O1- sa descopere cum s-au realizat aceste mici state numite polisuri;
v O2- sa explice ce a insemnat aceasta cetate in cultura universala;
v O3- sa inteleaga care au fost cauzele care au dus la formarea coloniilor grecesti;
b) afective - emotionale:
v O4- sa motiveze dorinta cetatenilor greci de a pleca in colonii;
v O5- sa defineasca sis a opereze corect cu termenii de cetatean, Adunarea poporului, metropola ;
v O6- sa inteleaga ce insemna calitatea de cetatean pentru vehii greci;p
c) psiho - motorii:
v O6- sa localizeze in timp istoric evenimentele;
v O7- sa identifice pe harta metropolele si coloniile;
v O8- sa utilizeze manualul si atlasul istoric.
STRATEGIE DIDACTICA: mixta
RESURSE PROCEDUALE: conversatia, dialogul dirijat, problematizarea, descrierea, munca cu atlasul
v harta istorica "Marea colonizare greaca";
v tabloul istoric;
v manualul de istorie clasa a V-a;
v Manualul de istorie universala anitca si medievala pentru clasa a V-a;
v Atlas scolar.
EVALUAREA CONTINUA
DURATA: 50 minute
BIOGRAFIE:
v Manualul de istorie clasa a VI-a ALL
v Atlas scolar de istorie universala, Angela Balan si Ovidiu Ionita, ed. Dp
DESFASURAREA LECTIEI
1. ORGANIZAREA CLASEI
v Pregatesc materialele didactice;
v Stabilesc ordinea si disciplina;
2. REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOARE
v Se pun intrebari referitoare la continutul lectiei anterioare pentru a vedea daca a fost insusit de elevi: GRECIA ANTICA.
v Unde este asezata Grecia?
v Cum se numea Grecia in antichitate?
v Ce insule apartineau Greciei insulare?
v Care sunt cele trei regiuni naturale ale Greciei Continentale?
v Ce spune legenda despre poporul elen?
v Care este adevǎrul istoric? (descoperirile arheologice)
v Ce spun legendele despre Creta?
v Care era cel mai importanta oras in Creta?
v De cine a fost cucerita Creta si in ce an?
v De ce se numeste civilizatie miceniana?
v Cum este impartita societatea miceniana?
v Care sunt lucrarile lui Homer?
v De ce in istorie avem epoca homerica? De ce se numeste asa?
v Ce se povesteste in Iliada si Odiseea?
v
3. CAPTAREA ATENTIEI
v Le vorbesc de importanta polisului si a democratiei.
3. ANUNTAREA SUBIECTULUI SI A OBIECTIVELOR
Se anunta titlul lectiei, prezentandu-se scopul si obiectivele lectiei: formarea la elevi a deprinderilor de analiza a unor fenomene si procese istorice cum ar fi formarea polisului si a democratiei si fenomenul colonizarii grecesti.
4. Schema lectiei
Formarea cetatilor. Marea colonizare
sec. al VIII-lea - al Vi-lea I. Hr)
Cetatile sunt grupuri de gostpodarii, care apartineau regilor (bazilei) si tarilor libiei.
Bazileii (regii) - erau cei care aparau tinutul
purtau razboaie
judecau pricinile intre locuitori acestui tinut
aduceau jertfe zeilor
Societatea greaca intre 800 i. Hr - 500 I. Hr. s-a impartit in:
aristocratie - marii proprietari de pamant;
producatori liberi (demos): mestesugari, tarani, negustori;
sclavi
Formarea polisului si a democratiei
Una din cele mai importante contributii ale grecilor la civilizatia universala este creareaunei forme de organizare politica si sociala: democratia.
Grecii s-au organizat in mici state numite polisuri (cetati), formate din oras si pamantul din jur. Au aparut prin unirea mai multor asezari mai mici.
Calitatea de cetatean
- era acordata celor nascuti in polis din parinti cetateni;
- cetatenii se supuneau legilor si zeilor adorati;
Cetatenii formau demosul care facea parte din Adunarea poporului care se intrunea in centrul orasului in piata publica (agora).
Toate drepturile unui cetatean depend de stapanirea asupra pamanatului. Din aceasta princina, atunci cand - datorita saracirii unora - o parte din cetateni nu mai au pamant destul, cetatea hotaraste sa trimita departe, peste mare, un grup de cetateni care se intemeieze acolo un nou oras, pe care il numeau colonie.
Asemenea cetati noi au fost intemiate de greci in sec VIII, VII, si Vi i.Hr.
Coloniile grecesti din jurul Marii Mediterane si Marii Negre
Orasele - state de unde porneau colonistii se numeau metropole (orase mama), iar cele nou intemeiate, apoihii (colonii).
Cele mai importante metropole au fost: Milet
(Asia Mica), Corint si
Coloniile la inceput aveau caracter agrar si apoi devin centre comerciale si mestesugaresti.
Principalele colonii grecesti au fost:
Siracuza ( in Sicilia);
Niapolis (in Italia);
Massalia (Marsilia in sudul Frantei);
Bizant (Constantinopol);
Nauhratis (Egipt)
Histria
Tomis (
Calatis (Dobrogea)
Marea colonizare greaca s-a oprit in secolul al VI-lea i.Hr o data cu aparitia primejdiei persane in rasarit si a rivalitatii colonizatorilor cartaginezi in apusul Marii Mediterane.
Dezvoltatea economica si politica a poporului grec in epoca marii colonizari a facut posibila dezvoltarea culturii, stabilirea de legaturi cu noile popoare.
5. FIXAREA LECTIEI
6. INCHEIEREA LECTIEI
Comunic nivelul la care au ajuns elevii, fac aprecieri asupra comportamentului lor la lectie. Notez elevii care au participat la lectie. frontala si individuala
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2664
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved