CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Data CLASA I
Scoala cu Clasele I - IV , Mesteacan,
Comuna Icusesti / Neamt Invatatoare
PROIECT DIDACTIC
Aria curriculara : Limba si comunicare
Disciplina : Limba si literatura romana - Citire
Unitatea de invatare : Literele alfabetului . Propozitia . Cuvantul . Silaba . Grupuri din
trei litere
Subiectul ,,Stefan cel Mare'' . Sunetul [ f ] si litera ,, f ''mic , de tipar
Obiectiv fundamental : Familiarizarea cu sunetul [ f ] si litera ,,f''mic ,de tipar
Obiective operationale
A. Cognitive . La sfarsitul activitatii , elevii vor fi in masura :
OC1 - sa identifice sunetul [f] ,aflat in diferite pozitii ale cuvintelor(obiectiv de actualizare ):
MINIMAL: - identificarea cuvintelor care contin sunetul [f];
NIVEL { MEDIU : - stabilirea silabei care contine sunetul [f];
MAXIMAL:- marcarea sunetului [f] in cadrul silabei si al cuvantului cu ajutorul
simbolului ( ovalul plin - pentru consoane).
OC2 - sa identifice trasaturile relevante ale literei,,f'' de tipar(obiectiv de initiere):
MINIMAL : - recunoasterea globala a literei ,,f'';
NIVEL { MEDIU : - identificarea elementelor componente ;
MAXIMAL: - identificarea trasaturilor comune cu alte litere invatate .
OC3 - sa intuiasca integral imaginea compozitie (obiectiv de exersare) :
MINIMAL : - observarea imaginii;
NIVEL { MEDIU : - semnalarea vorbitorului ;
MAXIMAL: - receptarea mesajului ,prin lectura enuntului -pretext .
OC4 - sa exerseze in cuvinte izolate (coloane ) litera nou invatata(obiectiv de exersare si dezvoltare ) :
MINIMAL: - identificarea cuvintelor care contin litera nou invatata ;
NIVEL { MEDIU : - lectura cuvintelor din coloane :
MAXIMAL: - includerea in enunturi (orale) a cuvintelor din coloane .
OC5 - sa recepteze prin lectura textul (obiectiv de dezvoltare ) :
MINIMAL : - citirea in ritm propriu al textului ;
NIVEL { MEDIU : - parcurgerea integrala a textului ;
MAXIMAL: - receptarea textului prin evidentierea elementelor de continut .
OC6 - sa aplice la nivel de performanta , cunostintele nou insusite (obiectiv de extindere si
de evaluare )
MINIMAL : intelegerea continutului cerintelor ;
NIVEL { MAXIMAL: rezolvarea cerintelor .
B. Motrice . La sfarsitul activitatii , elevii vor fi in masura :
OM1 - sa manevreze eficient literele mobile ale alfabetarului ;
OM2 - sa-si coordoneze miscarile pentru a foileta in conditii de igiena si eficienta manualul si
pentru a manevra corect instrumentele de lucru .
C. Afective . Elevii :
OA 1 - vor manifesta interes pentru insusirea literei de tipar ,cu ajutorul careia se deruleaza
actul citirii ;
OA 2 - vor exprima interes pentru continutul textului din manual .
Tipul de activitate : insusirea de noi cunostinte
Resurse { a) Pedagogice :- conversatia euristica , explicatia , lectura , metoda analitico-
sintetica , exercitiul ;
b) Materiale : - plansa cu litera ,, f ''; Abecedar-ed.Aramis , alfabetare, fise de lucru, portretul lui Stefan cel Mare ;
c) Bibliografice { - lingvistice : LR IX- X, LRAG
- metodice : LRDG , MLRIS , MLRIA , DLPIS .
d) Temporale
Forme de activitate : frontala dirijata ,frontala interactiva , independenta , pe grupe mici(cate
doi elevi ) ;
SCENARIU DIDACTIC
Moment organizatoric
pregatirea materialelor pentru desfasurarea lectiei ;
pregatirea elevilor cu cele necesare .
I . Verificarea cunostintelor anterioare ( reactualizare )
DIFERENTIATA :
a) - fisa de lucru (independenta)( 3-4 elevi ) - sa identifice prin incercuire grupul de litere corespunzator sunetului ,, che'';
b) - Independenta ( 2-3 elevi ): - sa compuna la alfabetar anumite propozitii , cuvinte care sa contina grupul de litere corespunzator sunetului ,, che '';
c) - directa (2-3 elevi ) : - sa citeasca anumite cuvinte din coloane , propozitii (in lant ,pe silabe , cursive) din textul ,, La concert '' - ,, che , Che ''.
- Voi face aprecieri asupra modului cum s-a citit .
II . Captarea atentiei
* - conversatia euristica / observare
a ) componenta fonetica :
* voi pura cu elevii un scurt dialog despre tara , incursiune in trecut referitoare la conducerea tarii (prezent- presedinte / trecut - domnitor , domn ) exemplu de domnitor : Stefan cel Mare ( se fac precizari istorice mai importante din timpul domniei ) ;
* voi prezenta elevilor portretul lui Stefan cel Mare si se cere elevilor sa identifice personajul din relatarile facute .
III . Anuntarea scopului si a obiectivelor
OA 1 * - explicatia / observatia
- astazi vom invata un sunet nou , il vom identifica in silabe , vom citi cuvinte care contin acest sunet ,vom alcatui propozitii ,dupa care vom citi textul ,, Stefan cel Mare '';
IV . Prezentarea continutului noii invatari
OC 1, OC 3 / * - metoda analitico-sintetica-fonetica / exercitiul.evaluare reciproca
b ) componenta comunicationala
* Deschiderea abecedarelor
* Intuirea imaginii - compozitie :
- observarea detaliilor ;
- identificarea personajelor ;
* Enuntul - pretext ( metoda analitico-sintetica )
,, Stefan era curajos .''
__________ ______ ____ ___________________ .
_______________ ____________ ____________ .
______ _______ _____ _____ ___ ___ ___ .
III III I II II II III
III - III . >>> c c v - c v c
Ste_ - fan
- se analizeaza propozitia : Cate cuvinte are ?( trei )
- Care sunt acestea ?(primul ,,Stefan'', al doilea ,,era'',si al treilea ,,curajos'' .
- Care este primul cuvant ? ( Stefan)
- voi cere elevilor sa desparta acest cuvant in silabe : ,, Ste - fan'';( acest cuvant are doua silabe ) ;
- Ce sunete auzim in prima silaba ? ([ s , t , e ].)
- Ce sunet se aude la inceputul silabei a doua ? ( sunetul[ f ])
- repeta toti sunetul nou descoperit [ f ] de mai multe ori si se discuta felul in care se rosteste . V.
V . Dirijarea invatarii
OC 1, OC 2, OC 4 , OC 5 / * - exercitiul, observatia, conversatia ,explicatia ,analiza fonetica /
citirea , exercitiul,evaluare reciproca
c ) componenta grafica
* Prezentarea literei ,, f'' mic de tipar ( plansa )
* Intuirea literei -titlul din abecedar ( de culoare rosie )
* Intuirea elementelor componente
* Asocierea literei cu sunetul corespunzator
* Identificarea (recunoasterea ) literei ,, f '' la alfabetar , pe fise individuale (diferentiata -pe grupe ).
d ) componenta preparatorie
DIFERENTIATA (pe grupe de elevi )
constituirea cuvintelor din coloane cu ajutorul alfabetarului in banci :
fap-te / frun-te / su-flet / fri-ca / Ste-fan
lectura coloanelor de cuvinte { pe unitati (silabe );
{ cursiva (globala ) ;
- sa include in enunturi cuvintele din coloane .
e ) componenta performanta
DIFERENTIAT : propun elevilor {- sa observe pe rand sirul literelor din abecedar si sa le citeasca observand pronuntia acestor consoane : [ r , f , g , b , s , v ]-trasaturi comune cu [f];
{- solicit sa lectureze imaginile (frunza , nufar , coif ) pe unitati si cursiv specificand locul sunetului [ f ] / numar silabe / repetarea in final a sunetului nou ;
VI . Obtinerea performantei
OC 4 / * - exercitiul
DIFERENTIAT : se cere elevilor { -sa dea exemple de cuvinte care sa contina sunetul [ f ] ;
- sa dea exemple de cate o propozitie in care fiecare
cuvant incepe cu sunetul [ f ] .
VII . Feedback- ul
OC 5 , OC 6 / * - lectura , conversatia / - autoevaluare
lecturarea textului in gand de catre elevi ;
analiza primara a continutului textului , prin intrebari de control de tipul : ,, Care este titlul ?'' , ,, Despre cine se vorbeste ?'', ,, Cine era Stefan cel mare ? '' , ,, Cum era el ?'' , etc.
exersarea lecturii { - integrala / - selectiva .
lectura model a textului .
VIII . Evaluarea cunostintelor ( achizitiilor )
OC 6 / * exercitiul / evaluare reciproca, autoevaluare
A . Extindere si evaluare ( pentru elevii care si-au asumat continutul invatarii ) :
- sa ordoneze cuvintele din proverbul aflat in abecedar :
se fapte . dupa Omul cunoaste
Omul se cunoaste dupa fapte .
B . Recuperare ( pentru cei care au intampinat dificultati in asimilarea cunostintelor ) :
joc ,, Eu spun una, tu spui multe ''
Ex. : fata-fete fruct-fructe frate-frati film- filme
frizer- frizeri floare- flori furnica- furnici
foc- focuri far-faruri familie -familii
fabrica - fabrici semafor - semafoare cofetar-cofetari , etc.
IX . Retentia si transferul
OA 2, OC 6 , OC 2 / - problematizarea , conversatia ,explicatia / * - eprecieri , evaluare reciproca
- Cer elevilor sa numeasca litera nou invatata si sa arate caracteristicile grafice ale acesteia .
- Solicit identificarea literei ,,f '' pe plansa prezentata la inceputul orei .
- Litera este redata in mai multe chipuri . gasiti in jurul vostru (firme , anunturi , reclame etc ) variante ale literei ,, f''.
- Se poarta o scurta convorbire pentru valorificarea valentelor educative ale textului .
X. Evaluarea elevilor
Se fac aprecieri si se acorda calificative .
XI . Tema pentru acasa
Sa caute alte cuvinte care sa contina sunetul [f ] , sa citesca textul .
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3934
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved