CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC ( ERR )
Data
Scoala cu clasele I-VIII Nr.2 Cleja
Clasa: I B
Aria curriculara : Matematica si Stiinte
Disciplina : Matematica
Subiectul :Adunarea numerelor naturale formate din zeci si unitati
Tipul lectiei: Recapitulare
Motivatia : Aceasta lectie este importanta deoarece ajuta elevul sa
consolideze, aprofundeze operatiile matematice invatate.
Prin exercitiile propuse se dezvolta si gandirea critica si
imaginatia , calitatile gandirii si se antreneaza atentia
elevului.
Obiective operationale: -sa recunoasca operatiile matematice invatate;
-sa rezolve corect exercitiile de adunare si
scadere;
-sa rezolve corect probleme cu o singura
operatie;
-sa compuna probleme cu o singura operatie,
dupa un exercitiu dat ;
-sa lucreze rapid, corect si cu interes;
Conditii prealabile: Fiecare elev trebuie sa aiba insusite cunostintele
despre operatiile de adunare si scadere;
Evaluarea : Test de evaluare la sfarsitul lectiei, realizandu-se astfel
feed-back-ul ;
a). Resurse procedurale - metode traditionale si alternative ( exercitiu, explicatia , demonstratia, problematizarea, jocul didactic, "Ciorchinele" , "Mozaicul";
b). Resurse umane : 14 elevi;
c). Resurse de timp :45 minute;
Lectia propriu-zisa
Evocare -Se verifica tema de acasa si se vor pune intrebari asupra
lectiei sub forma de joc :" Fetele intreaba , baietii raspund",
apoi invers;
Realizarea sensului : -trecerea la lectia de recapitulare se realizeaza
printr-un alt joc : " Mareste cu numerele ",
" Micsoreaza cu.. numerele "
Copiii trebuie sa identifice operatia matematica si sa rezolve exercitiile orale, corect si in timp util.
Se anunta subiectul lectiei : Recapitularea operatiilor matematice invatate.
Se aplica metoda " Ciorchinele ". In timp ce se aplica metoda " Ciorchinele", vor fi efectuate exercitii concrete, realizandu-se astfel recapitularea cunostintelor;
In continuare se va realiza si metoda " Mozaic ". Se vor alege grupuri de experti si grupuri casa. Dupa ce se va termina totul, elevii revin in grupurile casa si se explica colegilor rezolvarea acestora, realizandu-se apoi un schimb de fise.
Reflectia :
Pentru a se vedea cum utilizeaza elevii sensul lectiei se va da un scurt test de evaluare si in functie de rezultatele acestuia se va alcatui sensul lectiei urmatoare. Testele vor avea grad de dificultate diferit , in functie de particularitatile individuale ale elevilor.
Dupa lectie
Se va da tema de casa si se vor face aprecierile necesare incurajarii muncii elevilor.
In inccheiere se va canta cantecul " Iepuras dragalas ", intrucat se apropie Pastele.
DATA NUMELE:
Grupa de experti numarul
Calculati:
4 + 5 16+ 28-
3 12 10
Uneste fluturasul cu floarea !
Rezolvati:
DATA NUMELE
Grupa expertilor numarul 2
21 + 6 13+10 =
27 - 25 = 29 - 6 =
26 16
30 - 20 = 0 10 1
Cate flori are Ioana
R...
DATA NUMELE
Grupa expertilor numarul 3
29 - 6 17 - 14 =
7 + 21 = 13 +10 =
0+ 15 29 - 15
28 + 1 23 + 4
2. Completati tabelele :
a |
a | |||||
b |
8 |
b | ||||
a + b |
a - b |
15 + 13
Data : Numele
Test de evaluare
1). Calculati:
12+ 14+ 18- 25-
2 12 6 13
2). Rezolvati problemele illustrate:
Data Numele
Test de evaluare
1). Calculati :
14 + 2 = 16 - 5 =
12 + 12 = 28 - 14 =
Anca are 15 mere si 12 pere.
Cate fructe are Anca
R.....
Compuneti o problema dupa exercitiul : 25 - 15 =
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 5771
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved