CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Aminoacizi definire, nomenclatura si clasificare
PROIECT DE LECTIE FINALA
DATE GENERALE
Disciplina: Chimie
Clasa: a-XI-a A
Data
Unitatea de invatare: Grup scolar de chimie "Costin Nenitescu"
Titlul lectiei: Aminoacizi definire, nomenclatura si clasificare .
Scopul lectiei: Insusirea cunostintelor referitoare la aminoacizi.
Tipul lectiei: lectie Mixta
Locul desfasurarii: Sala de clasa
Durata lectiei: 50 minute
Competenta specifica: Cunoasterea aminoacizilor, nomenclatura si clasificare.
Continutul activitatii de instruire:
Cod |
Arii de continut |
Subarii de continut |
C1 |
1. Notiuni generale |
1.1. Definitia aminoacizilor. |
1.2. Formula generala. |
||
C2 |
2. Nomenclatura |
2.1.Nomenclatura. |
2.2. Reprezentarea acid aminoacetic. |
||
C3 |
3.Clasificarea. |
3.1.Clasificarea aminoacizilor . |
Obiective operationale
Cod |
Comportamentul |
Conditiile de probare a comportamentului |
O1 |
Elevii trebuie sa isi insuseasca notiunea de aminoacizi. |
Se ofera definitia . |
O2 |
Elevii trebuie sa denumeasca corect aminoacizii. |
Se prezinta regula de denumire a aminoacizii. |
O3 |
Elevii trebuie sa inteleaga clasificarea aminoacizilor. |
Se ofera clasificarea aminoacizilor. |
Diagrama obiective-continut
Obiective |
Continut |
Succesiunea continutului |
O1 |
C1 |
11.1. 1.2. |
O2 |
C2 |
22.1. 2.2. |
O3 |
C3 |
3 3.1 |
Metode si procedee de instruire
o Conversatia
o Explicatia
o Expunerea
o Fisa de evaluare
o Manualul
Mijloace de invatamant (complexul multimedia):
Cod |
Denumirea resursei materiale |
F1 |
Fisa test pentru fixare. |
Desfasurarea lectiei
Obiective operationale |
Evenimen-tele instruirii. Continut |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Strategia didactica |
Evaluare |
Timp min |
|||||
Metode de invatamant |
Mijloace de invatamant |
Forme de organizare a activitatii |
|||||||||
1. Organizarea clasei pentru lectie |
- Scurta conversatie de acomodare; - Verificarea prezentei; - Anuntarea activitatii ce urmeaza a se desfasura |
Raspund solicitarilor profesorului; |
Conversatia |
Frontal | |||||||
2. Transmiterea noilor cunostinte | |||||||||||
Capteaza interseul elevilor pentru lectia noua. Anunta titlul lectiei si a obiectivelor operationale |
Scrie pe tabla titlul lectiei:" Aminoacizi definire, nomenclatura si clasificare" -Comunica elevilor obiectivele operationale: -definitie; formula generala; nomenclatura, clasificarea. |
Noteaza in caiete titlul lectiei. |
Expunerea |
Frontal | |||||||
O1: Elevii trebuie sa isi insuseasca notiunea alcani. |
Dirijarea activitatii C1 |
Enunta elevilor definitia aminoacizilor: Aminoacizii sunt compusi difunctionali (compusi cu functii mizte) care contin in molecule grupa amino, -NH2, cat si grupa carboxil, -COOH. Formula generala: H2N-R-COOH |
Noteaza si sunt atenti. |
Expunerea | |||||||
O2: Elevii trebuie sa recunoasca aparatele de masurat analogice in functie de principiul de functionare. O3: Elevii trebuie sa inteleaga modelele spatiale ale moleculelor de metan. |
Dirijarea invatarii: C2 Dirijarea invatarii: C3 |
Nomenclatura: Un aminoacid se compune din: cifra sau litera numele acidului carboxilic Acid.....-amino............ Aminoacizii cu mai mult de trei atomi de carbon in molecula, in denumire se precizeaza pozitia grupei amino in catena acidului carboxilic, in doua moduri: -Printr-o cifra, numerotarea atomilor de carbon facandu-se incepand cu cel din grupa carboxil. -Printr-o litera: -din alfabetul grecesc: α-(alfa), β-(beta), γ-(gama), δ-(delta) etc, notarea incepand cu atomul de carbon vecin gruparii carboxyl, in cazul aminoacilor alifatici. -din alfabetul latin: o-(orto), m-(meta),p-(para), notarea incepe cu atomul de carbon vecin gruparii carboxil, in cazul aminoacizilor aromatic. Clasificarea aminoacizilor: Dupa natura radicalului hidrocarbura de care se leaga grupele functionale: -COOH si -NH2 -aminoacizii alifatici, care pot avea: -catena linear, de exemplu: glicina, alanina; -catena ramificata, de exemplu: valina; -aminoacizi aromatic, de exemplu acizii aminobenzoici -aminoacizii micsti, de exemplu: fenilalanina - Dupa pozitia grupei amino, -NH2, fata de grupa -COOH aminoacizii pot fi: α, β, γ, δ aminoacizi. - Dupa numarul grupelor functionale amino si carboxil din molecula, exista: -aminoacizi monocarboxilici, de exemplu: glicina, alanina; -aminoacizi dicarboxilici, de exemplu: acid aminobutandioic, acid 2,6-diaminohexanoic. - In functie de natura altor grupari functionale: -hidroxiaminoacizi, care sunt aminoacizi care contin si o grupare hidroxi -HO. -tioaminoacizi, care sunt aminoacizi ce contin si o grupare tiol -SH. |
Noteaza si sunt atent Elevii noteaza cele spuse de profesor si sunt atenti. |
Expunerea Expunerea, Explicatia |
Frontal Frontal | ||||||
3. Evaluarea finala a lectiei |
|||||||||||
Distribuie elevilor fisa de evaluare finala a lectiei si ofera explicatii privind modul de completare. Formuleaza aprecieri, observatii si recomandari. |
Completeaza fisa de evaluare. |
Exercitiul |
F1 |
Individual |
Scrisa | ||||||
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6607
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved