Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

DIDACTIC CLASA : a III -a Invat sa iau decizii

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

PROPUNATOR :

OBIECTUL : Consiliere si orientare

CLASA : a III -a



SUBIECTUL : Invat sa iau decizii

CONTINUT : Calitatea stilului de viata - Etapele luarii unei decizii

OBIECTIV CADRU : Exersarea abilitatilor de management al unui stil de

viata de calitate

OBIECTIV DE REFERINTA : Sa exerseze abilitati de luare a deciziilor

OBIECTIVE OPERATIONALE

a)     cognitive : O1C - sa prezinte exemple din experienta proprie ;

O2C - sa exerseze predictii pe firul epic ;

O3C - sa arugumenteze actiunile personajelor ;

O4C - sa descopere cai proprii de actiune pentru luarea deciziilor ;

b) afective : O1A sa manifeste atitudini pozitive fata de capacitatea de a lua

decizii in situatii normale ;

c)     psihomotorii: O1P - sa reactioneze adecvat in cazuri care necesita luarea de

decizii pentru cresterea calitatii vietii ;

DEMERS DIDACTIC

PREGATIREA LECTIEI

MOTIVATIA :

Lectia pune in discutie probleme importante care pot fi interpretate in mai multe moduri si care conduc la exprimarea acordului sau a dezacordului fata de intamplari din viata oamenilor. Continutul se leaga de experienta personala, de interesele fiecaruia. Lectia mai este utila si pentru ca ii activeaza pe subiecti, le formeaza deprinderi de gandire si de comunicare pe termen lung , de luare a deciziilor in situatii normale sau deosebite din viata fiecaruia .

EVALUARE :

se vor face predictii pe firul epic al textului , construind astfel cai de rezolvare a unor probleme ;

se vor formula judecati de valoare si critice fata de problemele studiate;

RESURSE SI MANAGEMENTUL TIMPULUI:

strategii : lectura predictiva, gandeste singur-lucreaza comunica , ciorchinele, linia valorica, colturi, reteaua de discutii ;

mijloace :- textul respectiv fragmentat , in plicuri separate ;

-fise ;

- postere ;

-flichart ;

forme de organizare : in perechi, individual, pe grupe ;

bibliografie :

-Baban A., Consiliere educationala .Ghid metodo-logic pentru orele de dirgentie si consiliere, Cluj-Napoca , Psinet, 2001;

- XXX, Lectura si scrierea pentru dezvoltarea gandirii critice , FSD Cluj , 1998

SCENARIUL LECTIEI

I. EVOCAREA

1.STABILIREA SECVENTELOR EVENIMENTELOR

Vom incepe cu un exercitiu-joc. Va rog sa ierarhizati, scriind cifrele de la 1 la 6 in spatiile marcate, stabilind astfel ordinea fireasca pentru ca orice actiune umana sa aiba succes.

GANDESTE SINGUR/ LUCREAZA IN ECHIPA/ COMUNICA! Raportorul comunica.

2.INTEROGATIA PROFESORULUI-conexiuni cu experienta elevilor

-Vi s-a intamplat sa fiti intr-o situatie limita si sa luati decizii de moment?

-Cum ati procedat?

-Amintiti-va o intamplare care sa ilustreze ca:

-grupele 1-2 : ati actionat conform sfatului altei persoane;

-grupele 3-4 : ati actionat dupa propria parere;

-A fost cea mai buna alegere? A avut finalul asteptat?

-Cum ati proceda, intr-o situatie asemanatoare, dupa consumarea evenimentului ?

-Considerati ca experienta proprie maturizeaza ?

3.CIORCHINELE

Realizati un ciorchine care sa ilustreze sursele de informare, din care se poate invata .

4. ANUNTAREA SUBIECTULUI

Lectia de astazi, al carei titlu il veti afla putin mai tarziu, ne va aminti ca experientele proprii ne ajuta sa pasim un prag spre maturizare si ca succesul ori esecul depind de modul in care stim / putem sa infruntam riscuri inerente fara a ne supune pericolului, de modul in care luam decizii adecvate in situtiile aparute .

5.TERMENII CHEIE

Va rog sa notati pe harta predictiilor termenii cheie sau termenii dati in avans : puiul de caprioara, raul, sa macine, ursul ,veverita. Incercati sa va imaginati cum va fi povestirea numai dupa acesti termeni. Scrieti pe verso-ul foii cu harta predictiilor un scurt text , respectand cerintele unei compuneri, timp de 3 min.

GANDESTE SINGUR. Fiecare echipa elaboreaza o predictie pe care o scrie iar raportorul o citeste. Se scriu pe tabla 2-3 predictii .

II. REALIZAREA SENSULUI

1.ANUNTAREA SI SCRIEREA TITLULUI PE TABLA SI PE HARTA PREDICTIILOR

2.Deschideti plicurile pe care e scris nr.1 si extrageti din ele fisele! Cititi acest fragment! Rezumati-l !

-Ce credeti ca se va intampla mai departe ? Folositi-va imaginatia si continuati povestirea, scriind pe harta predictiilor, in stanga.

GANDESTE SINGUR, LUCREAZA IN ECHIPA, COMUNICA!

Intreaga grupa emite o singura predictie care se noteaza si apoi se citeste.

-Sunt interesante, demne de luat in seama. Care credeti ca se va adeveri ? Fiecare sa hotarasca , fara sa comunice.

3.Deschideti plicurile cu nr. 2! Cititi fragmentul si rezumati-l!

-Care dintre predictiile noastre credeti ca e mai aproape de continutul textului ?

-De care nu suntem inca siguri ?

-Pe care le putem elimina ?

Se subliniaza predictia mai apropiata de continutul textului.

-Ce credeti ca se va intampla ?

-Ce atitudine va adopta puiul de caprioara ?

-Ce ati face daca ati fi in locul puiului ?

Faceti predictii !

GANDESTE SINGUR .

Se citesc predictiile elaborate de fiecare grupa .

Sunt interesante, dar care credeti ca se va adeveri ? Ganditi numai, fara a spune.

4.Deschideti plicurile cu nr. 3 ! Cititi si rezumati fragmentul! Care dintre predictiile noastre e mai aproape de continutul textului? De care nu suntem inca siguri? Pe care o putem elimina? Se subliniaza predictia apropiata de continut. Ce credeti ca se va intampla ? Cum se va rezolva problema ? Ce ati face in locul puiului ? De ce ?
Se elaboreaza predictia si se scrie pe harta predictiilor.
Sunt interesante, dar sa vedem care se va adeveri . Ganditi dar nu spuneti!
5.Deschideti plicurile cu nr.4 ! Cititi si rezumati ultimul fragment !
Care dintre predictii este mai aproape de continut? Pe care le putem elimina ?
Se subliniaza predictia apropiata de continut.
-Care dintre predictiile construite cu termenii cheie sunt mai apropiati de lectura ?
Toate predictiile au fost interesante, fiecare a insemnat un plus de experienta pentru puiul de caprioara.
III. REFLECTIA
1.RETEAUA DISCUTIILOR
Cum v-a facut sa va simtiti aceasta povestire ? De ce ?La ce v-a facut sa meditati S-a terminat asa cum v-ati fi asteptat? Ce credeti ca a fost in sufletul caprioarei cand puiul s-a intors, sfatuit sa renunte ? A gresit iedul cand s-a intors la mama sa ? Cum ati actiona ca mama ? Dar ca pui ?
2.LINIA VALORICA SI COLTURI

Cei care considera ca mama a procedat bine , insistand sa incerce , se vor grupa in coltul A. Cei care considera ca nu trebuia fortat iedul, in coltul B.Cei nedecisi, la mijloc . Se vor insira pe o linie imaginara, mai aproape de centru sau de extremitati, in functie de pozitia adoptata.Cei din coltul A aduc un argument, cei din B vin cu un contraargu-ment.Se pot schimba pozitiile dupa discutii.

3.ESEU
Amintiti-va o situatia in care ati fost nevoiti sa luati o decizie legata de viata proprie.Scrieti un scurt eseu despre ceea ce s-a intamplat , motivand daca incercarea, asumarea de riscuri a dus la maturizare si a imbunatatit calitatea vietii .
Se citesc eseurile, se fac aprecieri cu caracter generalizator. Se anunta ca tema se va continua in urmatoarele 2 ore.


Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3563
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved