Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

didactic - Casa : a II -a Tehnologii

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic





 
Proiect didactic

Instit.

Data

Casa a II -a

Aria curriculara Tehnologii

Obiectul Abilitati practice

Unitatea de invatare : Activitati cu materiale sintetice - hartia

Continut Hartia. Mototolirea, lipirea hartiei.

Vaza cu lalele.

Tipul lectei Formarea de priceperi si deprinderi

Scopul : Formarea de priceperi si deprinderi in prelucrarea si utilizarea hartiei.

Obiectve cadru :

Cunoasterea si utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale si ustensile ;

Proiectarea, confectionarea si evaluarea unor produse simple ;

Dezvoltarea capacitatii de cooperare in scopul realizarii unui produs.

Obiective de referinta :

Obiective operationale

A.   Cognitive

OC1 : sa precizeze etapele de lucru ;

OC2 : sa imbine tehnica ruperii, mototolirii cu tehnica lipirii pentru a obtine lucrarea propusa ;

  1. Motrice

OM1 : sa-si dirijeze activitatea oculomotorie spre centrul de interes propus de invatator;

OM2 : sa-si reprime miscarile inutile in ora .

  1. Afective

Elevii :

OA1 : vor participa cu interes la lectie :

OA2 : vor aprecia lucrarea realizata , in raport cu modelul propus.

Strategia didactica : dirijata

Metode si procedee : exercitiul, demonstratia, conversatia, observatia, expunerea

Forme de organizare : individuala , pe grupe

Mijloace de invatamant : hartie creponata , lipici, foarfeca.

Durata : 50 minute

Bibliografia :

Curriculum National Programe scolare pentru invatamantul primar Bucuresti 2004,

I.Stanciu, G.Dorobantu, Abilitati practice

3. Ghid metodologic - clasele I-IV Bucuresti, ed. Aramis, 2002

 

 


Scenariul didactic

Evenimentele

lectiei

Ob.

op.

Continut si sarcini de invatare

Strategia didactica

Evaluare

Metode si procedee

Mijloace

Moduri de organizare

Captarea

atentiei

OC1

OA2

Deoarece la limba romana am invatat o poezie, vom incepe ora de abilitati cu cateva versuri , cu rugamintea sa retineti prima litera a fiecarui vers.

,,Martie, martie, martisor,

Ai dat drumul la izvor.

Risipind si nori si ceata

Tu trezesti din nou la viata

Iarba gaze, flori, albine

Eu de-aceea tin la tine

Se descopera cuvantul martie. Numele lunii care tocmai a trecut.

conversatia

exercitiul

plansa

frontal

Capacitatea de a rezolva cerinta data

Anuntarea

temei si a obiectivelor

OC1

OA2

Din discutiile despre primavara si sarbatorile primei lunii a primaverii ( 1 si 8 Martie) se extrage titlul temei.

Deoarece abia acum a sosit cu adevarat primavara vom pregati un tablou numit "Vaza cu lalele".

conversatia

frontal

Actualizarea

cunostintelor

OM1

Reamintesc elevilor regulile ce trebuie urmate in realizarea lucrarilor la orele de abilitati:

manuirea cu atentie a obiectelor ascutite care ne pot accidenta ;

nu se foloseste mult lipici

nu se grabeste lucru, fiecare elev lucreaza in ritmul sau.

explicatia

Evenimentele

lectiei

Ob.

op.

Continut si sarcini de invatare

Strategia didactica

Evaluare

Metode si procedee

Mijloace

Moduri de organizare

Prezentarea

optima

a continutului

OM1

OA1

Prezint elevilor tabloul cu "Vaza cu lalele", realizat din hartie creponata, prin mototolire si lipire.

observarea

Vaza cu lalele

frontal

Dirijarea

invatarii

OA1

Solicit elevilor, sa verifice daca au materialele necesare realizarii lucrarii.

Propun un fond muzical cu versuri de primavara.

lipici , foarfece, hartie creponata

frontal

Obtinerea performantei

OC1

OC2

OA1

Stabilesc sarcinile de lucru pe etape.

Urmaresc realizarea lor, fac precizari asupra modului in care lucreaza elevii.

Etape

Se rup bucati   de hartie creponata de diferite culori, de lungime si latime medie.

Se mototolesc spre a se obtine o forma aproximativ rotunda.

Se lipesc pe formele trasate cu creionul in functie de culoarea corespunzatoare (verde pentru frunze, rosu pentru flori, etc).

Se preseaza cu podul palmei pentru a se fixa mai bine in lipici.

Retusarea lucrarii si expunerea ei.

exercitiul

lipici , foarfece, hartie creponata

individual

pe grupe

capacitatea de a realiza lucrarea propusa

Feedback-ul

OA2

Indeamna elevii sa compare lucrarea realizata cu modelul initial

observarea

lucrarile realizate

individual

capacitatea de a compara lucrarile

Evenimentele

lectiei

Ob.

op.

Continut  si sarcini de invatare

Strategia didactica

Evaluare

Metode si procedee

Mijloace

Moduri de organizare

Evaluarea

OA2

Solicit elevilor sa-si prezinte lucrarile .

Se fac aprecieri se desemneaza cea mai frumoasa lucrare dupa metoda

,,turul galeriei"

se acorda calificative.

conversatia

lucrarile ralizate

individual

Capacitatea de autoevaluare

a lucrarilor proprii

Retentia si transferul

Recomand elevilor sa retina etapele de lucru , parcurse in realizarea lucrarii, pentru executarea altor asemanatoare.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3239
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved