CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Scoala cu clasele I-VIII Iecea Mare
PROIECT DIDACTIC
CLASA: a III-a
DATA: 23.10.2008
INVATATOARE:
OBIECTUL: Educatie tehnologica
SUBIECTUL: Masca fructelor- colaj
TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi si deprinderi
OBIECTIVE OPERATIONALE: - sa descrie materialele folosite;
sa-si insuseasca tehnica de lucru;
sa decupeze fructele de toamna;
sa asambleze corect si estetic partile componente ale colajului;
sa dovedeasca interes si dragoste fasa de activitatea practica;
METODE SI PROCEDEE: exercitiul, conversatia, observarea dirijata, munca independenta, explicatia,demonstratia cu ajutorul materialului intuitiv;
MIJLOACE DE INVATAMANT: gutuie din hartie-suport, frunze uscate, fructe xerox (mere, nuci,pere, stuguri), lipici, foarfeca
BIBLIOGRAFIE: Curriculum National- Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 1998;
I. Serdean- F. Dituleasa- Metodica predarii lucrului manual, EDP., Bucuresti, 1967
MOMENTELE LECTIEI |
DURATA |
CONTINUTUL STIINTIFIC AL LECTIEI |
METODE SI PROCEDEE |
MIJLOACE DE INVATAMANT |
OBS. |
1. Moment organizatoric 2. Reactualizarea cunostintelor 3. Captarea atentiei 4. Dirijarea invatarii a) Anuntarea temei b) Discutia pregatitoare c) Recunoasterea materialelor d) Demonstrarea tehnicii de lucru 5. Realizarea lucrarii de catre elevi ( pe fond muzical) 6. Analiza lucrarilor 5. Incheierea activitatii |
2 min. 5 min. 5 min 5 min. 20 min. 5 min. 3 min. |
Pentru buna desfasurare a lectiei se vor lua urmatoarele masuri organizatorice: aerisirea salii de clasa; pregatirea materialelor necesare lectiei; stabilirea ordinei si discipline Elevii sunt solicitati sa prezinte lucrarea realizata in ora anterioara de educatie tehnologica ( Peisaj de toamna). Ce materiale ati folosit? (hartie colorata, lipici, foarfeca) Captarea atentiei-se realizeaza cu ajutorul Zanei toamnei. Dupa ce se prezinta, aceasta adreseaza elevilor intrebari despre anotimpul toamna si lasa elevilor, in semn de multumire, pentru ca iubesc acest anotimp, un cos cu mere. Care sunt semnele venirii toamnei?(Pleaca pasarile calatoare, cad frunzele, se coc fructele si legume) Anuntarea lucrarii ce urmeaza sa se execute.(de catre invatatoare) Pentru ca azi a venit a noi Zana toamnei si ati amintit de coacerea fructelor astazi veti realiza o lucrare decorativa, folosind materiale din natura si hartie. Ce materiale ati pregatit? ( hartie colorata , frunze, boabe de porumb, malai, boabe de grau Cu acestea veti realiza o masca intitulata Masca fructelor. Prezentarea lucrarii model . observarea dirijata a elementelor compozitiei ( gutuia- suport, fructele) . materiale si tehnici de lucru Elevii vor primi o fisa xerox care contine toate fructele de care au nevoie pentru realizarea mastii. Stabilirea etapelor de lucru se realizeaza prin conversatie cu elevii, care sunt indrumati sa stabileasca in mod logic, constient momentele importante ale executarii lucrarii: a) decuparea fiecarui fruct; b) stabilirea locului fiecarui fruct ( stugurele-gura, marul si para-obrajii, nuca-nasul, prunele si boabele de porumb- ochii, frunzele-sprancenele); atentie la tehnica decuparii si a lipirii; c) asezarea in pagina ( plansa) incat sa se respecte achlibrul plastic al lucrarii Elevii urmaresc etapele de lucru discutate si realizeaza lucrarea in echipe de cate doi. Voi supraveghea si voi urmari cu atentie activitatea lor, pentru a vedea daca urmaresc indrumarile date, folosesc corect tehnicile si materialele de lucru. Voi interveni cu indicatii individuale sau colective, pentru corectarea eventualelor greseli; daca este cazul, vor fi ajutati sau vor primi materiale suplimentare. Voi corecta pozitia in banca si voi urmari mentinerea starii de disciplina si a ritmului normal de lucru. Se va permite comunicarea, colaborarea intre elevi, dar fara a se deranja unii pe altii. Se aleg 4-5 lucrari (reusite sau mai putin reusite) care se prezinta in fata clasei: Acestea sunt analizate cu ajutorul elevilor, urmarind criteriile discutate la inceputul lectiei. Aprecieri prin calificative, aprecierea activitatii clasei, disciplina si ordinea la locul de munca. |
Conversatia de reactualizare Conversatia introductiva Demonstratia Observarea dirijata Conversatia Conversatia Explicatia Munca in echipa Exercitii de decupare si lipire Conversatia Analiza lucrarilor |
Lucrarea model afisata in fata clasei Lucrarea model Lucrarile elevilor |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3924
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved