Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

DIDACTIC CLASA: a III-a Peste 50 de ani, Ion Luca Caragiale

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

DATA:

CLASA: a III-a



ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare

OBIECTUL: Limba si literatura romana

SUBIECTUL: Peste 50 de ani, Ion Luca Caragiale

NUMAR DE ORE: 3 ore

TIPUL LECTIEI: predare - invatare (ora I); consolidare (ora a II-a, ora a III-a)

SCOPUL LECTIEI: - consolidarea deprinderii de citire corecta, fluenta, constienta;

formarea si consolidarea deprinderii de a intelege mesajul unui text literar

formarea si consolidarea deprinderii de utilizare corecta a semnelor de punctuatie invatate

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 - sa citeasca cursiv si expresiv textul, respectand punctuatia;

O2 - sa recunoasca secventele dialogate;

O3 - sa integreze cuvinte noi intr-o serie de enunturi proprii;

O4 - sa identifice antonimele unor cuvinte date;

O5 - sa gaseasca cuvinte cu acelasi sens pentru cuvinte date;

O6 - sa explice folosirea cratimei in text;

O7 - sa alcatuiasca familia lexicala a unor cuvinte;

O8 - sa sesizeze sensurile diferite ale unor cuvinte;

O9 - sa gaseasca adjective potrivite pentru substantive date, si invers, substantive potrivite pentru adjective date;

O10 - sa analizeze substantive, adjective si pronume personale desprinse din text;

O11 - sa explice utilizarea semnelor de punctuatie;

O12 - sa imparta textul in fragmente;

O13 - sa formuleze ideea principala a fiecarui fragment;

O14 - sa povesteasca oral textul;

O15 - sa enumere cateva trasaturi morale ale personajelor principale.

METODE SI PROCEDEE: lectura explicativa, conversatia euristica, exercitiul, explicatia, problematizarea, lucrul in echipa, munca independenta.

MATERIAL DIDACTIC:  fise de lucru

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:- Ana Radu, Ioana Chichirau, Vasilica Iloaia, Raluca Iarovoi, Limba si literatura romana, clasa a III-a (auxiliar).

ORA I si ORA a II-a

SECVENTELE

LECTIEI

OB.

CONTINUTUL INSTRUCTIV - EDUCATIV

METODE SI PROCEDEE

EVALUARE

1.Moment organizatoric

. Stabilesc linistea si ordinea in clasa si cer elevilor sa se pregateasca pentru ora de limba romana.

2.Verificarea temei pentru acasa si a cunostintelor anterioare

. activitate independenta: Alcatuieste o propozitie cu un pronume personal, persoana a III-a, numarul plural

. verificarea temei din punct de vedere cantitativ

. verificarea activitatii independente

. verificarea temei din punct de vedere calitativ

. pronumele personal - verificare

. alcatuieste propozitii cu cuvintele: ea, ia, ei, iei.

. Citeste propozitia:

Mos Ion Roata i-a cerut lui Cuza sa-i faca dreptate.

- Imagineaza-ti ca tu ai fi Mos Ion Roata. Cum i-ai cere lui Cuza, in mod politicos, sa-ti faca dreptate?

. Maria ta, te rog sa-mi faci dreptate!

- Cum se adresau oamenii de rand domnilor romani? De ce? Ce este Maria ta ca parte de vorbire?

. munca independenta

. exercitiul

. problematizare

. capacitatea de a alcatui propozitii

. capacitatea de a alcatui propozitii cu cuvinte date

3. Anuntarea lectiei noi

. Azi vom citi textul Peste 50 de ani, de Ion Luca Caragiale, in care unul dintre personajele principale este insusi domul Unirii, Alexandru Ioan Cuza.

. Scriu titlul pe tabla. Elevii scriu titlul pe caiete.

4. Lectia noua

O1

O3

O8

O4

O10

O8

O4

O10

O7

O8

O8

O1

O2

O11

O10

O10

O6

O7

O10

O3

O5

O6

O1

O12

O13

O15

. date despre autor

. citire model

- Ce-si aminteste scriitorul Ion Luca Caragiale?

- Dupa cati ani a povestit autorul intamplarea?

. explicarea contextului istoric

. citirea in lant, citirea tip stafeta, citirea selectiva

. cititi primul alineat

. explic: am fost de fata, solemnitate

. expresii in componenta carora intra cuvantul fata ( fata in fata, a da cartile pe fata, i se citeste pe fata, de fata..)

. alt sens al cuvantului aproape

. un antonim pentru acelasi cuvant

.antonime: stralucita, primul, deschiderea, unite

. transforma substantivul din primul alineat in adjectiv (solemnitate - solemn)

. analizeaza substantivul din al doilea alineat

. Ce este scolar ca parte de vorbire? (adjectiv) De ce? Alcatuieste o propozitie in care acest cuvant sa fie substantiv.

. Cititi enuntul care raspunde la intrebarea: Unde invatau copiii?

. explic: baraca, vasta

. cititi enunturile in care afla cum erau imbracati copiii. Ce demonstreaza felul in care erau imbracati?

. De ce erau emotionati copiii?

. o propozitie in care substantivul copii sa alt inteles.

. transformati adjectivul saracuti in substantiv

. antonime: imbracati, saracuti, plina, vasta, toti

. transformati substantivul emotie in adjectiv

. propozitii: emotionat, emotionant

. familia lexicala a cuvantului sarac

. sinonime: saracuti, sarbatoare, emotie

. propozitii: s-a/ sa, iar/ i-ar

. un pronume personal care sa inlocuiasca substantivul Voda. Ce fel de substantiv este? Ce alt substantiv propriu mai avem in acest alineat? (Basil Dragosescu)

. Cine era Basil Dragosescu?

. dascal - alt sens

. sinonime: dascal, inimos, comanda, intreit

. De la ce cuvant s-a format cuvantul inimos?

. expresii in componenta carora intra cuvantul inima   (rau la inima, a avea pe cineva la inima, a muri de inima neagra.)

. antonime: toate, s-a oprit, porneste

. Cititi alineatele in care afla cum l-au intampinat copiii pe domnul tarii.

. Ce fel de propozitie este urmatoarea:

"- Sa traiti, baieti!" De ce?

. explicarea semnelor de punctuatie din aceasta propozitie

. pronumele personal de politete Maria ta, Mariei tale

. Unde se aseza Voda?

. explic jet

. Ce adjectiv determina substantivul jet? (mare)

. o propozitie in care cuvantul mare sa fie substantiv

. explicarea folosirii cratimei: s-aseza

Ce i-a urat dascalul domnului?

. sinonime: zise, inchinate, patriei

. sensuri diferite ale cuvantului adanc

. o propozitie in care cuvantul adanc sa fie un substantiv la numarul plural

. propozitii in care tie sa fie pronume si alta parte de vorbire

. familia lexicala a cuvintelor: sanatos, fericire, domn

. transformati adjectivul inchinate intr-un substantiv cu care alcatuiti o propozitie

. Analizati substantivele din enunturile scrise de dascal pe tabla.

. Cum au reactionat cei de fata la cuvintele dascalului?

. expresia "prea se ridicasera sufletele"

. explic: Alexandru Ioan intai

. Cititi alineatul in care aflam cat de emotionat era dascalul.

. sinonime: brav, s-a pornit pe plans

. explicarea ortogramelor: n-a mai putut, s-a pornit pe plans, i-a zis.

. sensuri diferite: a (se) tine, a bate

. citirea integrala a textului

. Li se prezinta elevilor pe o plansa planul de idei . Ei trebuie sa delimiteze fragmentele.

Plan de idei

Caragiale isi aminteste de o

stralucita solemnitate la care a participat Al. I. Cuza

Copiii l-au intampinat pe domnul

Tarilor Unite cu mare emotie

Dacsalul Basil Dragosescu

a adresat domnului vorbe pline de intelepciune.

Cuza a ramas impresionat de

vorbele dascalului.

. Se citeste fiecare fragment. Se povesteste oral fiecare fragment. Elevii au sarcina de a da un titlu fiecarui fragment

. povestirea orala a textului

. se explica fraza: Patria este casa parinteasca, scoala care ne lumineaza.

. scurta caracterizare a personajelor principale

. conversatia

. lectura explicativa

. explicatia

. exercitiul

.problematizarea

. lectura explicativa

. exercitiul

. explicatia

. exercitiul

. lectura explicativa

. conversatia euristica

. exercitiul

.exercitiul

. explicatia

. exercitiul

. exercitiul

. explicatia

. capacitatea de a citi cursiv si expresiv un text

. capacitatea de a sesiza sensurile diferite ale unui cuvant

. capacitatea de a introduce in enunturi proprii cuvinte noi

. capacitatea de a transforma adjective in substantive

. capacitatea de a alcatui familia lexicala a unui cuvant

. capacitatea de a gasi sinonime si antonime pentru cuvinte date

. capacitatea de a explica folosirea semnelor de punctuatie

. capacitatea de a sesiza sensurile diferite ale unui cuvant

. capacitatea de a analiza partile de vorbire studiate

. capacitatea de a explica scrierea cu cratima a unor cuvinte

. capacitatea de a imparti un text in fragmente

. capacitatea de a formula ideea principala a fiecarui fragment

. capacitatea de a povesti oral un text

5. Fixarea cunostintelor

. citire integrala

6. Incheierea activitatii

. aprecieri

. tema pt. acasa

ORA a III-a

SECVENTELE

LECTIEI

OB.

CONTINUTUL INSTRUCTIV - EDUCATIV

METODE SI PROCEDEE

EVALUARE

1.Moment organizatoric

. Stabilesc linistea si ordinea in clasa si cer elevilor sa se pregateasca pentru ora de limba romana.

2.Verificarea temei pentru acasa si a cunostintelor anterioare

O5

O4

O8

O7

O10

O6

O9

O15

O14

O10

O11

. activitate independenta:

Scrie cuvinte cu sens asemanator celor date: solemnitate, jet, domn, vivat, baraca, teama, emotie, dascal

. verificarea temei din punct de vedere cantitativ

. verificarea activitatii independente

. verificarea temei din punct de vedere calitativ

. citire in lant, tip stafeta, selectiva

. pe fisa: Scrie cuvinte cu sens opus celor date: stralucita, s-a ridicat, unite, frumos, deschiderea, neagra, vasta, sanatos, saracuti

. 4 echipe: Alcatuieste enunturi cu cuvintele:

  1. a se ridica
  2. domn
  3. a bate
  4. dascal

. 4 echipe: Scrie cate 4 cuvinte inrudite cu cuvintele: sanatos, frumos, sarac, scoala

. frontal: Selecteaza pronumele personale din text si analizeaza-le.

. frontal: Alcatuiti propozitii cu cuvintele: sa/ s-a, tie/ ti-e, ia/ i-a

. 4 echipe: scrie cate patru adjective pentru substantivele:

  1. domn
  2. dascal
  3. vorbe
  4. copii

. Gasiti cateva trasaturi morale potrivite pentru: Basil Dragosescu, Alexandru Ioan Cuza.

. 4 echipe: Formuleaza intrebari pentru raspunsurile:

Caragiale isi aminteste de o

stralucita solemnitate la care a participat Al. I. Cuza

Copiii l-au intampinat pe domnul

Tarilor Unite cu mare emotie

Dacsalul Basil Dragosescu

a adresat domnului vorbe pline de intelepciune.

Cuza a ramas impresionat de

vorbele dascalului.

(Elevii reformuleaza astfel ideile principale, sub forma de intrebari)

. povestirea orala pe fragmente si in intregime a lectiei

. individual: Transforma adjectivele in substantive: domn, fericire, stralucire, patrie, sarbatoare, frumusete

. Subliniaza in text pronumele personale de politete.

. frontal: Explica folosirea semnelor de punctuatie in enunturile:

"Voda a batut pe umeri pe dasca si i-a zis:

- Sa traiesti! Cu romani ca tine n-am teama!"

. munca independenta

. exercitiul

. lucrul in echipa

. lucrul in echipa

. lucrul in echipa

. exercitiul

.problematizarea

. exercitiul

. exercitiul

. capacitatea de a gasi sinonime si antonime pentru cuvinte date

. capacitatea de a citi cursiv, expresiv un text

. capacitatea de a sesiza sensurile diferite ale unui cuvant

. capacitatea de a alcatui familia lexicala a unui cuvant

. capacitatea de a gasi adjective potrivite pentru substantive date

. capacitatea de a raspunde la intrebari

. capacitatea de a povesti oral un text

. capacitatea de a explica folosirea semnelor de punctuatie

3. Incheierea activitatii

. aprecieri

. tema pt. acasa



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 8976
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved