CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
DATA octombrie 2008
CLASA a II-a C
SCOALA: Nr. 3 "Constantin Parfene" Vaslui
INSTITUTOR
ARIA CURRICULARA: Arte
DISCIPLINA Educatie muzicala
UNITATEA DE INVATARE: Cantam si ne acompaniem
SUBIECTUL: Jucarii si instrumente muzicale
TIPUL ACTIVITATII: mixta
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Sa cante individual si in grup.
Sa manifeste interes pentru lectie.
Sa acompanieze cu ajutorul pseudoinstrumentelor muzicale.
Sa denumeasca diferite instrumente muzicale.
Sa recunoasca diferite sunete de instrumente muzicale.
Sa invete si sa interpreteze cantecul nou
METODE SI PROCEDEE Conversatia, explicatia, demonstratia, jocul, exercitiul
FORMA DE ORGANIZARE frontal- individual
MIJLOACE SI MATERIALE DIDACTICE Tabla, imagini, pseudoinstrumente muzicale, fise de lucru, instrumente muzicale, CD-player
STRATEGIA DIDACTICA Inductiv- semialgoritmica
RESURSE:
Pedagogice: Jocuri didactice, cantece
Oficiale: "Programa pentru Educatie muzicala" M.E.C.
Temporale: durata lectiei: 45 min.
DESFASURAREA LECTIEI
Timp |
Etapele lectiei |
Ob. op. |
Unitati de continut |
Metode |
Mijloace |
Forme de org. |
Evaluare |
||||
7 min. 10 min. 1 min. 20 min. 6 min. 1 min. |
1.Pregatirea pentru lectie 2. Activitati introductive -exercitii pregatitoare -incalzirea vocala 3. Reactualizarea cantecelor 4. Anuntarea temei 5. Dirijarea activitatii 5. Asigurarea feed-back-ului 6.Evaluarea activitatii |
O1 O2 O3 O1 O2 O1 O2 O3 O4 O5 O4 O5 O4 O5 O5 O6 O1 O2 O6 O1 O2 O6 O3 O6 |
Se asigura climatul necesar desfasurarii in bune conditii a lectiei. Ø Dupa abordarea unei tinute corespunzatoare a corpului pentru activitatea muzicala, se propun mai multe jocuri-exercitiu pentru: 1. Respiratie si dictie: a) Licurici, licurici, Se aprinde ici si ici! Inspiratie - 2 timpi Unu, doi, Trei, patru, Cinci, sase, Sapte, opt (numai pe expiratie) b) Astazi la plimbare Mirosim o floare! Inspiratie (2 timpi), expiratie (2 timpi) Floarea cea aleasa S-o aduci acasa! Inspiratie (2 timpi), expiratie (2 timpi) 2. Ritmice: a) voi realiza anumite batai din palme pe care, apoi, copiii le vor reda tot cu batai din palme. b) voi folosi un pseudoinstrument si voi exemplifica acelasi fragment ritmic, dupa care si elevii vor repeta c) acelasi lucru voi executa, dar cu sunete emise la pian 3. Vocalize: Cant cu "la-la-la" doua fragmente. Primul fragment este ca o intrebare si suna asa:
La la la Acum vor canta si elevii. Al doilea fragment vine ca un raspuns la primul fragment si suna asa:
La la la Vor canta si elevii. Vom canta succesiv astfel: Eu cant intrebarea, adica primul fragment, iar elevii, raspunsul, adica al doilea fragment. Acum inversam rolurile. Ø Intonez un scurt fragment la pian, dintr-un cantec invatat si le cer elevilor sa recunoasca cantecul, eventual le interpretam in grup in intregime sau partial; se poarta discutii pe marginea textelor acestor cantece. Ø Le propun sa cantam cantecul "Te-ai trezit, canta!". Insotim interpretarea cu batai din palme ale copiilor, respectand ritmul melodiei, apoi acestia vor acompania cu pseudoinstrumentele create de ei la orele anterioare de educatie muzicala. Le spun copiilor ca astazi vor afla mai multe despre "Instrumentele muzicale", vor audia diverse sunete instrumentale, vor recunoaste instrumente muzicale. Ø Dintr-un set de imagini cu instrumente muzicale, voi lua pe rand cate una. Elevii vor incerca sa le denumeasca pe cele pe care le cunosc si spunand si alte informatii pe care le stiu. In celelalte situatii voi preciza eu denumirea si povestindu-le si alte lucruri interesante. Aceste imagini vor fi afisate pe tabla, ramanand in fata elevilor. In momentul corespunzator voi exemplifica si cu sunetul propriu al respectivului instrument, iar in cazul in care nu-l am voi "produce" sunetul la orga. Ø Discutand cu elevii, vom ajunge la concluzia ca instrumentele muzicale se impart in trei categorii, dupa sunetul pe care il produc: instrumente cu coarde instrumente de sufla, instrumente de percutie. Din multitudinea de imagini, elevii vor alege cateva, formand grupe corespunzatoare celor trei categorii, pe care le vom aseza pe mijlocul tablei. Ø Pentru a stabili o corespondenta corecta intre instrument si sunet, vom face cateva exercitii de recunoastere: voi exemplifica cu sunete de la orga, iar elevii vor denumi instrumentul. Ø De asemenea vom mima, insotind cu sunete, cele exemplificate. Acest lucru il putem face si pe grupe, in timp ce o grupa incearca sa reproduca un sunet instrumental, celelalte doua vor aprecia prin aplauze. Ø Le propun pentru auditie un fragment muzical din "Rapsodia nr. 1" de George Enescu pentru a recunoaste anumite instrumente muzicale. In realizarea lucrarilor muzicale, compozitorii tin seama de sunetul specific fiecarui instrument, adica de timbrul instrumental. Ø Urmeaza invatarea noului cantec: "Cantec de toamna", versuri: N. Scurtescu, muzica: D. G. Kiriac.
Etape: a) prezentarea noului cantec, in interpretarea personala b) scurta discutie asupra primei impresii, dupa audiere, si a continutului tematic; c) recitarea ritmica a textului: pe strofe, refren, in intregime; colectiv; d) invatarea melodiei: pe strofe, refren, in intregime; colectiv; Functie de timpul avut la dispozitie, vom insista, in ora aceasta, numai pe o strofa sau pe 2 sau pe toate. Exercitii de consolidare a cantecului - cantare pe grupe - cantare cu acompaniament de pseudoinstrumente - cantare cu acompaniament de pian sau acordeoan din partea mea Ø Se reia interpretarea celor invatate Ø Se propune ca elevii sa "rezolve" o fisa cu tema "Instrumente muzicale" (anexa). Se fac aprecieri individuale, dar si colective, privind participarea la desfasurarea activitatii. |
Jocul didactic Problematizarea Jocul didactic, conversatia, explicatia exercitiul conversatia, exercitiul Jocul didactic Exercitiul Exemplica rea Exercitiul Exercitiul Conversatia, explicatia Jocul didactic Exercitiul Jocul Exemplifica rea, exercitiul, conversatia Exercitiul |
Acordeo nul Pseudoinstrumentele copiilor, pianul pianul pseudoinstrumente Set cu imagini (27 buc.) Orga Plansa cu textul noului cantec Fise de lucru |
Frontala Individuala Frontala individuala Frontala, individuala Individual Frontal, individual Individuala, frontala Frontala, individuala Individuala Pe grupe Individual, frontal |
Apreci eri verbale Apreci eri verbale Apreci eri verbale Aprecieri, intona rea unui frag ment din alt cantec Apreci eri verbale Apreci eri verbale Aplau Ze Apreci eri verbale Apreci eri verbale, indivi duale, colecti ve |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7347
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved