CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
CLASA : a IV-a C
ARIA CURRICULARA: Arte
OBIECTUL: Educatia plastica
TEMA PLASTICA: Compozitii plastice figurative sau nonfigurative
SUBIECTUL: Case in sat
TIPUL LECTIEI: consolidare de priceperi si deprinderi
PROPUNATOR:
SCOALA: Grup Scolar "Tudor Vladimirescu"
OBIECTIVE CADRU :
1.2. sa utilizeze tehnicile specifice materialelor selectate
2.4 sa integreze in imagini plastice diverse forme din natura
3.1 sa identifice elementele de limbaj plastic in diferite ipostaze
4.5 sa aprecieze modul de utilizare a elementelor de limbaj plastic, in propriile lucrari si in lucrarile
celorlalti
OBIECTIVE OPERATIONALE:
v O1: sa identifice elementele de limbaj plastic invatate pe plansa demonstrativa si pe reproduceri de arta;
v O2: sa utilizeze in compozitiile lor pete picturale, tonuri si nuante;
v O3: sa compuna o suprafata plastica picturala cu subiectul dat:
v O4: sa organizeze echilibrat elementele intr-un spatiu plastic.
v O5: sa aprecieze obiectiv lucrarile colegilor
RESURSE:
A. Metodologice:
a) metode si procedee: explicatia, conversatia euristica, exercitiul, brainstorming, observatia dirijata, munca independenta, turul galeriei
b) mijloace de invatamant: planse model "Case in sat", reproduceri de arta in format PPt, calculator, videoproiector, planse,acuarele,pensule
c) forme de organizare: frontala, individuala, pe echipe (3*4 E+ 1*2 E)
B. Bibliografice: - ***,Curriculum National, Bucuresti, 1998
M. Rotaru, M. Dumbrava, Educatia plastica in invatamantul primar,Craiova,1996
I.N. Susala, Dictionar de arta, Ed. Sigma, 1993
N. Filoteanu, D.Marian, Desen artistic. Educatia plastica,manual pentru clasa a V-a
C. Temporale: 45 minute
Etapele lectiei |
Ob. Op. |
Activitatea propunatorului |
Activitatea elevilor |
Strategie didactica |
Evaluare |
1.Momentul organizatoric |
- crearea cadrului necesar pentru desfasurarea in bune conditii a orei de educatie plastica - se urmareste daca toti elevii au materialele necesar pregatite |
- pregatirea materialelor necesare desfasurarii optime a lectiei(acuarele, pensoane, recipiente cu apa, prosoape, bloc de desen) |
Instructajul verbal | ||
2.Reactualizarea cunostintelor anterioare |
- se adreseaza intrebari legate de teoria culorilor.(Ce culori cunoasteti? Cum sunt ele clasificate? Care sunt nonculorile/ culorile reci/calde? Cum se obtine pata picturala? Etc) |
Raspund la intrebari |
Conversatia euristica |
observatia sistematica |
|
3.Captarea atentiei |
Recita versurile: Oare ce culoare Deci, pentru a realiza o compozitie plastica deosebita trebuie sa stim sa folosim corect culorile. |
- asculta atenti, recepteaza mesajul citatului |
frontal fragment de text literar conversatia | ||
4. Anuntarea temei plastice si a subiectului |
- se comunica elevilor subiectul lectiei: Aplicarea tuturor cunostintelor teoretice intr-o compozitie plastica cu subiectul Case in sat |
- retin tema plastica si subiectul | |||
5.Dirijarea invatarii (30') a).Intuirea planselor model b)Prezentarea tehnologiei de lucru 2' |
O1 O2 |
Initiaza un Brainstorming pornind de la cuvantul tematic " Casa taraneasca" Prezinta atat un material in PPT, cat si planse pe tema anuntata Dirijeaza o discutie cu elevii privind culorile folosite in plansele model, tehnica de lucru, amestecuri cromatice, dominanta de culoare . se reamintesc notiunile de ton si nuanta: tonul unei culori se obtine prin amestecul ei cu alb sau negru. Nuanta unei culori se obtine amestecand o culoare cu vecina ei. - se dau indicatii de realizare a compozitiei plastice cu tema Case din sat - se recomanda schitarea usoara a elementelor, conturarea cu putina culoare (pentru a se putea retusa), acoperirea cu culoare a intregului spatiu - se va insista pe asezarea in pagina a formelor, echilibrul compozitional - al formelor si al culorilor - |
Exprima tot ce ar putea desena pe aceasta tema - urmaresc atenti lucrarile expuse, discuta, emit pareri. recunosc pe reproduceri de arta elementele de limbaj plastic recepteaza si retin indicatiile |
branstorming Prezentare PPt, computer, Planse model Frontal Observatia dirijata Conversatia Explicatia Frontal |
Raspunsurile elevilor Observatia dirijata |
c)Executarea lucrarii |
O 3 O 4 |
Imparte colile de desen. Acestea sunt cat o jumatate de foaie A4 si decupate din coli A3 in forma de puzzle. Fiecare grupa de 4 elevi va primi un sfert din lucrare. Supravegheaza activitatea elevilor, ajuta si da indicatii unde este necesar. |
- elevii picteaza liber, respectand etapele de lucru |
Exercitiul plastic Coli bloc desen Acuarela pensule, recipiente apa Individual |
observatia sistematica |
6..Evaluarea lucrarilor |
O 5 |
a) in cadrul fiecarui grup se unesc piesele de puzzle si se obtine o plansa A3 care este expusa la tabla b) se realizeaza evaluarea dupa criteriile: asezarea elementelor in pagina, modul de realizare a formelor, acoperirea cu culoare a spatiului plastic, originalitatea |
Fac turul galeriei, evalueaza plansele colegilor si isi exprima opinia - apreciaza si noteaza plansele analizate |
Turul Galeriei Pe echipe |
lucrarile elevilor |
7. Concluzii si aprecieri |
- face recomandari si aprecieri asupra modului de lucru |
- strang materialele de lucru si fac ordine la locul de munca |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 8250
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved