CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
SCOALA Colegiul ,,Costache Negruzzi",Iasi
DATA:
CLASA: a VI-a A
PROFESOR:
OBIECTUL: Limba si literatura romana
SUBIECTUL LECTIEI: Notiuni de sintaxa
TIPUL LECTIEI: evaluare
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1: sa recunoasca din ce elemente este alcatuita o fraza;
O2: sa construiasca enunturi cu cat mai multe parti de vorbire;
O3: sa realizeze schema unei propozitii sau a unei fraze;
O4: sa transforme o propozitie simpla intr-una dezvoltata
O5: sa recunoasca raporturile dintr-o fraza;
O6: sa recunoasca tipurile de propozitii.
ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICA
a) Metode si procedee: conversatia euristica, analiza gramaliza, problematizarea, observatia, explicatia, exercitiul.
b) Forme de organizare: activitatea frontala, activitatea individuala.
c) Resurse: fise de lucru, tabla, creta
d) Forme de evaluare. evaluare formativa;
evaluare sumativa.
e) Metode de evaluare: observatia curenta, fisa de lucru, aprecieri verbale.
f) Bibliografie: Limba si literatura romana-manual pentru clasa a VI-a, Editura
All.
Pamfil A. Didactica limbii si literaturi romane-gimnaziu,Cluj-
Nacopa, Editura Dacia, 2000.
Olga Popescu, Limba si literatura romana.Teste de evaluare
pentru clasele V-VIII, Corint, 2003.
SCENARIU DIDACTIC
Nr. Crt. |
Etapele lectiei |
Continuturi. |
Strategii didactice |
Evaluare |
||
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Metode si procedee |
Forme de organizare | |||
Moment organizatoric |
Notarea absentelor. Asigurarea conditiilor necesare desfasurarii activitatii. |
Se pregatesc pentru desfasurarea orei. | ||||
Verificarea temei |
Se verifica efectuarea temei scrise calitativ si cantitativ. |
Elevii verifica rezolvarea temei, citesc enunturile din caiete. |
Conversatia euristica, problemati- zarea, exercitiul, analiza gramaticala. |
Frontala. |
Evaluare sumativa. |
|
Captarea atentiei. |
Se cere elevilor sa analizeze cateva fraze. |
Elevii analizeaza frazele. |
Conversatia euristica, problemati- zarea, exercitiul. |
Individu-la, frontala. |
Evaluare frontala, aprecieri verbale , observatia curenta. |
|
Anuntarea subiectului lectiei. |
Astazi la ora de limba romana vom recapitula lucrurile invatate anterior despre sintaxa frazei. |
Elevii sunt atenti si noteaza in caiete. | ||||
Dirijarea invatarii. |
Se recapituleaza definitia sintaxei: se ocupa cu imbinari de cuvinte in propozitie si al legaturi dintre propozitii in fraze.se prezinta tipurile de propozitie oral. Se lucreaza exercitiile din manual: 3, 6, 2 pagina 67. Se cere sa dezvolte cateva propozitii simple in propozitii dezvoltate. |
Elevii noteaza in caiete definitia. Elevii scrie exercitiile in caiete si la tabla. |
Conversatia euristica, exercitiul, problemati- zarea. |
Frontala , individua-la. |
Evaluare formativa. Frontala. |
|
Asigurarea feed-back-ului |
Se da elevilor fise de lucru individuale (anexa). Se verifica oral fisa. |
Elevii lucreaza fisa. |
Conversatia euristica, exercitiul, analiza gramaticala. |
Individua-la, frontala. |
Evaluare sumativa. |
|
Tema pentru acasa |
Exercitiul 4 pagina 68, ex 5 pagina 67. Se fac aprecieri asupra activitati desfasurate si se noteaza elevii. |
Elevii noteaza in caiete. |
Aprecieri verbale. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4636
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved