Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  
Gradinita

PROIECT DIDACTIC CLASA: a V-a Basmul. Elementele caracteristice basmului.

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

DATA: 18 ianuarie 2008

SCOALA CU CLASELE I-VIII "Oltea Doamna"

PROFESOR:



CLASA: a V-a D

DISCIPLINA: Limba si literatura romana

UNITATEA DE INVATARE: "Basmul"

CONTINUTUL: "Basmul. Elementele caracteristice basmului."

TEXTUL- SUPORT: Praslea cel Voinic si merele de aur

TIPUL LECTIEI: de fixare si consolidare;

VARIANTA: lectie mixta.

OBIECTIV GENERAL: formarea orizontului intelectual-cultural; dezvoltarea si consolidarea deprinderii de a citi curent, corect, constient si expresiv; dezvoltarea imaginatiei.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

1.OBIECTIVE COGNITIVE: La sfarsitul lectiei, elevul va fi capabil:

O1- sa identifice particularitatile basmului;

O2- sa defineasca basmul;

O3- sa motiveze apartenenta unui fragment la specia literara ,,basm'';

O4- sa sesizeze diferenta dintre basmul popular si cel cult;

2. OBIECTIVE AFECTIVE:

OA1-sa desprinda mesajul etic al basmului Praslea cel Voinic si merele de aur.

OA2-sa sesizeze valoarea expresiva a basmului;

OA3-sa-si cultive sentimentele de pretuire fata de operele literare;

OA4-sa introduca noile valori in propriul sistem de valori;

OA5-sa motiveze victoria binelui asupra raului;

3.OBIECTIVE PSIHOLOGICE:

OP1-sa-si dezvolte capacitatea de selectie si de sinteza;

OP2-sa-si dezvolte spiritul creator.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversatia euristica, expunerea, descoperirea dirijata, munca independenta, fise de lucru;

Forme de organizare: activitate frontala si independenta (individuala si prin cooperare);

Resurse: capacitatea de invatare a elevilor.

Din punct de vedere al capacitatilor de invatare, clasa este relativ omogena. Majoritatea elevilor dispun de capacitati de invatare sporite, iar ceilalti poseda resurse suficiente, astfel incat sa colaboreze cu profesorul pentru buna desfasurare a activitatii didactice.

▪ mijloace de invatamant: volume de basme, manual clasa a V-a, laptop, videoproiector.

LOCUL: sala de clasa.

TIMP: 50 min.

BIBLIOGRAFIE:

Pamfil, Alina, Limba si literatura romana in gimnaziu -structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, Pitesti, 2003.

*Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba si literatura romana ,editat de M.E.C., 2002.

Etapele lectiei

Dirijarea invatarii

Timp

Mod de

organizare

Observatii

Metode

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Captarea atentiei

Organizeaza clasa.

Noteaza absentele.

Numesc elevii absenti.

Se pregatesc pentru lectie.

Frontal

Conversatie

Precizari psihopedagogice:

clasa are un efectiv de 30 de elevi, toti apti pentru invatatura, fiind de diferite nivele de invatare.

Verificarea ancorelor pe care se sprijina lectia noua are loc pe tot parcursul activitatii de predare- invatare.

Conexiunea inversa are loc pe tot parcursul lectiei.

Verifica-rea cunostin-telor asimilate anterior

Verifica tema scrisa pentru acasa; aproba sau corecteaza temele facute.

Cere elevilor sa citeasca si sa comenteze exercitiile pe care le-au avut ca tema.(anexa1)

Porneste prezentarea ppt. .(anexa2)

Prezinta la control caietele de teme; corecteaza unde este cazul.

Citesc si comenteaza exercitiile.

Raspund la intrebarile prof.

Privesc monitorul.

Frontal

Frontal

Conversatie

Frontal

Conversatie

Dirijarea invatarii



Verifica nivelul de aprofundare a cunostintelor asimilate ora anterioara despre basm

Pornind de la constatarea ca basmul este o opera epica (respectand trasaturile acestui gen literar),in aceasta ora vom incerca sa gasim, impreuna, trasaturile specifice basmului.

Intreaba:

Cand au loc intamplarile prezentate in fragmentul studiat?

Unde se petrece actiunea operei?Acestea sunt formule ale imposibilului, care afirma o negatie printr-o afirmatie-metaforic sugereaza sensul de :niciodata, nicaieri, niciunde, nicicand.

Cere: Enumerati personajele care intruchipeaza binele!

Enumerati personajele care intruchipeaza raul!

Cine invinge pana la urma in lupta dintre bine si rau?

Profesorul precizeaza ca, victoria binelui impotriva raului este o expresie a optimismului popular.

Enumerati personajele cu puteri fantastice!

Enumerati personajele fantastice!

Enumerati personajele din lumea animalelor!

Care sunt obiectele cu puteri miraculoase ce apar in opera studiata?

Raspund:

Intr-un basm timpul si spatiul sunt neprecizate.

Personaje care intruchipeaza binele: Praslea; Imparatul; Fetele de imparat; Corbul; Zgripsoroaica si puii ei; Argintarul;

Personaje care intruchipeaza raul: Fratii lui Praslea; Zmeii; Balaurul;

Invinge intotdeauna binele!

Personaje cu puteri fantastice: Praslea; Zmeii; Zgripsoroaica;

Personajele fantastice: Zmeii; Zgripsoroaica; Balaurul;

Personajele animaliere: Corbul; Zgripsoroaica si puii ei;

Obiectele cu puteri miraculoase:

Buzduganele zmeilor; Biciul care transforma palatele in mere;

Merele (palatele transformate);

Furca de aur care toarce singura;

Closca cu puii de aur;

Frontal

Conversatie

Descoperire

Dirijarea invatarii

Cati feciori are imparatul?

Cati zmei sunt?

Cate fete de imparat sunt rapite de zmei?

Care cifra apare cel mai des in acest basm?

Care sunt cifrele care se repeta in basmele citite de voi?

Care este formula cu care incepe basmul?

Acestea ne transpun in atmosfera feerica a basmului, in lumea irealului, captandu-ne atentia.

Ati observat-o si in alte basme?

Care este formula cu care se incheie basmul?

Aceasta are rolul de a ne readuce din planul fanteziei, in cel real.

Ati observat-o si in alte basme?

Afirma: Mai exista in text si alte formule proprii basmelor?

(au functia de liant intre diferite episoade)

Concluzioneaza:

Elemente proprii basmului:

Locul si timpul sunt nedeterminate;

Personaje care intruchipeaza binele si raul;

Personaje cu puteri supranaturale;

Personaje fantastice;

Personaje animaliere;

Obiecte cu puteri miraculoase;

Cifre specifice;

Formule initiale, mediane, finale;

Lupta dintre bine si rau in care binele invinge intotdeauna.

Etimologie: Termenul isi are originea in limba bulgara:

basm=inventie, inchipuire, nascocire, scornire; Definitie: Basmul este o opera epica narativa in proza, de mare intindere, in care intamplarile reale se impletesc cu cele fantastice, fiind savarsite de personaje care au  cel mai adesea forte supranaturale, unele reprezentand binele si ale raului din a caror confruntare ies invingatoare fortele binelui.

Intreaba: Opera studiata de noi este un basm?

De ce? Argumentati!

Are 3 feciori.

Sunt 3 zmei.

Sunt 3 fete.

Cifra 3.

Cifre specifice:

Formula initiala: "A fost odata ca niciodata."

Da.

Formula finala: ". si incalecai p-o sa si v-o spusei dv. asa."

Da.

Da. Exista formule mediane

prin care se sugereaza deplasarea in spatiu ("si mersera, mersera"), durata ("si se luptara, si se luptara zi de vara pana-n seara") sau continuarea actiunii ("caci cuvantul din poveste inainte mult mai este")

Asculta si noteaza.

Asculta indicatiile profesorului si noteaza in caiete.

Citesc definitia, discuta cu profesorul, noteaza in caiete.

Asculta indicatiile profesorului si noteaza in caiete.

Raspund: da.

Deoarece are toate caracteristicile basmului.



Frontal

Conversatie

Descoperire

Frontal

Expunere

Frontal

Conversatie

Realizarea sarcinii O1.

Realizarea sarcinii O2.

Realizarea sarcinii O3.

Dirijarea invatarii

Informeaza:

Clasificare: Dupa origine, basmele se clasifica in: basme populare; basme culte.

Intreaba: care este principala diferenta dintre un basm popular si unul cult?

Cere elevilor sa dea exemple de basme populare.

Le da elevilor exemple de basme culte: Fat-Frumos din lacrima de M. Eminescu; Povestea lui Harap-Alb de I. Creanga; Zana Zorilor de I. Slavici;

Asculta si noteaza in caiete.

Autorul. Basmul popular are autor anonim, iar basmul cult are autor cunoscut.

Raspund: Greuceanu, Praslea cel Voinic si merele de aur., Aleodor Imparat, Tinerete fara batranete si viata fara de moarte.

Asculta.

Frontal

Expunere

Frontal

Conversatie

Frontal

Expunere

Realizarea sarcinii O4.

Feed- back

Le imparte elevilor fisele de lucru. Anexa 2, 3. Discuta rezolvarea acestora.

Face aprecieri asupra gradului  de participare a elevilor la activitate, evidentiind si notand elevii care s-au remarcat prin corectitudinea, originalitatea si promptitudinea raspunsurilor.

Rezolva sarcinile de lucru pe grupe.

Corecteaza eventualele greseli.

Asculta aprecierile profesorului.

Frontal

Expunere

Anuntarea temei pentru acasa

Anunta tema de lucru pentru acasa: Elevii vor avea de continuat "basmul" lui Marin Sorescu, intr-o compunere de minim 20 de randuri.

Asculta si noteaza tema pentru acasa, precum si precizarile suplimentare, daca este cazul.

Frontal

Expunere





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 8901
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved