CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA:
CLASA:
PROFESOR-EDUCATOR:
DISCIPLINA: Terapie educationala complexa si integrata
TERAPII: Socializare
ACTIVITATEA: "Sa traversam corect strada !"
SCOPUL FUNDAMENTAL: Dezvoltarea interesului pentru cunoasterea cat mai multor lucruri despre circulatia rutiera
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a) obiective cognitive
O1-sa descopere, plecand de la inlocuirea corecta pe linia orizontala a unui rebus a cifrelor cu literele corespunzatoare, cuvintele cheie ale activitatii de astazi;
O2-sa realizeze corect corespondenta intre imaginea de pe fisa de lucru si cuvintele cheie descoperite anterior;
O3-sa raspunda oral la intrebari pentru a-si insusi corect semnificatia cuvintelor noi;
O4-sa alcatuiasca, ajutandu-se de imagini, propozitii simple/dezvoltate corecte din punct de vedere gramatical ;
O5-sa aseze in ordine literele pentru a obtine cuvinte legate de circulatie;
O6-sa desparta in silabe cuvintele descoperite prin ordonare de litere;
O7-sa ordoneze cuvintele in propozitie pentru a obtine reguli de circulatie care trebuie respectate de catre toti copiii;
O8-sa-si insuseasca urmarile nerespectarii regulilor de circulatie;
b) obiective psiho-motorii
O9 -sa execute corect semnele (limbaj mimico-gestual) corespunzatoare cuvintelor noi descoperite in activitatea de astazi;
O10-sa manipuleze corect zarul si mijloacele de transport in miniatura;
c) obiective afective
O11 - participarea cu interes la desfasurarea activitatii.
STRATEGII METODOLOGICE:
a) Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, observarea, problematizarea, exercitiul
b) Material didactic: aritmograf-joc cu numere si litere, alfabetul limbii romane, planse cu ilustratii referitoare la educatia rutiera, instrumente de scris , cartonase cu reguli de circulatie rutiera, zar, mijloace de transport in miniatura, joc rutier numit "Campionul"
c) Moduri de organizare a activitatii: frontal, pe echipe, individual
DURATA : 45 MINUTE
Secventele activitatii |
Timp |
Obop |
Continut instructiv-educativ |
Strategii metodologice |
Evaluarea |
||
Metode si procedee |
Material did. |
Modalit. de org. |
|||||
I. Moment organizatoric |
1 min |
Organizarea clasei-stabilesc climatul de ordine si disciplina necesar desfasurarii activitatii in conditii optime. Pregatirea materialului didactic necesar-voi distribui materialul potrivit pentru activitatea de astazi, respectiv fisele individuale de lucru si instrumente de scris. |
Conversatia |
Frontala |
capacitatii de a pregati cele necesare |
||
II. Captarea atentiei |
5 min |
O1 |
Copiii vor rezolva individual, in banci, un aritmograf - inlocuirea cifrele de pe linia orizontala a rebusului cu literele potrivite pentru a descoperi cuvintele cheie ce vor alcatui continutul activitatii de astazi (vezi Anexa 1). Cuvintele descoperite de catre copiii vor fi scrise la tabla pentru a corecta eventualele greseli. |
Conversatia Explicatia Exercitiul |
Fisa de lucru individuala-aritmograf |
Frontala Indiv. |
capacitatii de inlocuire corecta a cifrelor cu literele |
III. Anuntarea activitatii |
1 min |
- Astazi vom vorbi despre cum si pe unde trebuie sa traversam corect strada. |
Conversatia |
Frontala | |||
IV. Desfasurarea activitatii |
30 min |
O2 O 9 O3 O4 O5 O6 O7 O 9 O8 |
Voi prezenta copiilor planse ce ilustreaza modalitati de circulatie corecta pe strada si le voi inmana fise cu diverse imagini (vezi Anexa2). Elevii vor citi, individual, cuvintele identificate la inceputul activitatii si impreuna vom gasi imaginea corespunzatoare, executand in acelasi timp si semnul potrivit. strada semafor Se insista pe exprimarea in limbaj gestual si pe cat posibil verbala a cuvintelor noi. Pentru a-si insusi corect semnificatia acestor imagini/cuvinte copiii vor alcatui propozitii simple sau dezvoltate, plecand de la intrebari ajutatoare. Propozitiile corecte din punct de vedere gramatical vor fi scrise la tabla. Frontal copiii vor rezolva cateva sarcini didactice care au drept scop largirea sferei de cunoastere a copilului cu privire la educatia rutiera: a)Aseaza in ordine literele urmatoare pentru a obtine cuvinte legate de circulatie: I n t e r e s c t e i (intersectie) I n d i a c t r o (indicator) b) Desparte in silabe cuvintele descoperite anterior: Intersectie=in-ter-sec-ti-e (5silabe) Indicator=in-di-ca-tor (4 silabe) c) Ordoneaza cuvintele pentru a alcatui propozitii corecte din punct de vedere gramatical si pentru a descoperi reguli de circulatie care trebuie respectate de catre copii. Regulile descoperite vor fi scrise la tabla cu rosu. pe, zebra, Traversati, strada. traversati, in fuga, Nu, strada. va jucati, Nu, in strada. strada, Traversati, cu, o persoana, impreuna, ai mare. a semaforului, la culoarea, verde, Traversati. d)Ce se poate intampla daca nu suntem atenti la cum traversam strada? |
Conversatia euristica Explicatia Observarea Converstia Explicatia Exercitiul Problematiz. Exercitiul Problematiz. |
Imagini reprezentand: strada, semaforul, trotuarul. Imagini reprezentand: strada, semaforul, trotuarul. Fisa de lucru |
Frontala Individ. Frontala Individ. Frontala |
Capacitatii de a asocia imaginea cu cuvantul potrivit Capacitatii de a alcatui corect propozitii Capacitatii de a aseza corect literele Capacitatii de a desparti corect in silabe Capacitatii de a ordona corect cuvintele Capacitatii de a raspunde corect la intrebare |
V. Fixarea cunostintelor |
7 min |
O9 O O |
Voi realiza acest lucru prin introducerea unui joc ludic intitulat "Campionul" care urmareste si dezvoltarea deprinderilor specifice activitatilor ludice. La acest joc pot participa 4 jucatori. Fiecare dintre ei va aseza la start un vehicul. Concurentul arunca zarul si misca vehiculul pe traseul cercurilor colorate conform cifrelor aratate de zar. Sunt numerotate 65 de puncte colorate in galben si in rosu. Numerele din cercurile rosii impun respectarea unor conditii de circulatie. Asadar, jucatorul ajuns intr-un punct colorat cu rosu citeste indicatiile si se conformeaza intocmai. |
Converstia Explicatia Exercitiul |
Fise de lucru individuale |
Pe echipe |
Capacitatii de a respecta regulile jocului |
VI. Incheierea activitatii |
1 min |
Voi face aprecieri generale si individuale asupra intregii activitati. |
Conversatia Explicatia |
Frontala Indiv. |
Capacitatii de a motiva aprecierile primite |
ANEXA 1
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
J |
K |
L |
M |
N |
O |
P |
R |
S |
T |
U |
V |
X |
Z |
ANEXA 2
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4346
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved