CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
SCOALA CU CLASELE I-VIII BLǍGESTI-PASCANI
PROIECT DIDACTIC
DATA
CLASA : a-II-a
INSTITUTOR
ARIA CURRICULARǍ: Matematica si stiinte ale naturii
DISCIPLINA DE INVǍTǍMANT : Matematica
TIPUL DE CURRICULUM : curriculum extins
UNITATEA DE INVǍTARE : Masurare si unitati de masura
SUBIECTUL LECTIEI : "Unitati de masura pentru timp(ora,minutul,ziua,saptamana,luna)
TIPUL LECTIEI : de consolidare a cunostintelor
SCOPURILE LECTIEI :
S1 - Dezvoltarea priceperii si deprinderii de a lucra cu unitati de masurare a timpului;
S2 - Memorarea si intelegerea notiunilor de minut,ora,zi,saptamana, luna,an;
S3 - Dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizand limbajul matematic
S4 - Dezvoltarea imaginatiei, gandirii,atentiei
OBIECTIVE DE REFERINTǍ
Sa compare si sa ordoneze numere naturale de la 0 la 1000;
Sa utilizeze unitati de masura pentru timp;
Sa extraga informatii din tabele si liste;
Sa exprime oral sau in scris,cuvinte proprii,etape ale rezolvarii unor exercitii sau probleme.
OBIECTIVE OPERATIONALE :
O.1. Sa enumere unitatile de masura pentru timp ( secunda,minut,ora,zi,saptamana, luna, an);
O.2. Sa recunoasca duratele fiecarei notiuni (interval de timp);
O.3. Sa memoreze logic si corect durata fiecarui interval de timp;
O.4. Sa rezolve oral exercitii si probleme simple pe baza citirii si analizei orale a acestora;
O.5. Sa analizeze, sa compuna si sa rezolve exercitii cu termeni dati ;
O.6. Sa opereze cu aceste unitati de masura in cadrul exercitiilor date;
O.7. Sa aleaga metoda cea mai buna pentru rezolvarea rapida a exercitiilor;
STRATEGIA DIDACTICǍ : activ-participativa
a)Resurse procedurale:explicatia,exercitiul,conversatia,observatia,munca independenta,lucrul in echipa, problemati-zarea , jocul didactic.
b) Resurse materiale : fise de evaluare,ceasuri de carton, calendar, caiete de matematica
c) Resurse informationale :
M.E.N.-Programe scolare pentru invatamantul primar,Bucuresti,1998;
I.S.J.Iasi,Univ.Al.I.Cuza -Planificarea calendaristica si proiectarea unitatilor de invatare,semestrul al-II-lea,clasa a-II-a,Matematica;
Adriana Apostol,Voica Filip -Exercitii si probleme pentru fixare si dezvoltare,clasa a-II-a,Iasi 2004
d)Forme de organizare a activitatii cu elevii:
Activitate frontala
Activitate in grupe
Activitate individuala
Durata : 50 minute
DERULAREA SECVENTELOR DE INVǍTARE
Etapele lectiei |
Ob. op. |
Continutul instructive-educativ |
Metode si procedee |
Forme de activitate |
Evaluare |
1.Moment organizatoric |
Ordonarea materialelor, stabilirea ordinii, organizarea clasei pentru buna desfasurare a lectiei de matematica . | ||||
2.Verificarea a)cunostintelor anterioare b)temei pentru acasa |
O1 O2 |
- Astazi la ora de matematica avem un musafir mai putin obisnuitDimineata,inainte de a intra voi in clasa o randunica a venit la fereastra si a lasat o scrisoare pentru voi. Dragi copii,de cand am sosit din tarile calde mi-au spus vrabiutele ca sunteti matematicieni adevarati. Ma primiti si pe mine la ora voastra ? Sunt in cuibul de la streasina si va urmaresc. Succes !" - Sunteti de acord?Atunci noi trebuie sa o convingem ca suntem cei mai buni elevi, dovedind acest lucru prin raspunsurile din timpul acestei ore. - Ce lectie ati avut de pregatit pentru astazi la matemati-ca? Spun elevilor urmatoarea ghicitoare: 'N-are maini si totusi bate, Bate-ntr-una zi si noapte. Sade oriunde l-ai pune De-l privesti- timpul ti-l spune.' - Cine este? Ati ghicit? (ceasul) In timp ce verific tema cantitativ elevii vor avea de rezolvat o fisa . (anexa 1)Verific tema calitativ,apoi verific rezolvarea fisei. |
Conversa-tia Conversa-tia Munca in-dependen-ta Exercitiul |
Activitate frontala Activitate frontala Activitate individuala |
Observa-re siste-matica Evaluarefrontala Evaluare individuala |
3.Desfasurarea propriu-zisa a lectiei a)Anuntarea lectiei noi b)Dirijarea invatarii |
O1 O2 O4 O2 O3 O2 O2 O6 O3 O3 O4 O2 O4 O6 O1 O2 O5 |
Astazi vom rezolva exercitii si probleme cu unitati de masurare a timpului. Care sunt unitatile de masurare a timpului? Ce instrument de masurare a timpului cunoasteti? (ceasul) Cum masoara ceasul trecerea timpului?(in ore si minute) Cum se numeste acul care arata ora?(orar) Dar cel care arata minutul?(minutar) Folosind ceasurile din carton sau cele "adevarate", fixati ceasurile la ora:12:00; 13:10; 7:35; 10:15;9:05. Spuneti ce ora arata ceasul meu? - Balaurul cel Fioros a furat-o pe Printesa cea frumoasa si a inchis-o intr-un turn.Dupa 2 zile si 6 ore a venit Fat-Frumos si a salvat-o. Cate ore a fost inchisa printesa? Cate zile are o saptamana? Care sunt zilele saptamanii? Ce zi a fost ieri? Dar alaltaieri? Ce zi e azi? Dar maine? Dar poimaine? Cate saptamani are o luna? "Foloseste calendarul!" Cosmina va pleca la bunici pe 20 iunie si va sta 2 saptamani. Pe ce data se va intoarce? Dinu a stat la mare 10 zile si s-a intors acasa pe 23 iulie. El a plecat la mare pe.. Astazi e 16 mai.Martea viitoare va fi. Exercitiu -joc Pe catedra aveti mai multe jetoane cu anotimpurile anului.Vreau sa le ordonati.Acum in dreptul fiecarui anotimp ,aranjati lunile anului.(pe panou).Potriviti in dreptul fiecarei luni numarul de zile. Se vor rezolva oral exercitiile 1 si 2 din manual. Exercitii in scris Scriu titlul lectiei pe tabla.("Exercitii si probleme") 1.Calculeaza: 2 zile=ore 14 zile=saptamani 2 ore=minute 3 ani =..luni 1 saptamana si 2 zile=zile 10 ore+14 ore=ore=.zile 30 minute+30 minute=..minute=ore 50min-18 min= min. 55 ore+15 ore=ore 48 ore-24 ore=.ore 2.Numeroteaza in ordine ,din trecut spre viitor , urmatoarele momente: poimaine, ieri, maine, azi, alaltaieri Ionut a plecat cu trenul la bunici la ora 9 si a ajuns la ora 13. Cate ore a calatorit? Se va citi problema Se vor scrie datele problemei Se va formula rezolvarea Se va scrie raspunsul problemei. 4. In vacanta de vara Mirela a stat in tabara 1 saptamana,iar la bunici 2 saptamani.Cate zile a lipsit Mirela de acasa? Se va citi problema Se vor scrie datele problemei Se va formula rezolvarea Se va scrie raspunsul problemei. 5. Compuneti o problema dupa exercitiul: 4 ore + 3 ore + 2 ore = Se vor formula 2-3 probleme de catre elevi,si se va scrie la tabla varianta cea mai buna. Se va formula rezolvarea Se va scrie raspunsul problemei. |
Conversa-tia Exercitiul Explicatia Conversa-tia Problema-tizarea Exercitiul-joc Exercitiul Problema-tizarea Problema-tizarea Exercitiul Problema-tizarea |
Activitate frontala Activitate frontala Activitate frontala Activitate frontala Activitate frontala Activitate frontala Activitate frontala |
Evaluare frontala Observa-re siste-matica Observa-re siste-matica Frontala Observa-re siste-matica Observa-re siste-matica Evaluare individuala |
4.Fixarea cunostintelor |
O2 O4 O6 O7 |
CONCURS: "Care echipa e prima?" Vor fi formate 4 echipe ,de cate 4-5 elevi.Echipele se vor numi : Randunelele ,Ghioceii , Albinele,Carabusii . Echipele vor primi fise,la rezolvarea carora vor contribui toti elevii din grupa.(anexa 2) -Castiga echipa care termina prima si care rezolva corect cerintele fisei. Se va evalua oral rezolvarea fisei, stabilindu-se clasamentul. |
Exercitiul Lucrul in echipa Conversa-tia |
Activitate in echipe |
Evaluarea grupu-lui |
5.Tema pentru acasa |
Ca tema veti avea de rezolvat exercitiile 4 si 5 ,din manual. |
DESCRIPTORI DE PERFORMANTǍ
SUFICIENT |
BINE |
FOARTE BINE |
Enumera cu ajutorul intrebarilor adresate de invatator,unitatile de masura pentru timp invatate; |
Enumera cu mici ezitari ,unitatile de masura pentru timp invatate; |
Enumera fara dificultate unitatile de masura pentru timp invatate; |
Recunoaste duratele unitatilor de Masura pentru timp ajutat de invatator ; |
Recunoaste duratele unitatilor de masura pentru timp ,cu mici ezitari ; |
Recunoaste cu usurinta duratele unitatilor de masura pentru timp ; |
Memoreaza durata unor unitati de masura pentru timp ; |
Memoreaza durata tuturor unitatilor de masura pentru timp cu mici ezitari ; |
Memoreaza durata tuturor unitatilor de masura pentru timp fara dificultate ; |
Rezolva oral exercitii simple ; |
Rezolva oral exercitii si probleme simple ; |
Rezolva oral exercitii si probleme cu un grad de dificultate mai ridicat ; |
Opereaza cu unitatile de masura pentru timp ,ajutat de invatator . |
Opereaza cu unitatile de masura pentru timp cu unele ezitari. |
Opereaza cu unitatile de masura pentru timp fara dificultate. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 10909
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved