CATEGORII DOCUMENTE |
PROIECT DIDACTIC
A. COMPONENTA INTRODUCTIVA
Scoala
Data:
Clasa: a VI-a
Profesor:
Unitatea de invatare: Naratiunea
Disciplina: Limba si literatura romana
Subiectul lectiei: Verbul
Tipul lectiei: actualizarea cunostintelor
Obiective: la sfarsitul orei elevi vor fi capabili sa:
O1- sa defineasca verbul
O2- sa recunoasca trasaturile caracteristice ale verbului
O3- sa identifice verbele in textele date pe fisa
O4- sa analizeze sintactico-morfologic verbul din textul dat
Metode si strategii didactice:
M1- conversatia euristica
M2- exercitiul
M3- problematizarea
M4- ciorchinele
Material didactic
m1- fise de lucru
m2- planse
m3- marker-e
m4- manualul
Bibliografie:
Mazilu-Ionescu, E., Jercea, V., Manual de limba romana pentru clasa
aVI-a, EDP, Bucuresti, 2006
Chirita, C., Gramatica- fise de lucru, clasa a VI-a, ed. Paralela 45,
Pitesti, 2007
Goia, Vistian, Didactica limbii si literaturii romane pentru gimnaziu si
liceu, ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2002
B. COMPONENTA DESCRIPTIVA
Evenimente instructionale |
Activitatea de invatare |
Durata |
Metode si procedee |
Evaluare |
|
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
||||
1.Moment organizatoric |
noteaza absentii -verifica pregatirea celor necesare lectiei |
-isi pregatesc cele necesare lectiei |
-obs. sist. |
||
2. Verificarea cunostintelor anterioare si a temei de casa |
-verificarea cunostintelor legate de autor, narator, personaj, opera epica -verifica tema de casa, facand aprecieri asupra modului in care a fost realizata |
-elevii raspund provocarilor -citesc si corecteaza tema |
M1 |
orala |
|
3.Pregatirea si anuntarea temei noi si a obiectivelor |
- profesorul anunta lectia noua -scrie titlul pe tabla -anunta obiectivele lectiei |
-scriu titlul in caiete |
M1 M2 |
scrisa |
|
4.Dirijarea invatarii |
-profesorul imparte elevilor cate o fisa cu metoda ciorchinelui, lipeste o plansa pe tabla cu aceeasi metoda , pentru verificarea cunostintelor elevilor legate de verb(anexa 1) -activitatea se desfasoara in 10' -elevii primesc o fisa de lucru cu mai multe exercitii (anexa 2) -in 15' elevii trebuie sa rezolve exer.I -pentru rezolvarea individuala a exercitiului II elevii au la dispozitie 5' -exercitiul III de pe fisa de lucru se va rezolva pe grupe in 5' |
-rezolva ciorchinele pe fise si la tabla -rezolva exercitiul -rezolva exercitiul dupa care dau citire enunturilor verificandu-se corectitudinea acestora - rezolva exercitiul incercand fiecare sa scrie cat mai repede si mai corect fiind mereu supravegheati de profesor |
35' |
M1 M2 M3 M4 |
orala scrisa obs. sist. |
5. Asigurarea feed-back-ului |
-elevii primesc eseul de 5'(anexa 3) |
-rezolva cerintele |
M2 M3 |
scrisa |
|
6.Anuntarea temei pentru acasa |
-ex.2 pg. 41 -manual |
-noteaza tema in caiete |
M1 |
-obs. sist. |
ANEXA 1
ANEXA 2
Fisa de lucru
I. Citeste cu atentie textul de mai jos si rezolva cerintele:
,,Intr-o zi a facut imparatul si imparateasa un praznic mare sa aiba pe cea lume, ca daca n-ai copii, sezi cu tarana in gura si nu-ti da nimenea de pomana macar o lingura de apa. La petrecerea ceea s-a strans lumea de pe lume si-a venit multime de femei cu copii mici in brate. Si ele se bucurau si se uitau cu drag la ingerasii lor, numai imparateasa sedea de-o parte si ofta, ca ea nu stia dragostea de mama.''
(Folclor, Povestea ciocarliei)
II.Alcatuieste doua propozitii in care verbul a fi sa formeze singur predicatul si doua in care sa formeze predicatul cu un substantiv si cu un adjectiv.
III. Mentioneaza valoarea predicativa, copulativa sau auxiliara a verbului a fi in enunturile:
ANEXA 3
ESEU DE MINUTE
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 9800
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved