CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
SCOALA SPECIALA NR.1 ORADEA
DATA:08.05.2008
CLASA a VII a -C
GRUPA:Carol(sigmatism,dislexie-disgrafie,D.Mi.M.)
OBIECTUL :Terapia tulburarilor de limbaj
TEMA LECTIEI: Diferentierea sunetelor s-s
PSIHOPEDAGOG T.T.L :Teodora Dobran
PROPUNATOR:Boldut Adela Maria
OBIECTIVE DE REFERINTA:
-Elaborarea ,organizarea si dezvoltarea limbajului oral,a abilitatilor necesare insusirii unei pronuntii corecte a sunetelor
-Corectarea disfuntionalitatilor dislexico-disgrafice prin:
discriminarea fonemelor si grafemelor in diferite combinatii de silabe si cuvinte
-Imbogatirea vocabularului si formarea expresivitatii citirii
OBIECTIVE OPERATIONALE
O.1.Sa repete exercitiile specifice terapiei generale,in vederea
receptionarii vorbirii si invatarii pronuntiei sunetelor s-s
O.2.Sa diferentieze fonetic sunetele s-s in silabe si cuvinte
O.3. Sa diferentieze grafic sunetele s-s in silabe si cuvinte
O.4.Sa realizeze corespondenta imagine-cuvant
O.5. Sa realizeze analiza fonetica a cuvintelor
O.6.Sa-si dezvolte capacitatea de orientare in spatiul grafic al caietului
METODE SI PROCEDEE
-Demonstratia
-Conversatia
-Metoda sintetico-analitico- sintetica
-Exercitiul
-Munca individuala
-Jocul didactic
MATERIALE DIDACTICE
-Trusa de respiratie,oglinda logopedica
-jetoane cu imagini cuvinte paronime cu s-s
-Caietul exercitii
-Fisa de lucru orientarea in spatiul grafic si coordonarea-ochi mana
DURATA 40 minute
BIBLIOGRAFIE Ecaterina Vrasmas,Viorica Oprea,Ana Stoica,
"Sa invatam cu placere "-supliment al revistei in
Invatamantul Prescolar 2007 ,Editura Bucuresti
Ecaterina Vrasmas ,Cornelia Stanica ,"Terapia
tulburarilor de limbaj" Interventii logopedice
E.D.P. Bucuresti 1997.
DESFASURAREA ACTIVITATII
Obiective |
Etapele activitatii |
Activitatea propunatoarei |
Activitatea elevului |
1.Moment organizatoric |
Propunatoarea pregateste cabinetul in vederea desfasurarii optime a activitatii.Propunatoarea pregateste materialul didactic.Propunatoarea aduce elevul in cabinetul. |
.eleva se aseaza la locul indicat de propunatoare |
|
2. Pregatirea psihologica 3Enuntarea temei si a obiectivelor |
Astazi vom face exerciti de gimnastica pe muzica, vom lucra din nou la oglinda, ne vom juca lumanarea, cu balonul apoi cu jetoane cu imagini. Vom scrie si in caiete, iar in final v-am pregatit o surpriza. Prin exercitiile pe care le vom face astazi, vom invata, sa-l deosebim pe s de s si atunci cand vorbim si cand scriem | ||
4. Prezentarea continutului invatarii |
Corectarea tulburarii de limbaj oral. Terapia generala: educarea motricitatii grnerale: exercitii de miscare realizate in 4 timpi pe muzica cu antrenarea partilor principale ale corpului: gat, maini, trunchi, picioare formarea unei respiratii corecte exercitii pentru inspiratie: mirosim florile, parfumul Exercitii pentru expiratie: suflam in lumanare umflam balonul fluieram Exercitii de dezvoltarea aparatului fonoarticulator specifice emiteri sunetelor S - S. Exercitii pentru dezvoltarea motricitati labiale: Tuguie buzele: pupic Intinde buzele: zambet Exercitii pentru dezvoltarea motricitati linguale Miscari de ridicare si coborare a limbii la alveolele dentale Pisicuta bea laptic (incet), apoi limba se retraje in cavitatea bucala Limba jgheab Dezvoltarea auzului fonematic si a capacitati de diferentiere fonematica. Imitarea sunetelor din natura: pronuntarea onomatopeelor in tarie si ritm. Joc "cum face? | ||
-
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3443
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved