CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Data
Unitatea de invatamant: Scoala cu clasele I-VIII Veresti - Suceava
Clasa a IV-a B
Institutor:
Aria curriculara: Om si societate
Disciplina: Educatie civica
Unitatea de invatare: Manifestarea relatiilor dintre oameni in diferite situatii
Subiectul: Manifestarea relatiilor dintre oameni in situatii normale
Tipul lectiei: de predare
Scopul: Cunoasterea normelor si regulilor de comportament civic;
Obiective operationale:
O1 - sa identifice relatii ce pot exista intre oameni in situatii diverse;
O2 - sa exemplifice situatii in care au dat dovada de un comportament adecvat, conform cu normele civice.
O3 - sa explice importanta tolerantei, respectului, comunicarii, cooperarii, ajutorului reciproc in stabilirea unor relatii armonioase intre oameni;
O4 - sa elaboreze norme de comportare civilizata in diferite situatii;
O5 - sa exprime opinii referitoare la situatii date;
Strategii didactice
Metode si procedee: conversatia, explicatia, studiul de caz, cadranele, ciorchinele;
Mijloace de invatamant: fise de lucru, flipchart, marker, casuta cu surprize
Moduri de organizare: frontal, individual, in perechi, pe grupe;
Material bibliografic
Cerghit, I., Metode de invatamant,2006, Iasi, Editura Polirom;
Cical, M., Cojocariu, L., Movileanu, L., Orientari moderne in predarea educatiei
civice, 2004, Botosani, Editura Axa;
Pacearca, S., Gavrila, R., Educatia civica clasa a IVa - Caietul elevului 2008, Iasi, Editura Sf. Olimpiada;
4. Penes, M., Molan, V., Indrumator pentru utilizarea manualului de educatie civica, 2000, Editura Aramis;
5. Stanciu, M.; "Didactica postmoderna",2007, Suceava, Editura Universitatii Suceava.
Nr. crt. |
Secventele lectiei |
Continut stiintific |
op. |
Timp |
Strategii didactice |
Evaluare |
||
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
Moduri de organizare |
||||||
1. |
Moment organizatoric |
. Asigurarea conditiilor optime pentru buna desfasurare a lectiei: - aerisirea salii de clasa; - pregatirea materialelor; |
1' | |||||
2. |
Captarea atentiei |
.Se citeste copiilor povestirea: Vorba dulce mult aduce(Anexa1). |
3' |
conversatia |
fise |
individual frontal |
capacitatea de concentrare a atentiei |
|
3. |
Anuntarea subiectului si a obiectivelor educative |
Pornind de la intamplarea prezentata, se va anunta subiectul noii unitati de invatare si al lectiei cu obiectivele propuse. Se scrie titlul lectiei pe tabla si in caiete. Relatii dintre oameni in situatii normale |
2' |
conversatia explicatia |
frontal | |||
4. |
Dirijarea invatarii |
.Se explica titlul lectiei, evidentiindu-se faptul ca intre oameni se stabilesc diferite relatii in diferite contexte sociale deoarece nu pot trai izolati, ci fac parte dintr-o comunitate care impune unele reguli pe care acestia trebuie sa le respecte. .Se vor completa cadranele cu reguli de comportare civilizata in diferite imprejurari. la magazin; in autobuz; in excursie; la scoala; .Se distribuie elevilor fise in care sunt prezentate diferite situatii care desemneaza relatii intre oameni. Fiecare grupa va analiza situatia data si o va prezenta apoi colegilor. (Anexa 1) Se discuta fiecare situatie evidentiindu-se faptul ca relatiile armonioase dintre oameni se bazeaza pe toleranta, comunicare, respect, cooperare si ajutor reciproc. Se completeaza ciorchinele pe fise. Se scrie pe fise explicatia cuvantului toleranta. a tolera - a ingadui, a permite o situatie, un fapt (nepermis) |
O1 O4 O2 O1 O3 |
1' 8' 20' |
studiul de caz conversatia explicatia cadranele conversatia explicatia ciorchinele |
fise fise flipchart marker |
frontal pe grupe pe grupe frontal |
capacitatea de a utiliza experienta de viata pentru a rezolva cerintele capacitatea de a analiza diferite situatii ce vizeaza relatii dintre oameni |
5. |
Fixarea cunostintelor |
Pornind de la explicarea expresiei "a avea cei sapte ani de acasa" elevii cauta exemple de situatii in care au dovedit ca sunt bine-crescuti; . Realizarea unor dialoguri in urmatoarele situatii: la medic; pe strada (o batrana duce o sacosa grea); il suni pe prietenul tau, iar la telefon iti raspunde mama lui; |
O2 O3 O4 O5 |
8' |
"casuta cu surprize" |
individual in perechi frontal |
capacitatea de a valorifica experienta de viata |
|
6. |
Evaluare |
Se distribuie elevilor fise de evaluare (Anexa 3) Se discuta exercitiile propuse pe fisa. |
5' |
conversatia explicatia |
fise de evaluare |
individual |
capacitatea de a delimita comportamentul adecvat si cel neadecvat intre oameni |
|
7. |
Incheierea activitatii |
Se fac aprecieri generale si individuale privind participarea elevilor la lectie. Tema pentru acasa - Portofoliu / p.23 Se dau sugestii pentru realizarea portofoliului. |
2' |
conversatia explicatia |
frontal |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4607
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved