CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Invatatoare
Unitatea de invatamant
Clasa a IV-a
Data
Aria curriculara Limba si comunicare
Disciplina Limba si literatura romana
Unitatea de invatare Povestiri cu talc
Subiectul Substantivul- recapitulare
Obiectiv fundamental
- recapitularea si sistematizarea cunostintelor referitoare la substantiv
Tipul lectiei recapitularea si sistematizarea cunostintelor ( predarea integrata a lectiei)
Obiective de referinta
1.3 - sa sesizeze structurile gramaticale (morfologice si sintactice ) corecte sau incorecte dintr-un mesaj ascultat;
2.5 - sa integreze adecvat, in exprimarea orala proprie, elementele de constructie
a comunicarii studiate;
3.4 - sa citeasca in mod constient si corect un scurt text necunoscut;
4.1. - sa aplice in mod constient regulile de ortografie si punctuatie;
Obiective operationale
Cognitive:
Oc1: sa utilizeze achizitiile lexicale insusite pe baza lecturarii textului narativ "Poveste cu talc", in contexte variate, pe parcursul orei;
Oc2: sa selecteze structuri morfologice din textul dat in conditiile analizei acestuia si a rezolvarii unor exercitii gramaticale;
Oc3: sa citeasca corect, fluent, cursiv, expresiv textul dat si sa evidentieze morala acestuia;
Oc4: sa identifice substantivele comune si proprii din fragmentele date;
Oc5: sa analizeze substantivele comune si proprii;
Oc6: sa schimbe numarul substantivelor;
Oc7: sa gaseasca cuvinte cu inteles asemanator si opus pentru substantivele date;
Oc8: sa alcatuiasca propozitii cu substantive date;
Oc9: sa schimbe valoarea gramaticala a substantivelor date;
Oc10 : sa creeze noi substantive pe baza jocurilor didactice prezentate;
Oc11 ; sa creeze un text scurt, utilizand substantive date;
Afective:
Oa1: sa participe cu interes la lectie;
Oa2 sa - si dezvolte initiativa comunicativa, curajul de a interveni in actul comunicarii si spiritul de cooperare, in conditiile desfasurarii activitatii pe echipe.
Psiho-motorii:
Om1 ; sa adopte o pozitie corecta in banca in timpul lectiei.
Elemente de strategie didactica
v Resurse procedurale lectura, explicatia, exercitiul, conversatia euristica, observatia, problematizarea, munca independenta, jocul didactic, metoda ciorchinelui, metoda cadranelor;
v Resurse materiale plansa didactica-Substantivul, fise de lucru, fise de evaluare, markere, text suport " Poveste cu talc", personaje de poveste ce ofera elevilor plicurile cu sarcinile de lucru ;
v Forme de organizare frontal, individual, in echipa, pe grupe;
v Strategii didactice: cognitive, inductive, semialgoritmice;
v Tipuri de interactiuni: invatator-elev, elev-elev, elev-invatator;
Durata 45 minute
Material bibliografic
v Madalina,Bogdan,2005,-Gramatica practica pentru ciclul primar, Ed.Coresi;
v Nuta, Silvia, Metodica predarii limbii romane in clasele primare, Bucuresti, Editura Aramis, 2002;
v Pitila, Teodora; Mihailescu, Cleopatra, Limba si literatura romana, manual pentru clasa a IV-a, Bucuresti, Editura Aramis, 2006;
v Iordachescu, C. - Exercitii de limba romana pentru clasele II-IV, Ed. Carminis, Pitesti, 1998
*** Curriculum National- Programa scolara pentru clasa a IV-a ;
*** www.didactic.ro
*** www.edu.ro
PROIECT DE EVALUARE
Obiec tive |
Foarte bine |
Bine |
Suficient |
Oc1 Oc2 Oc3 Oc4 Oc5 Oc6 Oc7 Oc8 Oc9 Oc10 Oc11 Oa2 |
-utilizeaza, totdeauna corect, cu rapiditate, achizitiile lexicale insusite dintr-un text narativ; -selecteaza corect, cu rapiditate, structuri morfologice dintr-un text literar; -citesc corect, cursiv, fluent si expresiv textul propus, contribuind la fixarea corecta a invataturii desprinsa din acesta; -identifica corect si rapid toate substantivele din text; -analizeaza mereu corect si cu rapiditate substantivele textului; -trec intotdeauna corect substantivele de la numarul singular la plural si invers; -gasesc sinonimele si antonimele potrivite substantivelor date; -alcatuiesc rapid enunturi corecte, respectand sarcinile gramaticale enuntate; -schimba rapid si corect valoarea gramaticala a substantivelor din text; -participa cu interes la jocurile didactice propuse , creand rapid substantive corecte; -creeaza textul cu substantive date, intr-o maniera clara, corecta si rapida; - isi dezvolta initiativa comunicativa, curajul de a interveni in actul comunicarii si spiritul de cooperare in conditiile participarii la munca in echipa; |
-utilizeaza, frecvent, corect, relativ rapid, achizitiile lexicale insusite dintr-un text narativ; -selecteaza frecvent, relativ rapid, structuri morfologice dintr-un text literar, cu mici ezitari; -citesc corect, fluent si expresiv textul propus, ajutand la fixarea corecta a invataturii desprinsa din acesta; -identifica corect si relativ rapid substantivele textului; -analizeaza de cele mai multe ori corect si relativ rapid, substantivele din text; -trec corect substantivele de la numarul singular la plural si invers; -gasesc sinonimele si antonimele potrivite substantivelor date, cu mici ezitari; -alcatuiesc frecvent, enunturi corecte, respectand sarcinile gramaticale enuntate; -schimba relativ rapid si corect valoarea gramaticala a substantivelor din text; -participa cu interes la jocurile didactice propuse , creand substantive corecte; -creeaza textul cu substantive date, intr-o maniera clara si corecta; - isi dezvolta initiativa comunicativa, curajul de a interveni in actul comunicarii si spiritul de cooperare in conditiile participarii la munca in echipa ,relativ frecvent; |
-utilizeaza achizitiile lexicale insusite dintr-un text narativ, cu ajutor dat; -selecteaza structuri morfologice dintr-un text literar, cu multiple ezitari; -citesc corect, dar nu pastreaza si stilurile cursiv, fluent si expresiv din textul propus, fiind ajutati la fixarea corecta a invataturii desprinsa din acesta; -identifica substantivele, cu ajutor dat; - analizeaza substantivele textului, cu ajutor dat; -trec substantivele de la numarul singular la plural si invers ,cu ezitari; -gasesc sinonimele si antonimele substantivelor , cu ajutor dat; -alcatuiesc enunturi relativ corecte, respectand sarcinile gramaticale enuntate, numai cu sprijin acordat; -schimba corect valoarea gramaticala a substantivelor din text cu sprijinul colegilor; -participa cu interes la jocurile didactice propuse , creand substantive corecte, cu ajutor dat; -creeaza textul cu substantive date, intr-o maniera clara, cu mici erori si ritm mai lent; - isi dezvolta cu greutate initiativa comunicativa, curajul de a interveni in actul comunicarii si spiritul de cooperare in conditiile cooperari sporadice in cadrul muncii in echipa |
Nr. crt. |
Secventele instruirii |
Ob. Op. |
Continutul informational si demersul didactic |
Elemente de strategie didactica |
Evaluare |
|||
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee |
Material didactic |
Forme de organizare |
||||
Moment organizatoric 1' |
Oa1 |
Stabilesc ordinea si pregatesc materialele necesare pentru lectie . |
Se pregatesc pentru ora de limba si literatura romana. |
conversatia |
frontal | |||
Verificarea temei 3' |
Oa1 Om1 |
Verific, calitativ si cantitativ realizarea temelor. Intre timp elevii rezolva o scurta fisa de lucru. ( anexa nr.1) Numesc elevi care vor citi tema de acasa. Fac aprecieri asupra realizarii temei. |
Rezolva cu atentie fisele. Citesc/ asculta continutul temei si se corecteaza unde este nevoie. |
conversatia explicatia |
fise de lucru manualul caiete cu tema |
frontal si individual |
Aprecieri verbale |
|
Captarea atentiei |
Oa1 Om1 |
Distribui fiecarei grupe cate o strofa ce contine omonime (vezi anexa nr.2) si numesc un elev sa citeasca sarcina. |
Subliniaza cuvintele ce au aceeasi forma, dar inteles diferit :cer, vin, muste, ras. Precizeaza ce sunt aceste cuvinte ca parti de vorbire (verb si substantiv ). |
problematizarea conversatia |
fise model |
frontal si individual |
Aprecieri verbale |
|
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Oa1 |
Pornind de la ultimul substantiv gasit de elevi, anunt lectia noua: exercitii diverse pentru recapitularea substantivului. Scriu data si titlul lectiei pe tabla: Substantivul- recapitulare |
Asculta. Scriu data si titlul lectiei pe caiete. |
conversatia |
frontal si individual | |||
Dirijarea invatarii |
Oc1 Oc2 Oc3 Oc4 Oc7 Oc10 Oa2 Om1 Oc2 Oc Oc5 Oc6 Oc7,8 Oc10 Oa2 Oc4 Oc10 Oa1 Oc3 OC10 OC11 OC3 Oa1 Oa2 OC10 Om1 |
Propun elevilor un text cu titlul " Poveste cu talc", pe care sa-l descopere treptat, urmand 2``pasi``ce contin diverse exercitii prin care se urmareste repetarea notiunii de substantiv. Sarcinile de lucru le sunt oferite in plicuri de catre personaje din povesti.(anexa nr.3) Primul personaj este Alba ca Zapada. Exercitiile incluse in primul plic cuprind: selectarea substantivelor din fragmentul citit, gasirea sinonimelor si antonimelor pentru substantive date, aflarea tuturor sensurilor substantivului "vas" , compunerea de noi substantive prin inlocuirea primei litere si jocurile didactice ``Un-o`` si ``Rezolva repede si bine!``. (anexa nr.5) Se cere elevilor sa continue citirea textului, dupa care vor extrage sarcinile oferite de catre Scufita Rosie in pasul II. Indrum activitatea elevilor si ii recompensez cu jocuri didactice. Exercitiile incluse in aceasta etapa cuprind: transcrierea caligrafica a unui fragment din text, analiza substantivelor: ``ani``, ``izvor``, ``apa``; trecerea unor substantive date de la nr. singular la plural si invers, o fisa de lucru individuala si jocuri didactice : ``Sa formam noi substantive!`` si ``Sa alintam substantivele!`` (anexa nr. 5). Prezint o plansa cu un exercitiu ``Sa scriem corect substantive!` Alegeti substantivele scrise corect: Crina .crina Marea neagra..Marea Neagra Iarnaiarna successuces imparat..inparat Propun elevilor sa termine de citit textul, formuleaza ideea principala si desprind morala din text. Numesc un elev care sa extraga ``surpriza`` din plicul oferit de catre cocos, prezentand-o colegilor: ``Si voi puteti fi povestitori!``- o fisa in care vor compune o povestioara avand cuvinte de sprijin ( substantive date) si introducerea si incheierea. Propun elevilor sa citeasca 1-2 compuneri. Prezint un alt joc didactic: ``Sa descoperim substantivele!`` o Pornind de la cuvantul``substantiv``, gasiti substantive din literele acestuia ( fara a le schimba locul in cuvant). |
Elevii citesc primul fragment si descopera exercitiile pe care trebuie sa le rezolve pentru a trece pasul I ( anexa nr. 4) Rezolva sarcinile in grupe, pe echipe sau individual fiind recompensati printr-un joc didactic atractiv. Un elev imparte colegilor fisele cu exercitiile pe care le vor rezolva pentru a ajunge la finalul textului. Rezolva cu atentie exercitiile propuse. Transcriu caligrafic si descopera substantivele din fragment. Elevii schimba numerele substantivelor date, fac analiza celor date, rezolva fisa de lucru si participa cu interes la jocurile propuse. Aleg forma corecta a substantivelor prezentate. Citesc corect, cursiv, expresiv fragmentul si formuleaza ideea principala si morala textului. Realizeaza in scris compunerea propusa. Elevii asculta povestioarele compuse si discuta despre corectitudinea acestora. Sunt atenti si, lucrand pe grupe, descopera noi substantive. |
lectura exercitiul expllicatia munca independenta jocul didactic metoda cadranelor conversatia exercitiul explicatia problematizarea munca independenta metoda cadranelor observatia exercitiul problematizarea exercitiul problematizarea munca independenta conversatia euristica, problematizarea explicatia exercitiul problematizarea jocul didactic |
textul "Poveste cu talc" fise de lucru fise si cartonase pt. jocuri textul ``Pvestire cu talc`` fise de lucru plansa didactica marker fise de lucru textul model compunerile realizate fise de lucru |
frontal individual si pe grupe frontal individual si pe grupe frontal frontal si individual frontal si individual pe grupe |
Aprecieri verbale Observarea sistematica a comporta- mentului elevilor Aprecieri verbale observarea sistematica a comporta- mentului elevilor Aprecieri verbale aprecieri verbale observarea sistematica a comporta- mentului elevilor |
|
Asigurarea retentiei si transferului
masculin |
Oa1 Om1 |
Propun elevilor sa-si reaminteasca cunostintele despre substantiv prin intermediul unui ciorchine. Scriu pe tabla cuvantul "substantiv" iar elevii completeaza schema.
Fac aprecieri verbale asupra participarii elevilor la lectie si ii evidentiez pe cei care au raspuns corect pe parcursul acesteia. |
Elevii trebuie sa copleteze ciorchinele cu categoriile gramaticale specifice substantivului. Asculta cu atentie. plural |
conversatia
exercitiul,
problematizarea
autoevaluare
fise de autoevaluare
frontal si individual
aprecieri verbale
Incheierea lectiei
Dau tema pentru acasa: fise de lucru diferentiate.
Noteaza tema.
conversatia
fise cu tema
individual
Anexa nr.1
Anexa nr.5
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4739
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved