CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
DATA:
CLASA: a IV-a
INVATATOARE:
ARIA CURRICULARA: Om si societate
DISCIPLINA: Geografia Romaniei
UNITATEA DE INVATARE: Relieful
SUBIECTUL: Luncile si Delta Dunarii
TIPUL LECTIEI: transmitere si insusire de noi cunostinte
OBIECTIVE CADRU:
perceperea si reprezentarea spatiului geografic;
cunoasterea si utilizarea unor elemente de limbaj specifice geografiei;
observarea, descrierea si relationarea elementelor de mediu geografic pe baza diverselor surse geografice.
OBIECTIVE SPECIFICE:
- sa localizeze corect elemente ale spatiului geografic;
sa ientifice si sa descrie caracteristici ale elementelor geografice;
sa construiasca enunturi simple despre fenomene si fapte geografice observate.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
pe baza cunostintelor doban-dite anterior, sa completeze rebusul raspunzand corect la intrebari;
sa denumeasca caracteristicile fizico-geografice ale luncilor din tara noastra, definind notiunea de lunca;
cu ajutorul atlasului, sa descopere pozitia geografica a Deltei Dunarii;
sa defineasca notiunea de delta;
cu ajutorul dioramei, sa identifice principalele aspecte ale vegetatiei si faunei Deltei Dunarii;
sa completeze fisa cu schema lectiei.
METODE SI PROCEDEE:
conversatia
explicatia
observatia
descoperirea
exercitiul
lucrul cu harta
MIJLOACE SI MATERIALE DE INVATAMANT:
fise cu rebusul;
harta fizica a Romaniei;
atlasul
harta fizico-geografica
diorama;
planse cu pesti;
imagini din delta
fisa cu schema lectiei
BIBLIOGRAFIE:
M.E.N., Curriculum National, Plan cadru de invatamant pentru invatamantul primar si gimnazial, Programa scolara pentru geografie, clasa a IV-a, Bucuresti, 2004;
Simion Mehedinti, George Valsan, Lecturi geografice, Editura Albatros, Bucuresti, 1973.
- Indrumator pentru utilizarea manualului de geografie, clasa a IV-a, Editura Aramis
O1 T.I. T.E. M. A. |
- Captarea atentiei. Mobilizarea tuturor resurselor in vederea asigurarii conditiilor optime pentru invatare. - Conversatia - Stabilirea ordinii si disciplinei necesare inceperii activitatii. - Manuale si caiete de geografie - Elevii isi pregatesc cele necesare inceperii lectiei de geografie. |
O2 T.I. T.E. M. A. |
- Verificarea cunostintelor insusite anterior - Conversatia, explicatia - Rezolvarea rebusului dat. - Fise cu rebusul - Verificarea cunostintelor din lectiile anterioare prin rezolvarea rebusului (anexa numarul 1). Ce observati intre Dunare si Campia Romana? |
O3 T.I. T.E. M. A. |
- Denumirea caracteristicilor fizico-geografice ale luncilor din tara noastra, definind notiunea de lunca. - Observatia, conversatia, explicatia - Definirea corecta a luncilor; explicarea cuvintelor noi. - Harta fizica a Romaniei - Observam de-a lungul Dunarii o fasie ingusta de pamant, de o parte si de alta. Aceasta fasie se numeste lunca. Cu ajutorul observatiei vom defini luncile. luncile=fasii inguste de pamant netede si joase, intinse de-a lungul raurilor, de o parte si de alta a acestora. -Cum sunt luncile in zona de campie, fata de cele din zona de deal sau de munte? (mai largi) Luncile sunt rezultatul apelor curgatoare care au depus materiale aduse din regiunile deluroase si muntoase. Se va prezenta flora si fauna luncilor, precum si importanta vegetatiei. |
O4 O5 O6 T.I. T.E. M. A. |
- Sa descopere pozitia geografica a deltei. - Sa defineasca termenii noi (aluviuni, golf, grinduri). - Sa citeasca corect atlasul. - Observatia, explicatia, descoperirea, lucrul cu harta, conversatia - Observarea comportamentului elevilor - Harta fizico-geografica, atlasul - Delta Dunarii este cel mai nou pamant al tarii, format prin depunerea aluviunilor (nisip, mal) aduse de Dunare. Delta Dunarii este darul suprem pe care "frumoasa Dunare albastra il face uscatului inainte de a-si contopi apele sale, cu acelea ale Marii Negre". In locul unde este astazi Delta Dunarii a fost un golf. golf=parte a unui ocean, unei mari care patrunde in uscat printr-o deschizatura larga Portiunile mai intinse de uscat din delta se numesc grinduri. Pe acestea s-au construit sate si orase. Scrierea cuvintelor noi in vocabular. Voi imparti elevii in 4 grupe. Prima grupa va cauta lacuri. A doua grupa va cauta grinduri. A treia grupa va cauta rauri. A patra grupa va cauta orase. v lacuri: Razim, Sinoe, Golovita, Zneica v grinduri: Chilia, Sulina, Dranov, Frasin v rauri: bratele Dunarii: Chilia, Sulina si Sf. Gheorghe |
O7 T.I. T.E. M. A. |
- Sa identifice principalele aspecte ale vegetatiei si faunei Deltei Dunarii. - Conversatia, explicatia - Observarea comportamentului elevilor. - Diorama, planse cu pesti, imagini din delta - In sala de clasa se va realiza o diorama reprezentand Delta Dunarii si cuprinzand elemente din vegetatie si fauna. Vegetatia Deltei Dunarii cuprinde diferite medii: apele curgatoare, apele statattoare, terenurile inundabile, grindurile. Principalele plante din delta sunt: stuf, papura, pipirig, salcie, nufar alb si galben. Principalele animale sunt: pestii: crap, salau, somn, stiuca, morun, nisetru, pastruga, sturion pasari: pelican, egreta. lebada, rata si gasca salbatica, cormoranul mamifere: lup, vulpe, mistret, vidra, nurca, nevastuica, pisica salbatica, cainele enot si nutria Se vor prezenta planse, imagini si se vor citi lecturi. Pentru frumusetea si bogatia ei, Delta Dunarii a fost numita Rezervatia naturala a biosferei. Importanta: -din stuful recoltat se produc fire pentru tesaturi, hartie si carton. -din salcie si plop se produc la Braila placi aglomerate -Romania este un mare exportator de icre nergre produse de sturionii din delta |
O8 O9 T.I. T.E. M. A. |
- Fixarea cunostintelor. - Sa completeze fisa cu schema lectiei - Conversatia, exercitiul - Completarea corecta a fisei - Fisa cu schema lectiei - Voi distribui fise in care sunt punctate subpunctele lectiei. Elevii vor completa aceste fise. |
1. Luncile
-definitie:
2. Lunca Dunarii
a) pozitia geografica:
b) caracteristici
c) vegetatia
3. Delta Dunarii
a) pozitia geografica:
b) formare
c) caracteristici
d) vegetatia si fauna:
e) importanta
Anexa
P |
O |
D |
I |
S | |||||||||
B |
U |
C |
E |
G |
I | ||||||||
T |
R |
A |
N |
S |
I |
L |
V |
A |
N |
I |
E |
I | |
M |
U |
N |
T |
E | |||||||||
C |
A |
M |
P |
I |
A | ||||||||
D |
O |
B |
R |
O |
G |
E |
I |
||||||
O |
M |
U | |||||||||||
P |
A |
R |
A |
N |
G | ||||||||
M |
A |
S |
I |
V | |||||||||
D |
E |
P |
R |
E |
S |
I |
U |
N |
E | ||||
M |
E |
R |
I |
D |
I |
O |
N |
A |
L |
I | |||
O |
B |
C |
I |
N |
A |
1. Forma de relief intinsa, mai inalta decat campia;
2. Grupa de munti in Carpatii Meridionali cuprinsa intre Prahova si Dambovita;
3. Depresiune situata in mijlocul arcului carpatic;
4. Cea mai inalta forma de relief;
5. Treapta cea mai joasa a reliefului tarii noastre;
6. Podis cuprins intre Dunare si Marea Neagra;
7. Cel mai inalt varf din muntii Bucegi
8. Grupe de munti in Carpatii Meridionali, cuprinsa intre Olt si Jiu;
9. Unitate de relief formata dintr-un grup de munti sau de dealuri grupate in jurul unui varf;
10. Forma de relief cu aspect neted sau deluros, situata la un nivel mai jos decat regiunile inconjuratoare;
11. Carpatii ........ sunt asezati intre C. Orientali si cei Occidentali;
12. Culme muntoasa prelunga, marginita de vai largi.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6979
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved