CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
fGRUP SCOLAR DE ARTE SI MESERII "ION MINCU" DEVA
AN SCOLAR 2007-2008
PROIECT DIDACTIC
Data: 11.XII.2007
Clasa: a IX-a
Profesor:
Disciplina: Tehnologia informatiei si a comunicatiilor
Tema: Unitatea functionala a calculatorului - operarea la nivel elementar
Tipul lectiei: Evaluare
Scopul lectiei: Cunoasterea notiunilor hard si soft ale calculatorului; operatii cu fisiere si directoare;
Obiective operationale: elevii vor fi capabili sa:
Identifice componentele hardware si software ale calculatorului;
Descrie caracteristicile de baza ale componentelor calculatorului;
Enumere tipurile de sisteme de operare cunoscute;
Opereze cu fisiere si directoare.
Metode si mijloace de invatamant:
exercitiul, conversatia, explicatia, problematizarea;
teste, fise de lucru, calculatoare.
Organizarea activitatii:
Moment de lectie |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Durata |
||||||||||||||||
1. Moment organizatoric. |
- se face prezenta; - se pregateste materialul didactic si se verifica echipamentele de calcul; - se anunta modul de organizare al activitatii; |
- asculta profesorul si isi pregatesc materialele pentru lectie; |
3 min. |
||||||||||||||||
2. Anuntarea titlului lectiei, a scopului si a obiectivelor. |
Profesorul anunta titlul lectiei, obiectivele si modul de desfasurare. |
- isi noteaza in caiete titlul lectiei; |
2 min. |
||||||||||||||||
Reactualizarea cunostintelor - test. |
a. totalitatea programelor si procedurilor care controleaza functionarea calculatorului; b. ansamblul elementelor fizice si tehnice cu ajutorul carora datele se culeg si prelucreaza; c. totalitatea programelor ce indeplinesc o functie specifica; d. prelucrarea datelor colectate cu ajutorul sistemului informatic; Rolul procesorului este: a. de memorare si control ; b. de prelucrare, de comanda si control ; c. de intrare-iesire ; d. de filtrare a datelor ; Scannerul este un dispozitiv de : a. intrare ; b. prelucrare ; c. iesire ; d. memorare ; Rezolutia reprezinta: a. nr. de pixeli de pe o linie * nr. de pe o coloana ; b. nr. de pixeli de pe o coloana ; c. nr. de pixeli de pe o linie ; d. nr. de linii dintr-un pixel, respectiv nr. de coloane ; Memoria RAM este folosita pentru: a. citire - scriere; b. scriere; c. citire; d. incarcare si rulare; Completati a doua coloana cu denumirea iconitelor prezentate.
De cate feluri sunt fisierele? Dati exemple. Treceti din baza 10 in baza 2 numarul 37. |
1. b 2. b 3. b 4. a 5. a 6. d 7. - floppy - hard disc - unitate DVD - director (folder) - fisier Word - fisier text - cosul de reciclare - pictograma pentru brower de internet 8. 6 tipuri: text, document, imagine, date, sunet, video; |
25 min. |
||||||||||||||||
4. Fixarea cunostintelor - aplicatii practice. |
D:
diverse carti CDuri literatura matematica tehnologie muzica jocuri a. copiati directorul literatura in directorul CDuri b. copiati directorul muzica in directorul carti c. copiati directorul matematica in directorul jocuri d. in fiecare dintre aceste dosare creati un fisier fisier1, fisier2,. fisier5; e. mutati directorul tehnologie in directorul CDuri f. mutati directorul jocuri in directorul carti g. stergeti directorul literatura din directorul carti h. stergeti directorul muzica din directorul Cduri. |
Elevii se apuca de realizarea aplicatiilor practice pe calculator. |
15 min |
||||||||||||||||
5. Tema pentru acasa |
Realizati un eseu cu tema "Evolutia sistemelor de calcul" |
Elevii isi noteaza tema in caiete. |
5 min |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2858
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved