CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Data
Clasa: a V-a
Disciplina: Matematica
Profesor
Tema lectiei: Reguli de calcul cu puteri
Tipul lectiei: Lectie de fixarea si consolidarea cunostintelor.
Obiective operationale
a)cognitive
O1 Sa cunoasca faptul ca ridicarea la putere este o inmultire repetata;
O2 Sa efectueze ridicari la putere;
O3 Sa scrie un numar natural ca o putere;
O4 Sa aplice in calcule regulile de calcul cu puteri : inmultirea/impartirea a doua puteri cu aceeasi baza, puterea unei puteri, puterea unui produs
O5 Sa recunoasca factorul comun intr-o suma sau o diferenta de produse de puteri
O6 Sa schimbe baza unei puteri pentru a putea utiliza regulile de calcul cu puteri
O7 Sa determine dintr-o ecuatie necunoscuta aflata la exponent
c)afective
O7 Sa participe afectiv la lectie
O8 Sa -si dezvolte interesul pentru studiul matematicii
Strategii didactice
a)Metode si procedee : explicatia, conversatia, exercitiul, 'Turul galeriei'
b) Forme de organizare : frontala; individuala; grupe
c)Resurse materiale : postere, test de evaluare, test de autoevaluare,fisa de lucru
d) Bibliografie : manual de matematica pentru clasa a V-a Editura Didactica si Pedagogica , culegere de exercitii Mate2005+6, Editura Paralela 45
DESFASURAREA LECTIEI
I. Moment organizatoric
Salutul, verificarea prezentei
II. Captarea atentiei
Exercitiu de incalzire. Elevii completeaza afirmatia 'Daca as fi o operatie matematica, mi-ar placea sa fiu..,pentru ca . .' cat mai creativ si original.
III. Verificarea temei si reactualizarea cunostintelor din lectia anterioara
Prin sondaj, se verifica cantitativ si calitativ continutul temei pentru acasa.
IV.Anuntarea temei si a obiectivelor
Profesorul anunta ca pana la sfarsitul lectiei elevii vor sti sa rezolve exercitii care contin operatii cu puteri.
V. Dirijarea invatarii
Profesorul organizeaza copiii pe grupe (4 grupe de cate 5 elevi ), le imparte posterele si le explica cerintele exercitiilor. Se precizeaza ca fiecare grupa are exercitii diferite, dar cerinte identice vezi anexa 1)
Elevii rezolva exercitiile pe poster 10 min.)
Se procedeaza la verificarea posterelor la tabla (fiecare grupa in fata posterului sau), dupa care se porneste 'Turul galeriei'(schimb de 3 min. fiecare).
Fiecare grupa isi verifica posterele corectate de celelalte grupe.
Elevii se intorc in banci si completeaza individual 'Fisa de autoevaluare' vezi anexa 1).
Dupa completarea fisei de autoevaluare, reprezentantii grupelor prezinta rezultatele exercitiilor si modul prin care au ajuns la acestea. Profesorul urmareste si corecteaza acolo unde se impune.Un elev contorizeaza greselile fiecarei grupe.Se stabilesc locurile si castigatorii.
VI. Evaluarea progresului realizat
Elevii rezolva exercitiile cuprinse in testul de evaluare (vezi anexa 1 5 min).
Profesorul da indrumari acolo unde este cazul.
VII.Tema pentru acasa
Profesorul imparte fisele de lucru pentru acasa si ofera indicatii acolo unde acestea se impun.
GRUPA I
Calculati: 130 25; 0100.
Efectuati: 523: 511; 2797; (2673)7.
Calculati dand factor comun: 220057 + 220055.
Aflati x numar natural, astfel incat: (52)x = 523 513.
GRUPA II
Calculati: 10011 43; 125.
Efectuati: (720)5; 369 ; (6211)8.
Calculati dand factor comun: 2200519- 2200415.
Aflati x numar natural, astfel incat: (35)x = 352: 317 .
GRUPA III
Calculati: 63 20050; 104 .
Efectuati: (1315)2; 1546: 1521; 112512110.
Calculati dand factor comun: 3100 - 399 + 398.
Aflati x numar natural, astfel incat: (15x = (3252)15.
GRUPA IV
Calculati: 1012 35; 026.
Efectuati: (322)5; 5103: 2523; (267)7.
Calculati dand factor comun: 22007 + 21995.
Aflati x numar natural, astfel incat: (72)x = 7244913.
Test de evaluare
a) 212810 =
b) 358:325 =
c) (51179)10 =
FISA DE LUCRU
REGULI DE CALCUL CU PUTERI
I CALCULATI:
24+62 =
53-33 =
32 =
(7
(59
(223
13213:13199 =
12510
8125:2712 =
II DESCOMPUNETI IN PRODUS UTILIZAND FACTORUL COMUN:
75x + 74y +73z =
64a + 32b + 27c =
x7 + x6 + x5 =
7y4 + 3y3 + 2y2 =
III AFLATI NUMARUL NATURAL CARE VERIFICA FIECARE RELATIE:
(3x)4 33 = 327
(75)x = (73)10
(10x)410000 = (108)5
710x+1 + 210x = 23321000
3x + 3x+1 + 3x+2 + 3x+3 = 360
IV DETERMINATI NUMARUL NATURAL n DIN EGALITATEA: 22002 + 41001 = 2n. (O.M. BACAU 2002)
V CALCULATI: (22 O.M. Bucuresti 2004)
VI FIE n si NUMERELE a, b, c DATE PRIN:
a=
b=
c=102n:25n
ADUCETI NUMERELE LA FORMA CEA MAI SIMPLA SI APOI COMPARATI-LE. (O.M.TELEORMAN 2002)
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 10227
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved