CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Propus de prof.
Scoala cu clasele I-VIII "Miron Costin" Suceava
Aria curriculara: consiliere/orientare (dirigentie) si activitati extracurriculare
Obiectul: dirigentie
Componenta: Dezvoltarea personalitatii si a carierei
Subcomponenta: dezvoltarea personalitatii
Tema: "Prietenia - floarea cea mai rara din lume" (Mihail Sadoveanu)
Clasa: a V-a F
Diriginte: prof. Stela Boghian
Obiective operationale: elevul va fi capabil:
Sa-si elaboreze si sa practice un stil personal de analiza a calitatilor pe care trebuie sa le aiba un bun prieten;
Sa demonstreze atitudini pozitive fata de sine si fata de altii;
Sa-si formeze unele reprezentari si notiuni despre adevarata prietenie;
Sa doreasca sa realizeze si el relatii de prietenie autentica.
Metode folosite: conversatie, problematizare, munca pe grupe, lectura.
Mijloace didactice: coli mari de hartie, carioca, markere.
Bibliografie:
"Repere privind activitatea educativa - ghid metodologic", material editat de Ministerul Educatiei si Cercetarii. Consiliul National pentru Curriculum, 2001
"Recreatia mare" - autor Mircea Santimbreanu, Ed. Ion Creanga, Bucuresti, 1996
"Culmi de viata" - culegere de texte, Ed. Tineretului, Bucuresti, 1969
"Educatia noastra cea de toate zilele" - autori: Ion Dragan, Pavel Petroman, Dorina Margineantu; Ed. Eurobit, Timisoara, 1992
"Consultatii pentru activitatea educativa"; Ed. Eurobit, Timisoara, 1996
"Ora de dirigentie in gimnaziu" - autor Traian Cosma, Ed. Plumb, Bacau, 1994
"Spune-mi cu cine te insotesti, ca sa-ti spun cine esti !!" material elaborat de Organizatia SALVATI COPIII Filiala Suceava
Produse ale activitatii: portretul prietenului ideal; diagrame.
Desfasurarea lectiei:
Elevii sunt grupati cate 5-6 in vederea participarii lor totale la lectie.
Activitatea incepe cu precizarile introductive facute de profesorul diriginte:
- In timpul liber nu ne place sa fim singuri; omul simte nevoia ca, pe langa familia sa, sa aiba prieteni alaturi de care sa petreaca momente placute. De asemenea, omul are nevoie in anumite momente din viata lui de un sfat bun, sfat pe care nu-l poate primi decat de la un prieten adevarat.
- Cautand semnificatia cuvantului "prietenie" in dictionar gasim: "legatura intre persoane, bazata pe afectiune, atasament, incredere si stima reciproca".
Se cere elevilor ca, in 5 minute, sa caute motive pentru care vrem sa avem prieteni; apoi cate un reprezentant al fiecarei grupe va completa o diagrama la tabla - o forma a acestei diagrame ar fi urmatoarea:
In acelasi mod, elevii vor raspunde la intrebarile:
"Cine poate fi prietenul meu?"(posibile raspunsuri: un coleg, un vecin, unul sau ambii parinti, o ruda - frate, verisor, etc., un profesor)
"De ce printre prieteni se regasesc intotdeauna colegi de clasa sau vecini?"
"Prietenia poate influenta activitatea profesionala? In ce sens?" (posibile raspunsuri: da, in sens pozitiv, dupa principiul "unde-s doi, puterea creste"; sau in sens negativ: "coruperea" pentru a face lucruri nepotrivite: chiul de la ore, furt, fumat, etc.).
"Ce presupune o prietenie adevarata?" Posibile raspunsuri:
dorinta de comunicare a unor cunostinte, ganduri, sentimente, idei;
existenta asemanarilor in preferinte, inclinatii, dorinte, gusturi; "Prietenul este un al doilea eu" (Pitagora);
pretuire, grija, stima reciproca, tandrete, afectiune, gingasie (fara dulcegarii sau linguseli); "Cei care cer prietenia fara a da nimic in schimb sunt hoti de suflete" (Nicolae Iorga)
capacitatea de a te bucura sincer, fara invidie, de succesul sau realizarile prietenului tau; "Oricine poate compatimi un prieten in suferinta, dar iti trebuie un suflet foarte ales ca sa poti impartasi succesul unui prieten" (Oscar Wilde); "Prietenia dubleaza bucuriile si injumatateste necazurile" (Epicur).
sa raspunzi la cererile de ajutor fara a cere nimic in schimb: "Prietenul la nevoie se cunoaste"; "Sunt prieteni pentru nevoie, prieten de nevoie si prieteni in afara de orice nevoie" (N. Iorga); "Un prieten se dobandeste oferind" (N. Iorga); "Mai bun este un prieten aproape de tine decat un frate care locuieste departe" (Septuaginta); "Sa primim binefacerile cu gandul de a da in schimb binefaceri si mai mari" (Democrit); "Tine minte binele primit si uita binele facut" (Menander); "Aceasta este legea binefacerii intre doi: unul trebuie sa uite ca a dat, celalalt sa nu uite niciodata ca a primit. Amintirea frecventa a serviciilor aduse raneste si apasa sufletul" (Seneca); "Este o placere sa intalnesti ochii aceluia caruia i-ai facut candva un bine" (La Bruyère).
un comportament frumos, civilizat, corect; respect pentru parerea celuilalt, pentru munca lui, pentru cei din jur, pentru adevar; "Mi-e prieten Platon, dar mai prieten imi este adevarul" (Aristotel); "Prietenie inseamna sa fii alaturi de prieteni nu cand au dreptate, ci cand gresesc" (Andr Marlaux); "Vom castiga prietenia unui om cultivand in noi insusirile pe care le pretuim la ei" (Socrate); "Dojeneste-ti prietenii in taina si lauda-i in public" (proverb latin).
" Cel care nu dojeneste
Pe prieten cand greseste,
Ci orice lucru va face
Le sufera si la tace,
Acel n-are niciodata
Dragoste adevarata,
Ci asa prietenie
Este o fatarnicie."
(Anton Pann)
"Cand poti spune ca ai gasit prieteni potriviti?". Posibile raspunsuri:
cand simti ca esti respectat;
cand esti ajutat in cazul diferitelor probleme;
cand nu ai probleme cu parintii cand esti in compania lor (parintii au incredere in alegerea facuta de tine);
aveti preocupari asemanatoare care va leaga si va fac sa va simtiti bine impreuna;
simti ca esti inteles de catre prieteni;
te ajuta sa-ti pastrezi sanatatea, integritatea fizica si psihica;
te ajuta sa urmaresti si sa atingi anumite teluri (note bune, performante sportive, o meserie buna);
simti ca esti ascultat;
poti la randul tau sa-ti ajuti prietenii si acest lucru iti face o mare placere;
inveti multe lucruri in compania lor.
"Cum iti dai seama ca ti-ai ales prietenii gresit?" Posibile raspunsuri:
vorbesc urat cu tine sau cu cei din jur;
au o tinuta neingrijita;
manifesta lipsa de respect fata de parinti, profesori sau alte persoane;
fumeaza sau consuma alcool, se drogheaza;
te indeamna sa te porti urat cu parintii si cu profesorii tai;
iti cer sa minti si sa furi;
nu te respecta sau nu-ti respecta parerile;
se poarta necorespunzator cu tine;
nu te lasa sa inveti;
sunt invidiosi, egoisti, rautaciosi, suparaciosi, cicalitori, mincinosi, dezordonati, plictisitori, increzuti, obraznici, certareti, batausi, agresivi, violenti, etc.
Se impun cateva precizari: prietenii nu se schimba ca sosetele (adevarata prietenie trece barierele timpului, durand chiar o viata: "Prietenul e ca si vinul: cu cat e mai vechi, cu atat e mai bun" - proverb romanesc); prieteniile nu se impun (nu poti spune: "Fii prieten cu mine!"); exista "prietenii" si printre cei rai sau cei certati cu legea; dar aceste nu sunt bazate pe sentimente de respect si incredere, ci reprezinta numai aliante intamplatoare, complicitati in realizarea unor infractiuni, ei nu sunt prieteni ci doar "colegi de fapte"; de cele mai multe ori acestia ajung sa se parasca sau sa dea vina unul pe altul. Cei mai multi adolescenti ii respecta pe cei care au curajul sa fie ei insisi, chiar cu riscul de a fi tachinati sau batjocoriti; exista riscul de a fi judecat dupa anturajul in care te afli: "Spune-mi cu cine te insotesti, ca sa-ti spun cine esti" - proverb romanesc.
In completarea lectiei se vor lectura urmatoarele texte: "Damon si Pytias" din lucrarea "Culmi de viata"; "Cel mai bun prieten" din lucrarea "Recreatia mare".
In final se cere elevilor ca, tinand cont de cele discutate pe parcursul lectiei, sa elaboreze portretul prietenului ideal.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 16998
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved