CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Profesor:
Clasa a X-a D Tema : Procese psihice cognitive superioare
Data: 14 Decembrie 2007 Subiectul lectiei: Imaginatia
Tipul lectiei: predare-invatare-evaluare
Scopul lectiei: cunoasterea aspectului de unicitate pe care il confera Imaginatia omului.
Competente specifice:
1.1. Identificarea proceselor psihice si caracterizarea rolului lor in evolutia personalitatii
Identificarea legaturilor intre procesele psihice
2.1. Analizarea unor procese psihice pornind de la exemple concrete
2.2. Evaluarea caracteristicilor unor procese psihice, prin comparare si prin utilizarea unor instrumente adecvate de masurare
3.1. Relationarea eficienta/ cooperarea cu ceilalti in colectarea, interpretarea si evaluarea informatiilor referitoare la procese si manifestari psihice
Obiective informative:
1. Sa cunoasca si sa inteleaga modul in care functioneaza imaginatia
2. Sa cunoasca potentialul nemaipomenit pe care il poseda omul in nuce.
3. Sa cunoasca procedeele obisnuite ale imaginatiei.
Obiective formative:
Sa dezvolte capacitatea de a trasforma informatia de o maniera care sa foloseasca adaptativ.
Sa dezvolte abilitati sociale (lucru in echipa, toleranta, respect reciproc).
Sa dezvolte imaginatia ca un instrument extrem de eficient in rezolvarea unor situatii - problema, precum si in analizarea posibilitatilor personale de dezvoltare.
Rezultate ale invatarii: cunoastere, analiza, intelegere, interpretare.
Metode: expunere (ppt), conversatia, metoda "Ciorchinele", Analiza comparativa.
Secventele lectiei |
Scopul predarii |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Stiluri de invatare |
Resurse si metode |
EVALUARE |
|
||||||
Organizarea clasei de elevi |
Dezvoltarea lucrului in echipa |
Distribuirea de FISE de lucru cu obiective de urmarit pentru fiecare grup |
Isi organizeaza materialul primit in vederea studierii lui |
V X |
P X |
A X |
Fise de lucru |
|
|||||
Reactualizarea cunostintelor Dirijarea invatarii Feed-back Dirijarea invatarii Feed- back |
Legarea teoriei de practica Analiza invatarii si evaluarea invatarii |
Elevii vor anuntati ca in aceasta lectie vor asimila noi cunostinte care vor clarifica si vor imbunatati performantele lor ulterioare si vor realiza aplicatii care sa le formeze deprinderi de manipulare, organizare, trasformare a materialului informativ. Se stabileste specificul Imaginatiei in raport cu Memoria. Prin intrebari frontale se realizeaza se realizeaza reactualizarea cunostintelor privind memoria si gandirea Prezentare ppt. - procedeele imaginatiei: https://docs.google.com/Presentation?id=dggzsbz4_74dst4p8ht ) amplificarea si diminuarea (exp) multiplicarea si omisiunea diviziunea schematizare tipizarea Prezentarea unui film scurt care sa puna in evidenta comunicarea pe principii de eficienta ce exista la nivelul tuturor proceselor psihice. Distribuie fisa de lucru si da indicatii privind rezolvarea acesteia : a) Analizati setul de fotografii si identificati procedeele imaginatiei implicate in fiecare dintre cele 8. b) Incercati sa dati cate un nume lucrarilor prezentate. Pentru sporirea caracterului aplicativ al temei, elevii vor rezolva Activitatea 2. Profesorul va incuraja si sustine activitatea elevilor. Se va distribui elevilor fisa de autoevaluare |
Elevii isi vor nota in caiete planul lectiei: Imaginatia - Definire - specific Procedeele imaginatiei Formele imaginatiei Elevii vor raspunde la intrebarea privind "ce inseamna a imagina" - pentru a stabili specificul acestui proces psihic. a produce ceva nou ce inca nu exista a aminti ceva ce a existat dar nu mai exista a completa elementele care lipsesc dintr-un intreg a anticipa, a proiecta in viitor a visa a combina, a transforma elevii vor asculta explicatiile si vor lua notite. Urmarind Filmul scurt "Dialog" al lui Jan Svankmajer, https://www.youtube.com/watch?v=LhX1tvTgqC8 )se vor concluziona: imaginatia este un proces de reorganizare, reformulare, regandire a unor modele anterioare, dar prin participarea armonioasa la elaborarea acestora a tuturor proceselor psihice. Dezvoltarea unilaterala a anumitor procese, in dauna altora, saraceste personalitatea de capacitatea ei de generare constanta si integrala de solutii. Este extrem de necesar sa constientizam importanta dezvoltarii integrale a personalitatii noastre. Elevii vor rezolva fisa de lucru in echipa si vor prezenta rezultatele muncii lor intregii clase. Cum procedeele se interfereaza, se va concluziona ca omul este o personalitate unica - ce interpreteaza informatia care ii parvine - si ofera un model unic de activitate,de existenta. Metoda "Ciorchinele" (anexa 1): plecand de la fotografia cu numarul 1, ce a primit din partea autorului ei numele de: Dialog, elevii vor genera noi interpretari ale termenului de dialog, realizand diferite reprezentari, obiecte care sa capate aceasta acceptiune. Purtatorul de cuvant al grupului va prezenta "dialogul" grupului Elevii vor completa raspunsurile lor la intrebarile din fisa de autoevaluare. |
X X X X X X |
X X X X X X X |
X X X X X X |
Manual Caiete de lucru Dialog frontal conversatia dezbatere Tabla Creta colorata Fisa de lucru Conversatie fisa de lucru set de fotografii flipchart Tabla Dezbatere dialog frontal tabla Lucru in echipa Dialog Tabla si creta Ciorchinele Cartoane colorate |
Orala Orala Observarea sistematica a comportamentului elevilor Autoevaluare Orala Autoevaluare Evaluare scrisa - Originalitatea numelor prezentate Parciparea la dezbatere Observarea sistematica - atitudine/ comportament. Orala Orala Observare sistematica Evaluare scrisa (originalitate, lucrari care se disting prin forma si continut) Observarea sistematica Autoevaluare |
|
||||
Tema pentru acasa |
Realizarea unui proiect de design imbunatatirea unui obiect existent sau inventarea unui obiect care sa aiba o anumita funtie: o masina de cules mere un dispozitiv pentru curatat cartofi o masina de sapat tunele Se vor da elevilor indicatii de realizare (obiective, etape, feedback) a proiectului. |
Elevii vor stabili pasii de urmat in realizarea proiectului (analiza si evaluarea obiectivelor, generarea de alternative, Desenul propriu-zis, studiu de fezabilitate - incipient) |
X |
X |
X |
markere coli de hartie conversatie fisa de resurse |
Orala Orala |
||||||
Evaluarea activitatii: Ce a decurs bine: Ce trebuie modificat: Elevii cu dominanta vizuala: Elevii cu dominanta auditiva: Elevii cu dominanta practica: |
Fotografii pentru analiza
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3209
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved