CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Data:
Propunator: inv.
Unitatea de invatamant: Scoala cu clasele I-VIII Tuta-Targu Trotus
Clasa a IV- a B
Obiectul: Educatia plastica
Unitatea de invatare: Compozitia plastica
Continut: Punctul, linia, pata- elemente de limbaj plastic
Element de continut: Sa asternem culoarea in pete, sa trasam linii si puncte pentru a crea un lacas sfant.
Tipul lectiei: formare de priceperi si deprinderi
Obiective-cadru. Obiective de referinta
Obiective operationale:
A.Cognitive
Pe parcursul si la sfarsitul actvitatii, elevii vor fi capabili:
OC1- sa identifice punctul, linia, pata ca elemente de limbaj plastic;
Nivel minimal- recunoasterea punctului, a liniei si petei in diferite planse, reproduceri
Nivel mediu- identificarea procedeului utulizat in compunerea modelelor observate;
Nivel maxim- precizarea rolului punctului, liniei, petei in realizarea compozitiilor analizate.
OC2- sa descopere corespondente intre formele plastice si cele din natura:
Nivel minimal- enumerarea elementelor de limbaj plastic;
Nivel mediu- definirea punctului, liniei, petei, ca elemente de limbaj plastic;
Nivel maximal- clasificarea punctelor, liniilor si petelor.
OC3- sa realizeze o compozitie plastica folosind punctul, linia, pata ca elemente de limbaj plastic:
Nivel minimal- precizarea modului de obtinere a compozitiei plastice din puncte, linii, pete;
Nivel mediu- obtinerea practica a punctelor, liniilor si petelor pe tonuri si nuante;
Nivel maximal- compunerea unei suprafete plastice cu subiectul dat, pe baza observarii formelor din natura.
B.Motrice
Elevii vor deveni capabili:
OM1- sa manuiasca pensoanele si culorile cu usurinta, in obtinerea compozitiei plastice;
OM2- sa pastreze ordinea si curatenia la locul de munca;
OM3- sa-si coordoneze mobilitatea mainii si a corpului in functie de solicitari.
C.Afective
Elevii:
OA1- vor manifesta interes pentru realizarea compozitiei;
OA2- vor dori sa creeze lucrari cat mai atractive;
OA3- isi vor exprima parerea fata de lucrarile colegilor;
OA4- vor coopera cu cei din jur si cu invatatorul, in scopul finalizarii lucrarii.
Resurse
A. Bibliografice:
stiintifice
- Susala N., Barbulescu O., ,,Dictionar de arta- termeni de atelier", Bucuresti, Editura ,,Sigma", 1993;
-Gheorghiu Maria, ,,Paleta copilariei", Bucuresti, Editura TEDIT FZH, 1998;
oficiale
-,,Curriculum National. Programe scolare pentru invatamantul primar", Bucuresti, 1998, p. 53;
-Stoica Adrian, ,,Evaluarea in invatamantul primar. Descriptori de performanta", Bucuresti, 1998;
pedagogice
-Cerghit I., Radu I. T., ,,Didactica, manual pentru clasa a X- a", Bucuresti, Editura Didactica si Pedagogica, 1999;
metodico-didactice
-,,Metodica predarii desenului la clasele I-IV, organizarea si desfasurarea actvitatii plastice- manual pentru liceele pedagogice", Bucuresti, Editura Didactica si Pedagogica, 1981;
-Rotaru Maria, Dumbrava Maria, ,,Educatia plastica in invatamantul primar", Craiova, Editura ,,Gheorghe Cartu Alexandru", 1996;
B. Metodologice
a.strategie didactica: dirijata, deductiv- algoritmica;
b.metode si procedee: demonstratia, explicatia, exercitiul, conversatia, munca independenta, analiza;
c.forme de organizare: frontala, individuala, pe grupe;
d.mijloace didactice: albume de arta, imagini cu lacasurile sfinte vizitate, vase cu apa, acuarele, pensule, sevalet.
C. Temporale: 90 minute
Pozitia lectiei in modul: C6- C5: Compozitia plastica- compozitia dinamica nonfigurativa
C7: Compozitia plastica: compozitia inchisa si compozitia deschisa.
SINTEZA PROIECTULUI
OBIECTIVE |
SARCINI DE INVATARE |
ITEMI DE EVALUARE |
OC1- Sa identifice punctul, linia, pata ca elemente de limbaj plastic. |
SOC1- Studierea unor lucrari si reproduceri de arta |
I1OC1- Observati modelele expuse si recunoasteti punctul, linia, pata ca elemente de limbaj plastic; I2OC1- Explicati in ce mod s-a folosit punctul, linia, pata in realizarea compozitiilor plastice; I3OC1- Precizati ce rol au punctul, linia si pata in realizarea compozitiilor analizate. |
OC2- Sa descopere corespondente intre formele plastice si cele din natura. |
SOC2- Descoperirea de corespondente intre formele plastice si cele din natura. |
I1OC2- Enumerati elementele de limbaj plastic; I2OC2- Definiti linia, punctul, pata; I3OC2- Suneti de cate feluri pot fi punctele, liniile, petele. |
OC3- Sa realizeze o compozitie plestica folosind punctual, linia, pata ca elemente de limbaj plastic. |
SOC3- Executarea lucrarii cu subiectul dat, aplicand tehnica de lucru propusa. |
I1OC3- Precizati modul cum puteti obtine compozitia plastica din puncte, linii, pete; I2OC3- Creati un lacas sfant vizitat de voi din puncte, linii, pete; I3OC3- Compuneti suprafata plastica pe baza imaginilor si a fotografiilor. |
SCENARIUL DIDACTIC
EVENIMENTELE LECTIEI/CONTINUTURI/STRATEGIE |
||
OBIECTIVE |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
OA1 OA2 OA1 OC1 OC2 OC1 OC1 OC2 OM2 OM3 OC3 OM1 OM2 OM3 OA1 OA2 OA4 OC1 OC2 OA3 OC3 OA3 OC1 OA4 |
I. MOMENT ORGANIZATORIC (1 min) Pregatesc materialele necesare inceperii lectiei si asigur linistea si ordinea . II.CAPTAREA ATENTIEI (2 min) Atrag atentia elevilor asupra moto-ului scris pe tabla: ,,Cand arta va deveni un bun comun- ca lumina soarelui, atunci vom fi facut inca un pas, si poate cel mai important, spre adevarata civilizatie". (Nicolae Tonitza) Apoi le prezint rolul si importanta culorii in existenta umana. III. ANUNTAREA OBIECTIVELOR (1 min) Informez elevii asupra continutului invatarii si a nivelului performantei asteptate (realizarea unei lucrari plastice reprezentand un lacas sfant vizitat in excursiile din orizontul local, cu ajutorul punctelor, liniilor si petelor). IV. ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR (2 min) Solicit elevilor sa enumere culorile cercului cromatic si efectul culorilor, sa precizeze elementele de limbaj plastic, sa le defineasca, sa le clasifice, sa enumere procedeele folosite pentru realizarea unei compozitii. V. PREZENTAREA CONTINUTULUI PLASTIC (2 min) Propun elevilor sa observe albumele, plansele realizate cu elemente de limbaj plastic, fotografii si pliante cu lacasuri sfinte din orizontul local, vizitate cu intreaga clasa. VI. DIRIJAREA INVATARII (5 min) Reamintesc tehnica realizarii punctului, liniei si petei. Explic si demonstrez in acelasi timp. Atrag atentia asupra respectarii celor trei principii ale artei decorative (repetitia, alternansa, simetria). Execut la tabla. VII. OBTINEREA PERFORMANTEI (30 min- cu pauza 10 min) Etapa de creatie si formare a priceperilor si deprinderilor Indrum elevii sa traseze mai intai in creion lacasul sfant pe care doresc sa-l reprezinte. Sugerez elevilor libertatea de a imbina cat mai original elementele de limbaj plastic. Urmaresc, explic, intervin unde este cazul. Evidentiez pe sevalet lucrarilr cu inceput bun. Propun spre auditie, ca fond muzical, ,,Rapsodia romana", de George Enescu. VIII. FEEDBACK-UL (1 min) Cer elevilor sa precizeze elementele de limbaj plastic si clasificarea acestora. IX. EVALUAREA (4 min) Solicit elevii sa observe cu atentie lucrarile tuturor colegilor. Atrag atentia asupra inclinatiilor pe care le au unii elevi. Propun urmarirea plansei care contine criteriile de analiza. X. RETENTIA (1 min) Cer elevilor sa precizeze rolul punctului, liniei si petei in arta decorativa. XI. TRANSFERUL (1 min) Antrenez elevii in cautarea altor modalitati de realizare a lacasurilor sfinte. Le recomand sa caute imagini cu biserici, manastiri din orizontul local, sa studieze decoratiunile interioare ale cladirilor. Inchei activitatea cu aprecieri verbale si notare. |
Se pregatest pentru inceperea orei. Isi aseaza pe banca blocul de desen, acuarelele, pensoanele, vasele pentru apa si prosoapele. Urmaresc cu interes expunerea si materialele pe care le au in jurul lor. Manifesta curiozitate pentru tema plastica propusa. Recepteaza informatia. Raspund solicitarilor precizand: -culorile primare si culorile binare; -linia, punctul, pata picturala; -definitia si clasificarea elementelor de limbaj plastic; -fuzionarea culorilor; -construirea de linii cu pensula; -juxtapunerea. Urmaresc si analizeaza lacasurile din fotografii si pliante, albumele si plansele cu lucrari plastice realizate cu elemente de limbaj plastic. Compara diferitele lacasuri sfinte pe care le-au vizitat Executa cu pensula uncte, linii, pete de diferite marimi si in nuante si tonuri diferite. Folosesc si alte instrumente. Isi manifesta satisfactia privind efectul elementelor de limbaj plastic. Schiteaza si echilibreaza elementele plastice (etapa I). Imbina si amplaseaza cat mai original punctele, liniile si petele (etapa a II-a). Corecteaza formele, redau detaliile (etapa a III-a). Finiseaza lucrarile (etapa a IV-a). Raspund solicitarilor. Prezinta lucrarile pe panoul expozitional. Selecteaza lucrarile in raport cu anumite criterii. Raspund solicitarilor. Adera la solicitarea invatatorului. |
,,Omul, cat traieste, este mereu in cautare de frumos. Isi creeaza, isi gaseste frumosul in lumea muzicii, in lumea cartilor, in lumea culorilor.
Oricine vede ca lumea este colorata! O lume fara culoare n-ar fi numai trista, ci ar parea moarta. Ganditi-va doar la marea deosebire dintre o zi de primavara scaldata de cerul albastru, cu flori, cu frunze, cu fluturi si o noapte rece, fara nici o sursa de lunina.
Frumusetile lumii ar aparea pe o singura plansa colorata. Si pentru a realiza frumuseti, avem nevoie de culoare, si nu numai. Avem nevoie de inteligenta, imaginatie, gandire, atentie pentru a descoperi vraja culorilor, limbajul acestora."
Efectul culorilor
rosu: optimism, curaj- culoare vie;
-galben: luminoasa, pretioasa, vesela;
-oranj: veselie, dorinta, energie, bucurie;
-verde: speranta, liniste, tinerete, siguranta; odihnitoare, neangajanta (plictisitoare- in cantitate mare);
-albastru: efect calmant, indeamna la visare, racoare, departare, credinta, delicatete;
-violet: calma, mohorata, trista; tristete, umbra, durere;
-alb: puritate, curatenie, adevar, inocenta.
CRITERII DE ANALIZA
Calitatile compozitiei |
Calitatile culorii |
Calitatile elementelor de limbaj plastic |
Principiile artei decorative |
-existensa domonantei; -tratarea atenta a detaliilor; -contrastul cromatic: -valoric -liniar -punctiform -originalitatea. |
-stralucire; -armonie; -efect constructiv; -expresivitate. |
-siguranta; -precizie; -acuratete; -simplitate; -expresivitate. |
-simetrie; -alternanta; -repetitie. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 8763
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved