CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
SCOALA:
CLASA:
DATA:
PROFESOR: OBIECTUL: Educatie Plastica
TEMA PLASTICA: Posibilitati de amestec fizic al culorilor
SUBIECT APLICATIV: Esarfa
OBIECTIV FUNDAMENTAL: formarea si consolidarea priceperilor si deprinderilor de a amesteca fizic culorile; dezvoltarea limbajului plastic
TIPUL LECTIEI: mixta
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1- Sa recunoasca pe steaua si pe sfera culorilor, culorile vecine (semene) si culorile opuse (complementare)
O2- Sa explice modul de obtinere al nuantelor, tonurilor si griurilor colorate
O3- Sa observe pe imagini din manual, albume de arta, planse-model, amestecul fizic al culorilor
O4- Sa realizeze o compozitie folosind amestecul fizic al culorilor- nuantarea spre o culoare si tonuri ale nuantelor
O5- Sa evalueze si sa-si autoevalueze lucrarile
STRATEGIA DIDACTICA:
METODE: conversatia
explicatia
observare sistemica
dialogul dirijat
activitatea practica individuala
MIJLOACE: coala de desen
acuarele
pensule
vas pentru apa
carpa de sters
plansa cu steaua culorilor
manual
planse realizate de elevi
album de arta
esarfa
ETAPELELECTIEI |
OB. OP. |
ARII DE CONTINUT |
STRATEGIA DIDACTICA |
||
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEAELEVILOR |
METODE |
MIJLOACE |
||
1. Moment organizatoric |
Cer pregatirea materialelor si instrumentelor de lucru. Fac prezenta |
Pregatesc cele necesare desfasurarii lectiei |
conversatia |
coli de desen acuarele pensule vas pt. apa carpe de sters |
|
2. Rememorarea si reactualizarea cunostintelor dobandite anterior |
O1 O2 |
Intreb despre ce am discutat ora trecuta. Cer sa-mi enumere principalele perechi de culori complementare si sa spuna ce se obtine prin amestecul acestora |
Amestecul culorilor complementare G-Vi A-O R-Ve Griuri colorate |
dialogul dirijat | |
3.Anuntarea temei si a obiectivelor |
Anunt tema si pe scurt obiectivele explicand ca aceasta lectie este o sinteza a ceea ce s-a invatat pana acum |
Retin tema si obiectivele, scriu titlul in caiete |
explicatia | ||
4.Comunicarea noilor cunostinte |
O1 O2 O3 |
Se discuta sfera culorilor din manual. Explic posibilitatile de amestec ale unei culori: -pe ecuator-cu semenele din stg. si din dr. -pe meridian-cu alb si negru -pe diametru-cu complementara Exemplific cu o culoare avand alaturi si steaua culorilor: O -pe ecuator: O+R nuante O+G -pe meridian: O+a tonuriO+n -pe diametru: O+A gri colorat Cer elevilor sa aleaga o alta culoare si sa spuna ce posibilitati de amestec se pot realiza conform sferei culorilor. Se discuta imagini din manual, planse-model si album de arta. |
Observa sfera culorilor Noteaza in caiete Aleg culoarea si recunosc amestecurile ce se pot realiza Observa pe imagini amestecul fizic al culorilor |
observatia sistemica dialogul dirijat -observatie sistemica -dialogul dirijat |
manual plansa cu steaua culorilor manual planse-model album de arta |
5.Etapa de creatie si de formare a priceperilor si deprinderilor |
O4 |
Cer realizarea compozitie Esarfa in care sa foloseasca posibilitatile de amestec fizic al unei culori (nuantare spre o culoare si tonurile nuantelor obtinute). Pt. acest lucru folosesc o esarfa de matase pe care o las sa cada liber pe o suprafata plana. Provoc elevii la observarea faldurilor, a liniilor sinuoase cu ajutorul carora aceasta poate fi reprezentata. Exemplific cu o culoare : R R se amesteca pe rand cu putin din fiecare culoare, apoi nuantele obtinute se amesteca la randul lor cu alb sau negru.Fac corecturi generale si individuale. Ajut si incurajez elevii cu un demaraj mai lent. |
Asculta explicatiile Lucreaza individual |
-explicatia -dialogul dirijat -activitate practica individuala |
esarfa de matase coli de desen acuarele pensule vas pt. apa carpa de sters |
6.Analiza si evaluarea |
O5 |
Expun cateva lucrari si solicit elevii sa analizeze lucrarile conform cerintelor formulate initial. |
Evalueaza si isi autoevalueaza lucrarile |
-dialogul dirijat |
lucrarile realizate |
7.Concluzii si aprecieri |
Fac aprecieri generale (pozitive) privind desfasurarea activitatii. Evidentiez elevii cu rezultate optime. Notez elevii stimulativ.Anunt materialele necesare orei urmatoare. |
Asculta modul de apreciere. Retin care sunt materialele necesare orei urmatoare. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2976
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved