CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Clasa: a IV-a C
Data : 2 martie
Aria curriculara: Matematica si stiinte
Disciplina: Matematica
Unitatea de invǎtare Elemente de geometrie
Subiectul Elemente de geometrie - aplicatii
Obiectivul fundamental :sistematizarea cunostintelor despre notiunile de geometrie plana .
Obiective operationale
O1-sǎ recunoasca elementele de geometrie studiate;
O2-sǎ denumeasca elementele de geometrie invatate;
O3- sa costruiasca figuri geometrice prin reprezentare grafica si actional (cu betisoare sau geopod);
O4-sǎ manifeste indemanare in manuirea instrumentelor de geometrie (rigla, echerul);
O5-sa determine perimetrul unor poligoane ;
O6-sa rezolve probleme cu continut geometric;
O7- sa utilizeze limbajul matematic adecvat .
Metode si procedee didactice : observarea , explicatia, demonstratia, problematizarea , jocul didactic, organizatorul grafic , cubul, munca independentǎ.
Mijloace didactice:planse didactice,CD si videoproiector ,instrumente de geometrie, geopod, cubul .
Forme de organizare a colectivului de elevi : pe echipe
Material bibliografic:
Etapele lectiei |
|
Continut instructiv- educativ |
Strategii didactice |
|||
Metode |
Mijloace |
Modul de organizare |
Evaluare |
|||
1.Organizarea colectivului de elevi |
Elevii sunt organizati in doua echipe : Moldovenii si Muntenii. Fiecare membru al echipei are instrumentele de geometrie si caietul pe masa. |
pe echipe | ||||
2.Anuntarea temei si a obiectivelor |
Solicit elevii sa stabileasca perioada de domnie a lui Alexandru Ioan Cuza ( cifrele sunt scrise pe paralelipipede). Intorcandu-le cu fata opusa va aparea cuvantul : GEOMETRIE. Anunt elevii ca vom reactualiza cunostintele referitoare la elementele de geometrie invatate. Intreaga lectie o vom desfasura sub forma unui joc didactic ,,Vizita la palat". Fiecare echipa va trebui sa rezolve sarcinile intalnite in cale drept ,,obstacole" pentru a-i face pe cei doi tarani sa ajunga la palatul domnesc de la Ruginoasa. |
explicatia |
plansa | |||
3.Dirijarea invatarii 4. Retentia si transferul |
O1 O2 O3 O4 O3 O4 O5 O4 O5 O6 O7 O6 O7 O3 |
Fiecare echipa isi trimite cate un reprezentant, care extrage dintr-un bol cerintele in functie de numarul de ordine; 1. Echipa I si II : Recunoasteti elementele de geometrie prezentate cu videoproiectorul. ( elevii vor recunoaste elementele in ordinea prezentata: semidreapta, segment de dreapta, etc.) Elementele vor fi diferite pentru fiecare echipa. 2. Echipa I : Construiti un paralelogram . Echipa II: Costruiti un trapez . 3. Echipa I: Stabiliti care sunt asemanarile dintre patrat si dreptunghi. Echipa II: Stabiliti care sunt deosebirile dintre patrat si dreptunghi. 4 . Sa ne jucam cu cubul ! Fiecarei fete a cubului ii corespunde o culoare ( calda sau rece). In functie de culoarea aleasa elevii vor avea de rezolvat o sarcina ,pe care o vor gasi in plic: Descrie: Descrie rombul ! Compara : Ce este asemanator si ce este diferit intre patrat si romb? Asociaza : La ce te indeamna sa te gandesti expresia ,,unghi drept"? Analizeaza : Ce devine un dreptunghi care are lungimea egala cu latimea? Aplica : Care este perimetrul unui patrat cu latura de 4 m? Argumenteaza : De ce trapezul nu este un paralelogram ? 5. Echipa I : In urma reformei agrare un taran a primit in proprietate un teren agricol in forma de patrat cu latura de 56 m. Care este perimetrul terenului primit? Echipa II: Un taran a fost improprietarit cu un teren agricol in forma de dreptunghi cu lungimea de 72m si latimea de 30m. Care este perimetrul terenului? 6. Echipa I si II : O pasune in forma de dreptunghi are lungimea de 328m, iar latimea un sfert din lungime. Aflati perimetrul pasunii : a) numai prin adunare; b) prin doua inmultiri si o adunare; c) printr-o inmultire si o adunare. 7. Echipa I si II: a) Din sfoara construiti un triunghi si aflati perimetrul. Din sfoara construiti un patrulater si aflati perimetrul. b) Construiti ,pe geopod, o figura geometrica si dati-o echipei adverse s-o recunoasca! |
observarea demonstratia organizatorul grafic cubul exercitiul exercitiul problema-tizarea |
CD + videopro-iector Instrument-te Plansa cubul planse plansa |
pe echipe pe echipe Individual si pe echipe |
aprecieri verbale aprecieri verbale aprecieri verbale aprecieri verbale |
5. Incheierea activitatii. Evaluare |
Pentru fiecare raspuns corect elevii au primit litera unui cuvant .( FELICITARI) pe care-l obtin prin ordonarea literelor. |
Fac aprecieri asupra desfasurarii intregii lectii si recompensez elavii prin premii -surpriza |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2536
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved