CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
Scoala cu clasele I-VIII, Nr. 1, Iaslovat
Profesor:
Disciplina: Consiliere si orientare
Data:8.X.2007
Clasa: a VIII-a B
Subiectul lectiei: Punctele mele tari, punctele mele slabe
Modul tematic: 1. Autocunoasterea si dezvoltarea personala
Tipul lectiei: mixta
Analiza continutului: Lectia este importanta deoarece ofera posibilitatea elevilor sa isi autoevalueze punctele tari si punctele slabe, in raport cu propriile interese privind evolutia personala.
Obiective operationale:
Pe parcursul activitatii didactice elevii trebuie:
O1- sa-si recunoasca calitatile si defectele proprii prin completarea unui chestionar;
O2- sa-si caracterizeze colegii printr-o trasatura dominanta (pozitiva si negativa);
O3- sa compare punctul lor de vedere cu cel al colegilor;
Strategii didactice:
a) metode de lucru: conversatia, analiza
b) mijloace de invatamant: chestionar, coli A4
c) loc de desfasurare: sala de clasa
d) timp:
OP |
Etapele instruirii |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Metode/mijloace de invatamant |
Forme de organizare |
Evaluare |
Timp |
1.Moment organizatoric |
Verifica efectivul clasei, discuta cu elevii problemele curente ale clasei. |
Comunica dirigintelui problemele curente. |
-conversatia | ||||
O2 O1 O3 |
2.Desfasurarea activitatii |
Profesorul organizeaeza clasa pe doua grupe. Ofera fiecarui elev o foaie A4 pe care sunt notate semnele + si - si care va fi lipita pe spate. Explica elevilor ca fiecare trebuie sa treaca pe la ceilalti colegi care noteaza o calitate si un defect. Inmaneaza elevilor chestionarele, subliniind ca este necesar sa fie sinceri. Dupa completarea chestionarelor, profesorul ofera elevilor foile pe |
Elevii se organizeaza pe grupe. Fiecare trece pe la ceilalti colegi, astfel incat sa apara notate pe foaie opiniile tuturor elevilor prezenti. Dupa indeplinirea activitatii, elevii inmaneaza foile profesorului. Completeaza chestionarele. Analizeaza cele doua fise. |
-caracterizarea reciproca -autoaprecierea obiectiva asupra personalitatii -analiza -conversatia |
-pe grupe -individual -individual |
-opiniile elevilor -raspunsurile -punctele comune regasite in cele doua |
OP |
Etapele instruirii |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Metode/mijloace de invatamant |
Forme de organizare |
Evaluare |
Timp |
care au fost notate opiniile reciproce. Solicita elevilor sa compare cele doua fise . |
tipuri de caracterizare. | ||||||
3. Asigurarea feed-back-ului |
Face aprecieri asupra obiectivitatii cunoasterii. |
Prezinta punctele comune celor doua caracterizari. |
autoaprecierea obiectiva |
frontal |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 5165
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved