CATEGORII DOCUMENTE |
PROIECT DIDACTIC
Data
Scoala - cu clasele I-VIII Plosca
Clasa a III a B
Institutor:
Obiectul -Stiinte ale naturii
Unitatea de invatare - Toamna
Subiectul -Legumele
Tipul lectiei comunicare - insusire de noi cunostinte
Obiective de referinta:
- sa comunice in forme diverse observatii si comparatii asupra corpurilor studiate si asupra experimentelor realizate
- sa aplice observatia ca demers al cunoasterii de tip stiintific
- sa constientizeze efecte ale activitatii omului asupra mediului inconjurator
Obiectiv general:
Recunoasterea si descrierea celor mai importante legume care se cultiva pe teritoriul tarii noastre
Obiective operationale:
a. Cognitive:
- Sa numeasca diferite legume;
- Sa selecteze, dintre mai multe legume, pe cele care sunt nominalizate;
- Sa gaseasca raspunsurile corecte la ghicitori;
- Sa precizeze partile componente ale plantei - leguma;
- Sa clasifice legumele dupa partile care se consuma de la acestea;
- Sa recunoasca legumele utilizand si alte simturi ( gust, miros, pipait);
- Sa foloseasca un limbaj specific disciplinei "Stiinte ale naturii" in descrierea legumelor.
b. Psihomotorii:
- Sa adopte o pozitie adecvata a corpului in timp ce scriu.
Sa scrie lizibil si ingrijit pe caiete si pe tabla, in ritm propriu.
c. Afective:
- Sa-si formeze o atitudine pozitiva fata de mediul natural, prin educatie ecologica;
- Sa-si dezvolte simtul estetic si critic;
Strategia didactica:
a)Metode si procedee: conversatia, exercitiul, explicatia, descoperirea deductiva, problematizarea, observatia, munca independenta, munca in echipe ,jocul didactic
b)Material didactic: manualul, prezentari PowerPoint cu ghicitori despre legume, informatii si imagini despre legume, 3 cosuri cu legume proaspete , Portofoliul plantelor, 3 calculatoare (cate unul pentru fiecare echipa) fise de evaluare
c)Forma de organizare: frontal, individual si pe 3 grupe a cate 5 elevi
d)Evaluare: formativ-continua
DEMERS DIDACTIC
Momentele lectiei |
Continutul lectiei |
Metode Mijloace Forme de organizare |
Evaluare |
||||||||||||
Moment organizatoric |
Asigur un climat de ordine si disciplina necesar desfasurarii in bune conditii a lectiei |
-conversatia instructajul - manuale, caiete, legume, fise, 3 calculatoare - frontala, pe 3 grupe |
Evaluare initiala prin observatia comportamentului elevilor la intrarea in clasa si in timpul pregatirii pentru lectia de stiinte. |
||||||||||||
Verificarea lectiei anterioare |
- Copii, ce ati avut de pregatit pentru astazi la Stiinte ale naturii? ( plantele tehnice.) - Ce sunt plantele tehnice? ( sunt plantele care,pentru a putea fi intrebuintate, sunt prelucrate in fabrici.) - Care sunt partile componente ale acestor plante, ca de altfel ale tuturor plantelor? ( radacina, tulpina, frunze, flori, fructe si seminte.) - Dati exemple de plante tehnice! ( floarea-soarelui, bumbacul, canepa, sfecla de zahar, inul.) Voi cere elevilor sa spuna ce stiu despre fiecare planta tehnica amintita, punand accentul pe care parte a plantei se foloseste si ce se obtine din acestea in fabrici. |
-conversatia, problematizarea - frontala |
- frontala, orala, continua |
||||||||||||
Captarea atentiei |
Copiii sunt impartiti pe 3 echipe. Fiecarei echipe i se va prezenta pe calculator un material PowerPoint cu ghicitori. Raspunsurile vor fi scrise pe o foaie de seful de echipa si prezentate apoi: Exemple de ghicitori: Avem o copilita Iute, gras sau capia, Cu multe rochite, Galben, verde sau roscat, Cand o dezbracam, Pe tulpina atarnat Din ochi lacrimam. Ma indeamna la mancat. (Ceapa) (Ardeiul) Rosu, lung si mustacios Buni sunt copti, fierti si prajiti Mai subtire ori mai gros, Si-s aproape nelipsiti, Dulce, vitaminizat Cand dorim o garnitura Rege-i peste zarzavat. Langa oricare friptura. Ghici, ghicitoarea mea. Ghici, ghicitoarea mea. (Morcovul) (Cartofii) Sade mandra-ntr-un picior, Intr-o cusca-s multi catei, Laudandu-se oricui, Toti sun albi si rotofei, Ca ea poarta-n al ei spate, Mama-i pune la mujdei. Camasi albe si verzui. Ia ghiciti. Cine sunt ei ? Ghici, ghicitoarea mea. Ghici, ghicitoarea mea. (Varza) (Usturoiul) Vinetie, infoiata, Cine-i Verde-Imparat De codita atarnata, Si-i bun crud, dar si murat? Buna-i coapta in salata! (Castravetele) (Vanata) Raspunsurile la aceste ghicitori sunt (legume) Da, copii, legumele sunt si ele alte categorii de plante. Pana acum am invatat despre ce categorii de plante? ( arbori, cereale si plante tehnice.) |
-conversatia - prezentare PowerPoint / calculator |
- frontala, orala, continua |
||||||||||||
Anuntarea temei |
Astazi la ora de Stiinte ale naturii , vom vorbi despre legume, despre alcatuirea lor si mai ales despre importanta acestora in alimentatia omului. Scriu titlul la tabla iar elevii pe caiete. | ||||||||||||||
Dirijarea invatarii |
Fiecare echipa va avea un cos cu legume. Cer elevilor sa le recunoasca. Voi prezenta pe calculator o imagine cu o planta si partile ei componente. Vom discuta despre rolul fiecarei parti. De ce cultiva oamenii legumele? - discutie ; elevii vor discuta in echipa despre importanta legumelor, apoi un reprezentant al fiecarei echipe va prezenta concluzia la care s-a ajuns. Voi nota la tabla iar elevii pe caiete. Legumele sunt plante cultivate de om in gradina de legume de la care consuma in alimentatie anumite componente. Urmeaza o clasificare a legumelor in functie de partea care se consuma in alimentatia omului: - legume de la care omul consuma radacina: morcovul, sfecla rosie, pastarnacul, ridichile de luna; Prezint pe calculator imagini cu acestea, cer elevilor sa le recunoasca si din cosul lor. Notez la tabla iar elevii pe caiete. - legume cultivate pentru tulpina sau frunze: ceapa, usturoiul, prazul, salata, spanacul, stevia, varza, leusteanul, mararul, Prezint pe calculator imagini cu acestea, cer elevilor sa le recunoasca si din cosul lor. Notez la tabla iar elevii pe caiete. legume cultivate pentru fructe: ardeiul gras, gogosarul, patlageaua rosie, patlageaua vanata, castravetele, dovlecelul Prezint pe calculator imagini cu acestea, cer elevilor sa le recunoasca si din cosul lor. Notez la tabla iar elevii pe caiete. - legume cultivate pentru semintele lor: fasolea, mazarea - legume cultivate pentru flori: conopida, brocolli Prezint pe calculator imagini cu acestea, cer elevilor sa le recunoasca si din cosul lor. Notez la tabla iar elevii pe caiete. Curiozitati "Stiati ca?": - Pentru a fi sanatosi , este nevoie sa consumam zilnic legume, mai ales in stare proaspata? - Tulpinile unor legume, cum ar fi patlageaua rosie si fasolea sunt firave? Pentru a le ajuta sa isi sustina fructele, oamenii le fixeaza pe araci (bete infipte in pamant). - Fructul si floarea cartofului sunt otravitoare? Ceea ce consumam noi de la planta numita cartof sunt tulpinile subpamantene, numite tuberculi? -Ceapa si usturoiul contin substante care au efect antibiotic; consumarea lor ne fereste de multe boli, in special de raceli? - Tulpina verzei este foarte scurta si se numeste cotor? Rosiile crescute in sere in sistem intensiv nu contin aproape deloc vitamina C? - Radacinile morcovului, patrunjelului sunt depozitele de substante hranitoare ale acestora? Legumelor le trebuie un pamant nepoluat pentru a se dezvolta bine? Legumele se consuma atat proaspete cat si conservate? Importanta legumelor in alimentatie Igiena - Spalati bine legumele inainte de a le consuma! |
- conversatia, problematizarea, explicatia, exercitiul - prezentare PowerPoint cu imagini cu legume, legume proaspete - frontala, individuala, pe grupe |
- frontala, individuala, pe grupe , continua |
||||||||||||
Conexiunea inversa |
Fixarea cunostintelor se va realiza prin: - Joc "Recunoasterea legumelor": Un copil va fi legat la ochi si va trebui sa recunoasca legumele folosindu-se de simturi (gust, miros, pipait). - Activitate in echipa: Grupeaza legumele din imagini in functie de partea care este consumata Fiecare echipa va avea afisate pe monitorul calculatorului mai multe imagini cu legume. Intr-un tabel, elevii vor nota numele legumelor.
|
- jocul didactic, munca in echipa - legume proaspete, imagini cu legume Prezentare PowerPoint frontala, individuala, pe grupe |
- frontala, pe echipe, continua |
||||||||||||
Evaluare |
Evaluarea se va realiza printr-o fisa de evaluare (Vezi Anexa) . Dupa rezolvarea acesteia, copiii se vor verifica dupa o fisa de evaluare rezolvata pe calculator. |
- exercitiul, munca independenta - fise de evaluare - individuala |
- individuala, scrisa |
||||||||||||
Incheierea organizata a lectiei |
Tema: Lectia se afla in manual la pag. 14; - In "Portofoliul plantelor" elevii vor lipi imagini cu legume, vor scrie 5 ghicitori despre legume si 5 curiozitati Aprecieri; recomandari Incheierea organizata a lectiei | ||||||||||||||
Numele si prenumele: Data.
FISA DE EVALUARE
1. Scrie denumirea legumelor de mai jos:
2. Scrieti adevarat sau fals :
Legumele se seamana in anotimpul toamna.
De la patrunjel folosim radacina si frunzele.
Ingrijirea legumelor nu este necesara , ele se dezvolta singure.
Noi cultivam legumele pentru vitaminele pe care le contin.
3. Uniti ceea ce se foloseste de la fiecare leguma :
fructul conopida
floarea morcovul
radacina varza
frunzele ardeiul
4. Scrie care este leguma ta preferata. Cum o consumi?
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6486
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved