CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Data
Clasa: a III-a
Scoala
Propunator
Locul de desfasurare al orei: sala de clasa
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: Tara
Tipul lectiei: mixta
Obiective cadru O.C.3 - dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris;
O.C.2 - dezvoltarea capacitatii de exprimare orala.
Obiective de referinta
3.1. - sa identifice elemente de baza ale organizarii textului literar/nonliterar in pagina;
3.2. - sa desprinda ideile principale dintr-un text citit;
3.3. - sa citeasca in mod constient, corect, *fluent si expresiv un text cunoscut;
3.7. - sa manifeste interes pentru lectura unor texte variate literare;
2.3. - sa redea prin cuvinte proprii continutul unui fragment dintr-un text citit sau dintr-un mesaj audiat.
Obiective operationale
La sfarsitul lectiei elevul va fi capabil:
a) cognitive:
O1: sa-si formeze deprinderile de citire corecta, curenta, constienta si expresiva prin intermediul textului "Stejarul din Borzesti";
O2: sa inlocuiasca cuvintele subliniate cu altele cu acelasi inteles;
O3: sa raspunda la intrebari, demonstrand ca a inteles continutul de idei;;
O4: sa asocieze un fragment din text cu ideea principala / imaginea corespunzatoare;
O5: sa selecteze fragmentele potrivite unor expresii si idei cuprinse in textul "Stejarul din Borzesti", in urma analizei atente a continutului acestuia;
O6: sa grupeze insusiri ale personajelor din text dupa metoda ciorchinelui;
O7: sa redea oral, pe fragmente logice sau integral continutul textului "Stejarul din Borzesti", pe baza planului de idei;
O8: sa desprinda mesajul textului: dragostea de tara, vitejia, spiritul de sacrificiu, daruirea;
b) psihomotorii:
OM1: sa scrie lizibil, corect si ordonat, respectand regulile de scriere in pagina caietului ori pe fise de lucru;
OM2: sa-si dirijeze efortul oculomotor catre centrul de interes sugerat de invatator;
c )afective:
Elevii:
OA1: vor manifesta interes pentru citirea lectiei, povestirea lecturii, caracterizarea personajului principal;
OA2: vor accepta solicitarile invatatorului si se vor mobiliza in realizarea lor;
OA3: vor manifesta respect si admiratie pentru domnitorul Stefan cel Mare.
R E S U R S E
METODOLOGICE
- metode si procedee: conversatia, lectura explicativa, demonstratia, exercitiul,
problematizarea, munca cu manualul.
- modalitati de organizare a activitatii cu elevii: frontal, individual.
- mijloace didactice: portretul domnitorului Stefan cel Mare, textul integral "Stejarul
din Borzesti dupa Eusebiu Camilar,fisa de lucru.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
oficiale:
MEC / C.N.C.: Ghid metodologic de aplicare a programei scolare de Limba si literatura romanǎ, invǎtǎmant primar si gimnazial, Ed. Aramis Print, Bucuresti, 2001;
Manual de Limba si literatura romana, clasa a III-a, de T. Pitila si C. Mihailescu, Editura Aramis, Bucuresti 2005;
metodico- didactice:
Serdean, Ion -Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV, E.D.P., Bucuresti, 1993;
Molan Vasile, Manolescu Marin - "Proiectare si evaluare didactica in invatamantul primar - lb. romana", Editura Procioc, Bucuresti, 1997;
Fisa de lucru
Inlocuieste cuvintele subliniate cu altele cu acelasi inteles:
1.Tinuturile Moldovei sunt locuri minunate.
2.Stefanita era un copil istet.
3.Stejarul urias era gros cat sa fie inconjurat de patru oameni.
4.La un strigat prelung de bucurie al puiului de razes tatarii au navalit.
5.Conducatorul tatarilor l-a lovit drept in inima pe Mitrut.
6.O lupta groaznica s- a incins.
Momentele lectiei |
Obiective |
Continuturi si activitati de invatare |
Resurse |
Evaluare |
||
metodologice |
materiale |
procedurale |
||||
I. Moment organizatoric |
Asigurarea cadrului si a atmosferei optime desfasurarii lectiei. Pregatirea materialelor necesare pentru ora. |
Conversatia |
caiete, carti, stilouri |
frontal |
observare sistematica |
|
II. Captarea atentiei Pregatirea aperceptiva |
- Cine a fost Stefan cel Mare ? Se realizeaza o conversatie pe baza unor imagini din manual cu domnitorul Stefan cel Mare si biserica din Borzesti. |
Cercul de discutii Conversatia Explicatia |
Imagini, portretul |
frontal |
observare sistematica chestionare orala |
|
III. Anuntarea temei si a obiectivelor |
- Astazi vom incerca sa realizam planul de idei al textului "Stejarul din Borzesti" dupa Eusebiu Camilar, pe baza caruia vom putea povesti continutul acestuia. |
Explicatia |
manual |
frontal |
observare sistematica |
|
IV. Actualizarea cunostintelor |
O3 O1 O5 O2 |
- Cum se numeste titlul lectiei? - De ce credeti ca se numeste asa? - Cine a scris aceasta legenda? - De ce spunem ca este legenda? Exersarea cititului prin urmatoarele modalitati: citire in lant si selectiva. - Citirea lectiei in lant. - Citire selectiva cu urmatoarele sarcini: - descrierea lui Stefanita; - jocul "de-a tatarii" intr- o zi senina; - judecarea lui Mitrut; - cuvintele hanului; - pedepsirea hanului. Inlocuieste cuvintele subliniate cu altele cu acelasi inteles: Tinuturile Moldovei sunt locuri minunate. Stefanita era un copil istet . Stejarul urias era gros cat sa fie inconjurat de patru oameni. La un strigat prelung de bucurie al puiului de razes tatarii au navalit. Conducatorul tatarilor l-a lovit drept in inima pe Mitrut. O lupta groaznica s- a incins. |
Conversatia Explicatia Exercitiul Observatia Lectura explicativa Citirea in lant si selectiva Exercitiul |
manual fise de activitate |
activitate frontalǎ individual activitate frontalǎ individual |
observare sistematica apreciere verbala apreciere verbala autoevalu-are evaluare reciproca |
V. Dirijarea invǎtǎrii |
O1 O7 O4 O4 O1 O7 |
Citirea lectiei pe fragmente logice Povestirea orala a continutului fiecarui fragment Realizarea planului de idei al textului.
Aranjarea ideilor principale sub forma de enunturi si a imaginilor, pe tabla in functie de succesiunea logica a textului. Lectura integrala a textului de catre un elev . Exersarea comunicarii orale: povestirea oralǎ a textului de catre un elev, folosind limbajul propriu |
Exercitiul Povestirea Exercitiul Descoperire Predarea reciproca Conversatia Lectura model Povestirea |
manual ideile principale |
activitate frontalǎ individual activitate frontala individual individual |
Apreciere verbala evaluare prin consultare apreciere verbala autoevalu-are evaluare prin consultare |
VI. Obtinerea performantei |
O1 O6 O8 |
Se citeste lectura expresiv, pe roluri. Se vor prezenta insusiri ale lui Stefanita si Stefan cel Mare. Pe baza comparatiei ii voi determina pe elevi sa desprinda mesajul textului: dragostea de tara, vitejia, spiritul de sacrificiu, daruirea. |
Observatia Conversatia Explicatia |
personaje |
frontal activitate frontala activitate frontala |
apreciere verbala evaluare prin consultare |
VII. Asigurarea retentiei |
Elevii primesc fiecare o fisa de evaluare la care trebuie sa lucreze individual. |
Explicatia Conversatia |
activitate frontala activitate frontala |
evaluare prin consultare |
||
VIII. Realizarea transferului |
Se fac aprecieri generale privind modul in care au activat elevii, apoi individuale (eventual calificative). Tema pentru acasa,citirea altor lecturi in care apare ca personaj domnitorul Stefan cel Mare |
Conversatia |
fise de lectura |
activitate frontala |
apreciere verbala |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 5305
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved