CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
DATA
SCOALA Liceul Piatra- Olt
CLASA a III-a
INSTITUTOR:
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
OBIECTUL Limba romana
SUBIECTUL Parti de propozitie (subiectul si predicatul- recapitulare)
TIPUL LECTIEI: de consolidare si sistematizare a cunostintelor
NIVELUL EXPERIENTIAL AL ELEVILOR : elevii au cunostinte referitoare la partile de vorbire enumerate mai sus
Obiective cadru
Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral
Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala
Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris (citirea/lectura)
Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa
Obiective de referinta :
v sa sesizeze utilizarea corecta a cuvintelor in flexiune ;
v sa sesizeze corectitudinea unui enunt oral
v sa utilizeze corect in exprimarea orala proprie elementele de constructie a comunicarii studiate
v sa recunoasca in texte diferite elemente de constructie a comunicarii studiate
v sa realizeze acordurile gramaticale in enunturile redactate
Obiective operationale
O1 - sa utilizeze corect partile de vorbire studiate in enunturi proprii ;
O2 - sa recunoasca partile de vorbire si propozitie in enunturi ;
O3 - sa defineasca partile de vorbire si de propozitie studiate ;
O4 - sa aleaga solutia corecta din mai multe variante ;
O5 - sa analizeze morfologic partile de vorbire si de propozitie studiate studiate
O6 - sa sesizeze corectitudinea gramaticala a unui enunt oral sau scris ;
Forma de organizare :frontala, individuala, pe echipe
Strategia didactica inductiv-semialgoritmica
Metode si procedee
a)traditionale: conversatia euristica, explicatia, exercitiul, analiza gramaticala, observaia, ;
b)interactive: explozia stelara, osul de peste,ciorchinele, diamantul,jurnalul dublu
Mijloace de invatamant
a) individuale: fise de lucru,fise de evaluare
b) colective: planse
Bibliografie "Metodica predarii limbii romane", Ion Berca, Ed. Didactica si Pedagogica,
Bucuresti, 1971;
"Limba romana"- clasa a III-a, D. Berechet,M. Gardin, F. Berechet, F.Gardin, Paralela 45, 2007
Evenimentul didactic |
Activitatea invatatoarei/ Continutul instructiv-educativ |
Activitatea elevilor |
Strategii de predare-invatare |
Evaluare |
|||
Metode |
Mijloace de invatamant |
Moduri de organizare |
|||||
1.Moment organizatoric |
Se asigura conditiile necesare bunei desfasurari a lectiei. |
Elevii se pregatesc pentru inceperea lectiei. | |||||
2Verificarea temei pentru acasa |
Se verifica tema acasa, atat cantitativ cat si calitativ. |
Elevii vor efectua sarcinile unui rebus pentru a descoperi tema lectiei. |
conversatia explicatia |
rebus |
evaluare orala |
||
3. Captarea atentiei |
Se prezinta elevilor un filmulet in PowerPoint despre subiect si predicat. |
Elevii descopera pe prezentare tema lectiei: subiectul si predicatul. |
conversatia jocul didactic |
Prezentare PowerPoint |
frontal | ||
4. Anuntarea temei |
Se anunta ca vor lucra exercitii cu partile de vorbire invatate. |
explicatia | |||||
5.Reactualizarea si consolidarea cunostintelor |
APLICATII: 1.SUBIECTUL si PREDICATUL
Maria ,Dana ,Oana si Ana cantau doine de vis. Realizati o propozitie dupa schema: S + P + A.P. s.c. v adj. |
-Elevii efectueaza sarcinile date.
- osul de peste pentru subiect si predicat -explozia stelara pentru predicat -diamantul pentru predicat si subiect - Elevii efectueaza sarcinile date. |
Conversatia Euristica Problematizarea Explicatia Jocul didactic Ciorchinele Osul de peste Explozia stelara Diamantul Problematizarea Exercitiul Explicatia Conversatia Exercitiul Problematizarea |
Fise de lucru cu metodele interactive |
Frontal Pe echipe frontal |
evaluare colectiva evaluare colectiva |
|
6. Asigurarea feedback-ului si a retentiei |
Joc didactic " Lantul propozitiilor!". |
Elevii rezolva sarcinile jocului. |
Joc didactic explicatia, exercitiul problematizarea |
Pe echipe |
Evaluare colectiva |
||
7. Incheierea activitatii |
Se fac aprecieri asupra desfasurarii lectiei, asupra cunostintelor elevilor. Se da tema pentru acasa. |
Elevii noteaza tema. |
conversatia |
Despre cine se vorbeste in propozitie?
Cine?
Despre ce se vorbeste in propozitie?
Ce?
intrebari
inceput
simplu
interior SUBIECTUL feluri
pozitia in cadrul =
propozitiei partea principala de propozitie multiplu
despre care se spune ceva cu
ajutorul predicatului
sfarsit
parti de vorbire prin care pronume personal de politete
se exprima
substantiv propriu
pronume personal
substantiv comun
intrebari
SUBIECTUL feluri
pozitia in cadrul =
propozitiei
parti de vorbire prin care
se exprima
DIAMANTUL
SUBIECTUL
Propozitie din P si S Propozitie din S, P si A.P. Propozitie din S si P
Numele si prenumele: Data:
FISA DE LUCRU
Alcatuiti propozitii in care substantivele : raul , pestele, sarea sa fie subiecte.
Numele si prenumele: Data:
FISA DE LUCRU
Alcatuiti propozitii in care substantivele : raul , pestele, sarea sa fie subiecte.
Numele si prenumele: Data:
FISA DE LUCRU
Alcatuiti propozitii in care substantivele : raul , pestele, sarea sa fie subiecte.
EXLOZIA STELARA
Pune intrebari referitoare la predicat!
JOC DIDACTIC
"LANTUL PROPOZITIILOR!"
Sarcina didactica:
Elevii vor fi repartizati pe echipe. Fiecare echipa va primi un copac cu flori. Ei trebuie sa aseze florile in copac astfel incat sa formeze o propozitie. Dupa ce fiecare echipa a format si a citit propozitia, voi cere elevilor sa puna propozitiile in ordine, astfel incat sa alcatuiasca un text . Tot ei au sarcina de a gasi un titlu adecvat continutului.
PRIMAVARA
A trecut iarna geroasa. Soarele straluceste cu putere. Pasarile se intorc din tarile calde.
Copacii infrunzesc si inmuguresc.
Gazele zumzaie prin vazduh.
Ce minunat e anotimpul primava
"OSUL DE PESTE"
COMPLETATI CORESPUNZATOR:
Se vor completa oasele de peste din partea de sus cu urmatoarele parti de propozitie (pe fiecare os de la cap la coada) :
Subiect exprimat prin pronume personal
Subiect exprimat prin numeral
Subiect exprimat prin substantiv comun
Subiect exprimat prin substantiv propriu
Subiect exprimat prin substantiv provenit din adjectiv
Subiect exprimat prin pronume de politete
2. Pe oasele de jos se va scrie o propozitie cu S corespunzator cerintei!
JURNALUL DUBLU
SUBIECTUL |
PREDICATUL |
|
Definitie | ||
Intrebari | ||
Locul in propozitie | ||
Exemple |
PARTILE PRINCIPALE DE PROPOZITIE
PLAN DE RECAPITULARE
1.SUBIECTUL
- definitie
- intrebari
- parti de vorbire prin care se exprima
-felul
-locul in propozitie
-exemple
2. PREDICATUL
- definitie
- intrebari
- parti de vorbire prin care se exprima
-felul
- locul in propozitie
- exemple
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 10551
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved