CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
la Deprinderi de viata
Elaborat de:
Clasa: a VIII-a
Tipul lectiei: lectie de asimilare a cunostintelor
Tema: Cunoaste-ti drepturile
Obiective operationale:
Studiind aceasta lectie elevul va fi capabil:
sa argumenteze in baza cunostintelor importanta drepturilor;
sa clasifice drepturile copiilor in baza unor principii;
sa determine articolele incalcate studiind diferite cazuri;
sa planifice "reguli pentru justitie".
Strategii didactice: activitate in grup, joc didactic, demonstratie, lucrul cu textul.
Mijloace didactice: postere, conventia cu privire la Drepturile copilului, fise cu sarcini.
Bibliografie:
Ghidul Animatorului "Educatie pentru dezvoltare", Chisinau 2001, pag. 179.
Etapele lectiei |
Obiective operationale |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Evaluare |
1. Momentul organizatoric |
Descrierea: In traducere "Sheghi" inseamna scuturaturi. Se propune participantilor sa se scoale in picioare. Regulele jocului sint: de la inceput ridicam mina dreapta si o scuturam de 10 ori, apoi cea stinga de 10 ori, urmeaza sa scuturam piciorul drept si apoi piciorul sting. Impreuna cu formatorul incepem in aceasta ordine dar in ritm mai rapid de 9, apoi de 8, si continuam in ordine descrescinda pina la 1. La sfirsitul activitatii intrebam copiii: - Cum va simtiti? |
Elevii participa activ in joc. |
Dinamizam elevii prin jocuri pentru a participa activ la lectie |
|
2. Reactualizarea cunostintelor |
Jocul "Closca cu pui" se alege dupa dorinta un participant, el va fi "closca", ceilalti - "puii". Conditia este ca "puii" cu ochii inchisi sa gaseasca "closca". Daca se ciocnesc intimplator "puii" cu "pui" comunica prin a-si spune expresia I "piu-piu", celalalt raspunde "piu-piu" ceea ce inseamna ca trebuie sa mai caute. In cazul cind "puiul" s-a intilnit cu "closca" ea nu-i raspunde nimic dindu-i de inteles ca a gasit-o si se alatura de ea deschizind ochii. Daca spre sfirsit puii sint in cautare se ciocnesc de cei care se afla linga closca", neauzind raspunsul" inteleg ca deja si-au regasit fratii si mama. Rog elevii sa raspunda la urmatoarele intrebari: Cum va simtiti atunci cind sunteti protejati? Ce ati simtit cind nu vi s-a permis sa deschideti ochii? |
Elevii participa la joc si raspund la intrebari. | ||
3. Comunicarea cunostintelor noi |
O1 |
Anunt tema: Cunoaste-ti drepturile. Pun elevilor urmatoarea intrebare: De ce aveti nevoie de drepturi? Impart elevii in 5 grupuri conform jocului "Familii de animale". Descrierea: Plasati citeva seturi de card-uri cu animale in mijlocul camerei. Fiecare participant alege cite-un card. Formeaza familii, gasesc alte "animale" care apartin aceleiasi familii, spre ex., pisici, peste, pasari, maimute, insecte, scotind sunete pe care le produce animalul de pe cardul ales.
1 - Nondiscriminarea (art.2) 2 - Interesele copilului (art.3) 3 - Supravietuirea si dezvoltarea (art. 6) 4 - Participare (art. 12) |
Elevii raspund la intrebare. Fiecare isi argumenteaza parerea. Elevii isi regasesc colegii si formeaza grupuri. Elevii scriu pe poster drepturile cunoscute si le afiseaza pe tabla. Elevii identifica grupurile de drepturi din conventie, le noteaza in caiet si le confrunta cu cele scrise de ei. |
Estimam raspunsurile prin activitate frontala Verificam corectitudinea clasificarii drepturilor elaborate de elevi, prin confruntarea acesteia cu "Conventia cu privire la Drepturile copilului" |
4. Fixarea cunostintelor noi si realizarea feedback-ului |
O3. O4. |
Propun fiecarui grup cite un studiu de caz rugindu-i sa identifice ce drepturi au fost incalcate in fiecare dintre aceste situatii. Jocul "Propune o regula pentru justitie". Repartizez sarcini fiecarui grup. Propune o regula pentru "justitie". Rog participantii sa alcatuiasca o lista cu reguli conform cerintelor din fisa. Incurajez sa se gindeasca creativ si sa nu se limiteze doar la idei care, dupa parerea lor, pot fi aplicate la etapa actuala. Puteti sa va ginditi nu doar la reguli care interzic anumite conduite, dar si la reguli care incurajeaza unele comportamente, pot fi si reguli imaginate. Propun elevilor sa clasifice regulile in: 1. - reguli pe care le pot aplica si asigura de sine statator (care pot fi adoptate ca reguli ale clasei); 2 - reguli care necesita cooperare cu alti oameni (copii, tineri sau adulti din comunitate, scoala) pentru a fi implementate. 3 - reguli care, dupa parerea lor, nu pot fi implementate sau nu sunt acceptabile.
Ce am facut astazi? Cum va simtiti? Ce ati invatat? Veti putea folosi drepturile in anumite situatii de viata? |
Elevii analizeaza situatia si noteaza ce drepturi au fost incalcate in aceste situatii. Elevii prezinta listele cu reguli, sugestiile venite de la colegi le includ la ei in lista. Elevii clasifica regulile si prezinta rezultatele. |
Verificam intelegerea mesajului prin analiza raspunsului prezentat de elevi Motivarea elevilor pentru un comportament corect in relatie cu oamenii |
5. Tema pentru acasa |
Rog elevii sa reprezinte prin desen anumite drepturi din conventie. |
Elevii noteaza tema pentru acasa. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2217
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved