CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE ACTIVITATE
INSTITUTOR: RUSU AFRONIA GABRIELA /TG-JIU/GORJ
GRUPA: mijlocie(N1) - pregatitoare(N2)
CATEGORIA ACTIVITATII: Cunoasterea mediului
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
TEMA ACTIVITATII: ,, Cand se intampla?'' ( iarna, primavara)
TIPUL ACTIVITATII: Consolidare si sistematizare de cunostinte
SCOPUL ACTIVITATII:
Fixarea si consolidarea cunostintelor copiilor despre anotimpul primavara si iarna ; dezvoltarea operatiilor gandirii si activizarea vocabularului ;
OBIECTIVE OPERATIONALE :
COGNITIVE:
sa aseze jetoanele reprezentand activitati ale omului si/sau animalelor langa imaginea anotimpului potrivit;
sa formuleze propozitii despre cele 2 anotimpuri ( primavara, iarna ) corespunzatoare jetonului;
sa sesizeze elemente care nu apartin anotimpului respectiv;
AFECTIVE
sa iubeasca natura;
PSIHO- MOTORII:
-sa manuiasca materialul pus la dispozitie.
SARCINA DIDACTICA:
Descrierea jetoanelor ce reprezinta aspecte semnificative ale celor doua anotimpuri ( iarna, primavara) ; stabilirea legaturii dintre continutul jetonului si anotimp ; completarea tablourilor reprezentand anotimpurile cu jetoanele corespunzatoare ; descoperirea elementelor ce nu apartin anotimpului respectiv.
REGULA JOCULUI:
Copiii aleg pe rand cate un jeton si il aseaza in dreptul anotimpului potrivit , motivand alegerea facuta.
ELEMENTE DE JOC :
-surpriza, intrecerea, inchiderea si deschiderea ochilor ;
STRATEGIA DIDACTICA:
a) Modul de abordare al invatarii: mixt ;
b) Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia, descoperirea;
c) Resurse
Umane :potentialul intelectual al educatoarei si al copiilor;
Materiale: jetoane, imagini mari ( Iarna, Primavara) ; panouri;
d) Forma de organizare: frontala, individuala, pe grupe.
LOCUL DE DESFASURARE : sala de grupa
DURATA: 30-35 MIN
EVALUARE : continua si finala
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
,, Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii '', MEN, 2000
,, Jocuri didactice pentru cunoasterea mediului'', Anca Vodita, Editura Aramis, Bucuresti , 2003 .
,, Didactica activitatilor instructiv-educative pentru invatamantul preprimar '' , Editura Nova , Craiova , 2005.
DESFASURAREA ACTIVITATII
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL DIDACTIC |
STRATEGIILE DIDACTICE |
EVALUAREA INSTRUMENTE SI INDICATORI |
Momentul organizatoric |
- asigurarea unui climat adecvat desfasurarii activitatii - aranjarea mobilierului si a materialului didactic |
-observatia - conversatia - frontal |
Observarea comportamentului |
Captarea atentiei |
- folosirea elementului surpriza : aparitia Iernii si a Primaverii ( fete costumate ) care aduc doua plicuri cadou pentru copii. |
-element surpriza - conversatia - frontal - individual |
Stimularea verbala |
Reactualizarea cunostintelor |
- se face reactualizarea cunostintelor prin intrebari - se intuiesc imaginile din plicul mare; |
- conversatia - observatia problematizarea |
Analiza raspunsurilor |
Anuntarea temei |
- prezentarea temei jocului - precizarea obiectivelor |
- conversatia -explicatia - exercitiul - frontal |
Observarea comportamentelor copiilor |
Dirijarea invatarii |
- prezentarea sarcinii didactice si a regulilor jocului; - impartirea copiilor in doua echipe ; - jocul se va desfasura dupa urmatorul plan: * intrebare : ,, Cand se intampla?'' * raspuns : ,, Am ales un jeton pe care este desenat.. Acest lucru se intampla in anotimpul .'' - primirea unei recompense pentru fiecare raspuns corect ; - desfasurarea propriu-zisa a jocului |
- conversatia - explicatia -demonstratia - exercitiul problematizarea - frontal - individual - pe grupe |
Analiza actiunilor Aprecieri verbale Chestionar oral Observarea comportamentelor si analiza raspunsurilor Corectarea greselilor Aplauze Intrecerea. |
Obtinerea performantei |
- introducerea unor jetoane cu imagini din alte anotimpuri. |
- conversatia - explicatia Problematizarea -pe grupe |
Analiza raspunsurilor. |
Evaluarea invatarii |
- numararea recompenselor si aflarea echipei castigatoare. |
- conversatia - exercitiul - frontal - pe grupe |
Observarea comportamentelor si analiza muncii. |
Incheierea activitatii |
- aprecieri legate de participarea copiilor la activitate , de comportamentul adoptat. - amintirea temei activitatii |
- conversatia - explicatia - frontal |
Analiza comportamentului. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 8384
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved