CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Proiect de lectie
CLASA: a II-a E
INVATATOARE:
OBIECTUL: abilitati practice
SUBIECTUL: Flori de primavara" - compozitie combinata folosind tehnicile invatate de decupare, rupere, mototolire, lipire si asamblare a hartiei intr-un colaj prin care sa obtina un efect de ansamblu, de natura estetica
TIPUL LECTIEI: formare de priceperi si deprinderi
DURATA: 45 minute
OBEICTIVELE DE REFERINTA:
aplicarea tehnicilor de prelucrare a materialelor
utilizarea ustensilelor si instrumentelor adecvate prelucrarii unor materiale
imbinarea in mod adecvat a tehnicilor de realizare a unor produse simple sau complexe
exprimarea parerilor despre modul in care se poate realiza un produs sau o compozitie
cooperarea cu colegii dintr-o echipa la realizarea unor produse
OBIECTIVELE OPERATIONALE La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
O sa gaseasca variante originale de interpretare artistica
O sa sesizeze diferentele dintre diverse tipuri de tehnici folosite pentru realizarea produselor
O sa imbine tehnici invatate de utilizare a hartiei in realizarea produselor proprii
O sa aprecieze calitatea produselor realizate
O sa lucreze cu interes frontal, pe grupe, individual
STRATEGIA DIDACTICA:
Resurse procedurale:
a. Metode si procedee: jocul didactic, explicatia, expunerea, exercitiul, convorbirea, demonstratia, conversatia, chestionarea, activitatea practica, emulatia, auditia muzicala
b. Forme de organizare: individual, pe grupe, frontal
Resurse materiale: flip-chart, markere, planse didactice care ilustreaza tehnici de lucru, planse - suport pentru activitatile pe grupe, fise de analiza psihologica, hartie glasata, hartie creponata, foarfece, lipici (aracet), acuarele, pensule, creioane colorate, casetofon, caseta "Anotimpurile"- Vivaldi
Forme si tehnici de evaluare:
observatia sistematica
proba practica
autoevaluare
evaluare de catre colegi
BIBLIOGRAFIE:
***, Crriculum national. Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 1998
***, "Descriptori de performanta pentru invatamantul primar", Editura Prognosis, 2001
Elena Joita, Didactica aplicata. Partea I - invatamantul primar, Editura "Gheorghe Alexandru", Craiova, 1994
Areta Tauru, "Rolul si locul abilitatilor practice in orientarea sociala a copiilor", Revista Invatamantul primar, nr.1/ 2001
Daniela Stoica, "Abilitati practice - clasa a II-a", Editura Carminis, Pitesti, 2000
Marcela Penes, "Activitati practice - clasa a II-a", Editura Aramis, Bucuresti, 2000
OBOP |
ETAPELE LECTIEI |
CONTINUTUL INVATARII |
DOZARE |
RESURSE I |
RESURSE II |
|
ACTIVITATEA PROPUNATOAREI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
|||||
| ||||||
I. Momentul organizatoric |
Asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: aerisirea salii de clasa, pregatirea materialului didactic si stabilirea linistii |
- Se pregatesc pentru inceperea orei de abilitati practice |
frontal conversatia |
materialele |
||
O1O4 |
II. Verificarea structurilor anterior invatate |
Se expun lucrarile elevilor realizate ora precedenta si finalizate acasa :"Casuta" Face aprecieri generale si individuale asupra produselor prezentate de elevi, asupra originalitatii lor |
Selectiv, cativa elevi isi prezinta lucrarile, specificand toate etapele pe care le-au parcurs pentru realizarea lor |
|
Frontal Aprecierea Expunerea Explicatia Demonstra-tia |
Expozitia de lucrari ale elevilor |
O1O4 O5 |
III. Captarea atentiei |
Imparte elevilor fise de activitate independenta (vezi Anexa 1), pe care sunt desenate diverse forme. Li se cere sa interpreteze aceste forme in maniera proprie Apreciaza pozitiv toate interpretarile, demonstrand ca fiecare copil are o personalitate proprie si un simt artistic propriu, cu nimic mai prejos decat al altora si, de aceea, trebuie sa aiba curajul sa exprime ceea ce simt, fara a copia pe altii. Asa se obtine arta. |
Elevii observa imaginile si dau interpretari personale variate pentru fiecare forma Apreciaza propria interpretare in raport cu lucrarile celorlalti elevi |
lucrul independent interpreta-rea analiza aprecierea |
fise de activitate indepen-denta |
|
IV. Anuntarea subiectului si a obiectivelor |
Se enunta subiectul lectiei si obiectivele lectiei: realizarea unor compozitii "Flori de primavara" in care vor utiliza tehnicile invatate de prelucrare a hartiei |
Asculta mesajul |
Frontal conversatia | |||
| ||||||
O2O1O4 O3 O5 |
V. Dirijarea activitatii de formare de priceperi si deprinderi |
Prezinta elevilor planse realizate prin tehnicile de lucru cu hartia invatate: decupare dupa contur decupare libera de forme modulate decupare la intamplare (forme accidentale) rupere mototolire Imparte elevilor planse - suport pentru realizarea compozitiilor combinate (vezi Anexele 2, 3,4, 5) pe care este desenat conturul unor flori de primavara Le cere sa realizeze pe grupe compozitii aplicative combinate, impletind in mod creativ tehnicile si materialele de lucru Cerinte: fiecare grup va lucra independent, fara a copia idei de la grupele vecine sa fie preocupati de alaturarea culorilor pentru a realiza o armonie cromatica a lucrarii sa lucreze ingrijit, curat sa respecte normele de protectie a muncii, pentru a nu se accidenta sa coopereze in cadrul grupului Indruma, corecteaza, incurajeaza, atentioneaza etc. |
Descopera tehnica folosita in fiecare lucrare discutata Identifica situatii de imbinare a unor tehnici in aceeasi lucrare, pe suprafete mai mici sau mai mari Apreciaza din punct de vedere cromatic imbinarile esantioanelor Organizati pe 4 grupe, vor realiza in colaborare 4 lucrari combinate, imbinand in mod estetic tehnicile si materialele cunoscute Asculta si respecta cerintele si incep sa lucreze pe fondul muzical propus Se straduiesc sa lucreze in liniste si ordine |
frontal analiza, explicatia pe grupe exercitiul activitatea practica auditia convorbirea emulatia |
planse didactice plansele - suport casetofon |
|
| ||||||
O2O4 |
VI. Evaluarea produselor |
Expune lucrarile realizate de cele 4 grupe Dirijeaza analiza si aprecierile din partea colegilor Face aprecieri generale asupra desfasurarii activitatii |
Prezinta lucrarile, enuntand tehnicile si materialele folosite pentru a obtine efectele estetice dorite Ceilalti colegi analizeaza si fac aprecieri |
expunerea analiza si aprecierea frontal |
produsele grupelor |
|
VII. Aprecieri si concluzii |
Imparte elevilor chestionare de evaluare a activitatilor sustinute (vezi Anexa 6) |
Elevii completeaza chestionarele, facand aprecieri si propuneri pentru imbunatatirea activitatilor viitoare |
chestionarea individual |
fise - chestionar |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4403
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved