CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Grupul Scolar nr. 1, Suceava
Proiect de lectie
Data: 16 februarie 2006
Clasa: a X- a C ( filiera teoretica )
Titlul lectiei: Fabula. Grigore Alexandrescu in Iepurele, ogarul si copoiul
Tipul lectiei: mixta (reactualizarea unor cunostinte acumulate anterior, acumularea de noi cunostinte)
Competente specifice:
Obiective operationale: La sfarsitul lectiei, elevii vor putea:
Resurse materiale: material bibliografic, volume de poezie, portofoliile elevilor;
Resurse procedurale: problematizarea, analiza litarara complexa, conversatia euristica;
Metode de evaluare: valorificarea raspunsurilor elevilor in discutie, feed-back dat elevilor, nota;
Bibliografie
momente c.s. |
t. |
continutul lectiei |
strategii didactice |
evaluare |
||
Forme de org. a invatarii |
Resurse materiale |
Resurse procedurale |
||||
Moment organizatoric |
Salutul, verificarea prezentei elevilor, scurta conversatie |
Frontal | ||||
Evocare O7 |
Definitia fabulei - reactualizare, pornind de la un fragment din Prefata la Fabule de Krilov, de Tudor Arghezi: Fabula se cheama vechea corcitura Dintre pilda buna si caricatura O minciuna blanda-n care se prefac Hazurile snoavei scurte-n bobarnac. Inca de pe vremea robului Esop, N-a fost incercata fara talc si scop, Si intotdeauna, de la el incoace, Ea in loc de oameni pune dobitoace. Le da grai si slava, si dregatorii, Ca-ntr-un basm anume scris pentru copii, Aratand ca vite, fiare, taratoare Se-nrudesc cu omul, mai cu fiecare; Ca-i fatarnicie si-ntre animale: "Sunt al Dumeavoastra", "Sluga Dumitale". Lectura textului (realizata de un elev) Rezumarea continutului fabulei Reactualizarea temei fabulei |
Frontal Frontal Frontal Frontal |
Manualul Dictionar de termeni literari Volume de poezie |
Conversatie dirijata Conversatie |
Identifica trasaturile fabulei despre care se vorbeste in textul lui Tudor Arghezi. Rezuma, intr-o fraza, continutul fabulei. Mentioneaza tema textului. Mentioneaza alte doua fabule in care e abordata aceeasi tema. |
|
Constituirea sensului Constituirea sensului O3, O4, O5, O6 |
Anuntarea obiectivelor noii lectii: analiza celei de-a doua secvente a fabulei lui Grigore Alexandrescu din perspectiva elementelor epice si poetice ale discursului si a raporturilor semantice si compozitionale cu prima secventa poetica. Clasa se imparte in trei grupe care primesc sarcini de lucru diferite. Organizarea activitatii: 1'. Timp de lucru: 5'. Grupa I:
Grupa a II-a:
Grupa a III-a:
Comunicarea rezultatelor lucrului in echipa: I. Timpul - adv.odata, atuncea: un timp nedeterminat, neprecizat, care permite cititorului sa identifice timpul fictiunii cu timpul lecturii, care subliniaza caracterul etern valabil al situatiei narate. Spatiul - "in tufe": schematic, aproape absent.
II. Naratorul: obiectiv, detasat, utilizeaza pers. a III-a in naratiune, alterneaza imperfectul cu perfectul simplu si versurile scurte cu cele lungi, conferind un tempo alert textului. Personajele: anuntate chiar din titlu, pers. animaliere, alegorice, caractere ce incarneaza trasaturi umane etern valabile, construite schematic, cu maxima economie de mijloace, fara individualitate, servind exclusiv ilustrarii moralei anuntate anterior. III. Situatia initiala: aducerea iepurelui in fata tribunalului; Peripetii: pledoaria ogarului; Situatia finala: verdictul copoiului.
Modurile de expunere utilizate: naratiune si dialogul, acesta din urma avand ponderea cea mai mare in text.
Evidentierea elementelor poetice: elemente de prozodie, elemente de oralitate, plascicitatea si expresivitatea limbajului, caracterul figurat al limbajului. |
Frontal Frontal Activitate pe grupe Frontal Frontal Frontal |
Fise de lucru Volume de poezie Fisele de lucru ale elevilor Manualul Volume de poezie Fisele de lectura ale elevilor Manualul Volume de poezie Fisele de lectura ale elevilor Manualul Volume de poezie Manualul Volume de poezie |
Conversatie Problematizare Conversatie dirijata Conversatie euristica Problematizare Analiza literara Conversatie euristica Dezbatere Conversatie euristica |
Profesorul supravegheaza munca in cadrul echipelor si implicarea tuturor elevilor in rezolvarea sarcinilor de lucru. Ce indici spatio-temporali contine textul? Care e semnificatia lor? De ce credeti ca lipseste o mai precisa conturare a spatiului si a timpului? Ce tip de narator apare in text? Ce valoare expresiva au timpurile verbale utilizate? Dar alternarea versurilor scurte cu cele lungi? Care sunt personajele care apar in text? Cum sunt ele construite? Care sunt relatiile dintre personaje? Care sunt momentele subiectului? Cum e construit subiectul fabulei? Ce moduri de expunere se utilizeaza in text? Delimitati discursul naratorului de discursul personajelor. Ce functii indeplineste dialogul in textul dat? De ce lipseste din text replica "acuzatului"? Care sunt elementele poetice prezente in textul dat? |
|
Reflectie O1, O2 |
Evidentierea raportului dintre cele doua secvente ale textului - fabula ca text argumentativ. |
Individual |
Caietele elevilor |
Exercitiul de redactare (5') urmat de discutii (5') |
Demonstreaza, prin dezvoltarea a doua idei, ca fabula data e un text argumentativ. |
|
Tema pentru acasa |
Ex. 1/pag. 123, manual |
Frontal |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 8113
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved