CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Proiect de lectie (L)
Numele si prenumele profesorului: Clasa a-IX-a .. Nr. de elevi..
Scopul lectiei : Transmiterea si insusirea de noi cunostinte.
Obiective operationale. La sfarsitul lectiei elevi vor fi capabili :
O1. Sa scrie ecuatia legii vitezei in miscarea
rectilinie uniform variata indicand semnificatia fizica a marimilor ce
intervin, sa reprezinte grafic in
diferite situatii, sa simuleze miscari uniform variate pe calculator.
O2 Sa scrie ecuatia legii de miscare in
miscarea rectilinie uniform variata, sa reprezinte grafic legea de miscare in
diferite cazuri ()
si (
);
sa simuleze miscari uniform variate si sa interpreteze graficele
,
sa aplice legea vitezei si legea de miscare in rezolvarea de probleme.
Strategii didactice
-metode de predare invatare: explicatia, demonstratia, experimentul pe calculator.
-mijloace de invatamant: manual, culegere de probleme, soft educational (soft de simulare), calculator (retea de calculatoare).
-forme de organizare: frontala si individuala.
Desfasurarea lectiei
Evenimentul lectiei |
Obiective operatio-nale |
Continuturi esentiale |
Activitati de predare-invatare |
Evalu- are |
|
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
||||
Captarea atentiei |
Evenimentul lectiei |
Obiective operatio-nale |
Continuturi esentiale |
Activitati de predare-invatare |
Evalu- are |
|
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
||||
Enuntul titlului lectiei si a obiective-lor operatio-nale. |
Anunta titlul lectiei si obiectivele operationale. |
Noteaza titlul lectiei si obiectivele operationale. | |||
Reactualiza-rea celor invatate. |
Miscarea rectilinie uniforma, legea miscarii, reprezentari grafice. |
Solicita elevilor sa defineasca miscarea rectilinie uniforma si sa dea exemple. Solicita elevilor sa scrie legea de miscare in miscarea uniforma si sa specifice seminificatia fizica a marimilor ce intervin. Solicita elevilor sa proiecteze relatia vectoriala pe axa Ox si sa specifice semnificatia fizica a marimilor ce intervin. |
Elevii definesc miscarea recti-linie uniforma si dau exemple din cotidian. Elevii scriu legea de miscare:
Elevii proiecteaza legea de miscare pe Ox:
|
Evenimentul lectiei |
Obiective operatio-nale |
Continuturi esentiale |
Activitati de predare-invatare |
Evalu- are |
|
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
||||
Reactualiza-rea celor invatate. |
Miscarea rectilinie uniforma, legea miscarii, reprezentari grafice. |
Solicita elevilor sa reprezinte grafic legea de miscare Solicita elevilor sa scrie si sa reprezinte grafic legile
de miscare cand |
Elevii reprezinta grafic si calculeaza panta Elevii scriu legile de miscare
Reprezinta grafic legile (3) si (4). |
Evenimentul lectiei |
Obiective operatio-nale |
Continuturi esentiale |
Activitati de predare-invatare |
Evalu- are |
|
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
||||
Reactualiza-rea celor invatate. |
Miscarea rectilinie uniforma, legea miscarii, reprezentari grafice. |
| |||
Prezentarea sarcinilor Dirijarea invatarii. Obtinerea performantei. Asigurarea conexiunii inverse |
O1 |
Legea vitezei. Reprezentare grafica. (C1O1) |
Solicita elevilor sa dea exemple din cotidian de miscari in care viteza sa nu ramana constanta. Precizeaza ca
miscarea in care vectorul acceleratie ( Solicita elevilor sa scrie relatia matematica de definire a acceleratiei medii. Specifica faptul ca
|
Elevii
dau exemple de miscari variate in care Noteaza
observatia facuta: Elevii scriu relatia de definire a acceleratiei medii:
Noteaza observatia
|
Evenimentul lectiei |
Obiective operatio-nale |
Continuturi esentiale |
Activitati de predare-invatare |
Evalu- are |
|
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
||||
Prezentarea sarcinilor Dirijarea invatarii. Obtinerea performantei. Asigurarea conexiunii inverse |
O1 |
Legea vitezei. Reprezentare grafica. (C1O1) |
Solicita elevilor ca din relatiile (5) si (6) sa afle Solicita elevilor sa proiecteze relatia (7) pe axa Ox specifi-cand faptul ca se obtine legea vitezei in miscarea rectilinie uniform variata. Specifica semnificatia fizica a marimilor ce intervin: ● ● Atrage atentia asupra faptului ca de obicei |
Elevii scriu:
Proiecteaza relatia (7) pe axa Ox: Noteaza semnificatia fizica a marimilor ce intervin. Elevii scriu legea vitezei sub forma: Reprezinta grafic legea vitezei si specifica
faptul ca tangenta unghiului format de dreapta cu axa timpului este numeric
egala cu acceleratia mobilului: |
Evenimentul lectiei |
Obiective operatio-nale |
Continuturi esentiale |
Activitati de predare-invatare |
Evalu- are |
|
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
||||
Prezentarea sarcinilor Dirijarea invatarii. Obtinerea performantei. Asigurarea conexiunii inverse |
O1 |
Legea vitezei. Reprezentare grafica. (C1O1) |
Reprezinta pe tabla urmatoa-rea lege a vitezei si solicita elevilor sa analizeze graficul: Atrage atentia asupra deplasa-rii mobilului in intervalul
Solicita elevilor sa acceseze softul "Motion at Constant Acceleration" si sa verifice cu ajutorul
acestuia legea vitezei in miscarea rectilinie uniform variata ( Solicita elevilor sa dea valori diferite acceleratiei si vitezei |
Elevii constata ca miscarea reprezentata de
dreapta (2) este o miscare in care proiec-tia acceleratiei pe axa Ox este
negativa ( Elevii specifica urmatoarele: ● pentru
● pentru
Noteaza observatia
privind calculul deplasarii mobilului in intervalul |
Solicita elevilor sa rezolve itemul (I1O1) |
Evenimentul lectiei |
Obiective operatio-nale |
Continuturi esentiale |
Activitati de predare-invatare |
Evalu- are |
|
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
||||
Prezentarea sarcinilor Dirijarea invatarii. Obtinerea performantei. Asigurarea conexiunii inverse |
O1 |
Legea vitezei. Reprezentare grafica. (C1O1) |
initiale
si sa analizeze in fiecare caz graficul Solicita
sa traseze in fiecare caz graficul Face
urmatoarea observatie: daca Acceleratia
mobilului la momentul |
Sub indrumarea profesorului fiecare elev
(sau grupe de 2 elevi) analizeaza miscarea rectilinie uniform variata
pre-zentata de soft si pentru setu-rile de valori a) miscare rectilinie uniforma b) miscare
rectilinie uniform accelerata ( |
Solicita elevilor sa rezolve itemul (I1O1) |
Evenimentul lectiei |
Obiective operatio-nale |
Continuturi esentiale |
Activitati de predare-invatare |
Evalu- are |
|
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
||||
Prezentarea sarcinilor Dirijarea invatarii. Obtinerea performantei. Asigurarea conexiunii inverse |
O1 |
Legea vitezei. Reprezentare grafica. (C1O1) |
Din
graficul vitezei reprezen-tat in figura se observa ca pentru |
c) pentru d) Noteaza observatia din soft pe caiete. |
Solicita elevilor sa rezolve itemul (I1O1) |
Evenimentul lectiei |
Obiective operatio-nale |
Continuturi esentiale |
Activitati de predare-invatare |
Evalu- are |
|
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
||||
Prezentarea sarcinilor Dirijarea invatarii. Obtinerea performantei. Asigurarea conexiunii inverse |
O2 |
Legea de miscare. Graficele legii de miscare si a distantei parcurse. (C2O2) |
Solicita elevilor sa scrie expresia legii de miscare in miscarea uniforma. Specifica faptul ca legea este valabila si in miscarea uniform variata daca unde este viteza medie. Solicita elevilor sa proiecteze relatia (11) pe axa Ox. Specifica: in miscarea uniform variata, cand viteza este o functie liniara de timp, viteza medie este egala cu media aritmetica a vitezelor initiala si finala pe intervalul considerat unde . Atrage atentia asupra formei graficului legii de miscare specificand ca pentru , curba este o parabola. Reprezinta grafic legea de |
Elevii scriu relatia: Elevii scriu legea de miscare: Elevii scriu relatia (11) proiectata pe axa Ox: Noteaza observatia si scriu relatia (12) sub forma: Tin cont de expresia lui v si obtin relatia (14): Daca atunci se obtine legea de miscare de forma: (15). Traseaza graficul legii de miscare in cele doua cazuri: |
Solicita elevilor sa rezolve itemul (I2O2) |
Evenimentul lectiei |
Obiective operatio-nale |
Continuturi esentiale |
Activitati de predare-invatare |
Evalu- are |
|
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
||||
Prezentarea sarcinilor Dirijarea invatarii. Obtinerea performantei. Asigurarea conexiunii inverse |
O2 |
Legea de miscare. Graficele legii de miscare si a distantei parcurse. (C2O2) |
miscare in doua cazuri (si ) si (si ). Specifica coordonatele punctului de maxim in cazul si : . Atrage atentia asupra faptului ca pentru acceleratie pozitiva, coordonata are un minim cand mobilul are viteza nula iar daca acceleratia este negativa, coordonata are un maxim in momentul opririi (). Solicita elevilor sa acceseze softul "Motion at Constant Acceleration" si sa verifice cu ajutorul acestuia legea de miscare in miscarea rectilinie uniform variata in cazurile de la continutul C1 (a, b, c, d). |
Noteaza observatia facuta de profesor in caiete. Acceseaza softul indicat si studiaza miscarea rectilinie variata in cazurile: |
Solicita elevilor sa rezolve itemul (I2O2) |
Evenimentul lectiei |
Obiective operatio-nale |
Continuturi esentiale |
Activitati de predare-invatare |
Evalu- are |
|
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
||||
Prezentarea sarcinilor Dirijarea invatarii. Obtinerea performantei. Asigurarea conexiunii inverse |
O2 |
Legea de miscare. Graficele legii de miscare si a distantei parcurse. (C2O2) |
Solicita
elevilor sa specifice in fiecare caz tipul de miscare si sa reprezinte grafic
pe caiete |
a) miscare rectilinie uniforma b) miscare rectilinie uniform accelerata |
Solicita elevilor sa rezolve itemul (I2O2) |
Evenimentul lectiei |
Obiective operatio-nale |
Continuturi esentiale |
Activitati de predare-invatare |
Evalu- are |
|
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
||||
Prezentarea sarcinilor Dirijarea invatarii. Obtinerea performantei. Asigurarea conexiunii inverse |
O2 |
Legea de miscare. Graficele legii de miscare si a distantei parcurse. (C2O2) |
Specifica
in fiecare caz tipul de miscare si reprezinta grafic |
Solicita elevilor sa rezolve itemul (I2O2) |
|
Asigurarea retentiei si transferului. |
Dicteaza tema pentru acasa. Solicita
elevilor sa determine ecuatia lui Galilei prin eliminarea timpului dintre
cele doua ecuatii ale vitezei si a
coordonatei |
Elevii isi noteaza tema pentru acasa. |
(I1O1) In figura urmatoare sunt prezentate legile
vitezei pentru trei mobile. Calculati in fiecare caz acceleratia si specificati
valoarea vitezei initiale. Simulati aceste miscari pe computer in cadrul
softului "Motion at Constant Acceleration" si observati graficele in
fiecare caz.
(I2O2) Din
originea axei Ox pleaca un mobil cu viteza initiala si
acceleratia
.
In acelasi moment, dintr-un punct de pe axa Ox, de abscisa
,
pleaca un al doilea mobil cu viteza initiala
si
acceleratia
.
a) Dupa cat timp si la ce distanta se intalnesc mobilele?
b) Care sunt vitezele medii ale mobilelor in acest timp?
Imagini din softul "Physics
by Pictures", versiunea MS DOS 6.2, firma Physicon ,Russia (www.physicon.ru)
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 10662
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2025 . All rights reserved