Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

didactic Autocunoastere si dezvoltare personala

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



Proiect didactic



Tema: "Autocunoastere si dezvoltare personala"

Clasa: a VIa A

Durata: 50 minute

Scopul : Incurajarea colaborarii parinte - copil, parinte - diriginte/ consilierul scolii, copil/ parinte - diriginte/ consilierul scolii;

Obiective: la sfarsitul orei participantii vor fi capabili:

a. informative

01 - sa defineasca conceptul "acasa";

02 - sa identifice emotiile legate de acest concept;

b. formative:

03 - sa colaboreze intre ei si cu dirigintele/ consilierul;

04 - sa stabileasca termeni comuni pentru acest concept;

Metode: conversatia euristica, expunerea, problematizarea, observatia evaluativa;

Mijloace/ Resurse : tabla, Fisa de lucru "Identificarea conceptului ACASA", caietul dirigintelui, portofoliul dirigintelui;

Scenariul didactic:

Desfasurarea activitatii

Managementul si pregatirea psihologica a clasei (5 minute):

se asigura fisele de lucru, asezarea bancilor in semicerc, pentru ca participantii sa poata sa stea fata in fata, pentru a se asigura o comunicare directa, interactiva;

se va accentua importanta comunicarii si colaborarii dintre parinte - copil, parinte - diriginte/ consilierul scolii, copil/ parinte - diriginte/ consilierul scolii;

Desfasurarea activitatii, propriu-zis (20 minute):

Inainte de inceperea orei, se va cere elevilor sa aseze bancile in seminerc; se aseaza cate doi - parinte si copil.

Li se va explica scopul intalnirii, si anume: identificarea conceptului de "acasa" si importanta colaborarii dintre parinte - copil, parinte - diriginte/ consilierul scolii, copil/ parinte - diriginte/ consilierul scolii.

Parintii si elevii vor exemplifica, fara sa colaboreze, conceptul de "acasa" (ce inseamna pentru fiecare in parte "acasa") - (5 minute).

Apoi vor face schimb de fise cu copiii lor si isi vor explica ce au vrut sa spuna (daca unul dintre ei nu intelege ceva anume din ce-a vrut sa spuna celalalt) - (5 minute) .

Dupa ce si-au confruntat opiniile personale, li se cere sa incerce sa gaseasca asemanari si deosebiri intre conceptul prezentat de fiecare in parte.

Pe tabla se vor nota cateva exemple concrete, dupa ce vor fi expuse de catre propunatori. In prealabil, li se va sugera sa fie cat mai specifici.

Dirigintele si consilierul colaboreaza cu grupele formate dintre parinti si copiii si se asigura ca au inteles ce li se cere si, mai ales, ca atmosfera de lucru este placuta.

Dupa completarea fiselor parintii si copiii vor prezenta, in viziunea fiecaruia, conceptul de "acasa". In prezentarea facuta in fata clasei "echipele" s-au completat foarte bine - (10 minute).

Discutii

Importanta comunicarii dintre parinti si copii.

Efectele acestei comunicari.

Mesajele transmise prin intermediul comunicarii. (10 minute)

Obiective : intelegerea colabararii si comunicarii dintre parinti si copiii lor.

Desfasurarea activitatii

Concluzii (5 minute):

Dirigintele cere parintilor sa spuna la ce se asteptau anume atunci cand au fost convocati sa participe impreuna cu copiii lor la activitatea de dirigintie.

2. Consilierul cere copiilor sa spuna la ce se asteptau anume atunci cand au fost convocati sa participe impreuna

cu parintii la activitatea de dirigintie.

3. Dirigintele va stabili impreuna cu participantii care au fost "notiunile" noi pentru ei, despre care aveau cunostinte deja (din propria experienta sau din alte surse).

4. Consilierul le va cere sa dea exemple concrete de notiuni noi care ii intereseaza si considera ca ii va ajuta sa colaboreze cu copiii lor.

Evaluarea activitatii (5 minute):

5. Se va prezenta succint in fata clasei caracteristicile comportamentului asertiv, dintre parinti si copiii, cerandu-le sa-si identifice emotiile si reactiile in urma desfasurarii activitatii.

Discutii

. Exista asemanari si deosebiri intre intre conceptul prezentat de fiecare ? Daca da, care sunt acestea ?

Exista asemanari si deosebiri intre comportamentul de acasa si cel de la scoala ? Daca da, care sunt acestea ?

La sfarsit se trag concluzii si se dau exemple concrete (cum e bine, ce nu e bine etc.).

(10 minute)



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2894
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved