CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Proiect didactic
Data:
Disciplina: Biologie animala
Clasa : a-VI-a
Profesor :
Tema : Protozoare pluricelulare- Songieri
Tipul lectiei: de comunicare si insusire de noi cunostinte
Obiective operationale
O1-sa prezinte mediul de viata al buretelui de apa dulce si buretele de mare
O2-sa explice notiunea de colonie(animale coloniale)
O3-sa prezinte alcatuirea individului specificand componentele esentiale
O4-sa descrie modul de hranire, respiratie si excretia spongierilor
O5-sa prezinte modul de inmultire al spongierilor
O6-sa evidentieze diferentele si asemanarile dintre protozoarele unicelulare si cele pluricelulare
Strategii didactice
Metode si procedee didactice: observatia, experimentul, conversatia, explicatia, informatizarea
Materiale si mijloace didactice: manual, planse, desene, fise de lucru, atlas zoologic
Forma de activitate: frontala si individuala
Continut informational: conform programei
Resurse umane:clasa de elevi
Locul de desfasurare: sala de clasa
Surse informationale: manualele alternative, Metodica predarii biologiei, Ghid metodologic, Zoologia nevertebratelor, internet.
Desfasurarea lectiei
1. Moment organizatoric -verificarea frecventei elevilor si a bazei materiale a lectiei
2. Captarea atentiei- anuntarea temei si a obiectivelor urmarite
3. Prezentarea noilor cunostinte
- prezentarea notiunilor esentiale ale lectiei( urmarind: mediul de viata, alcatuirea corpului, functiile)
-compararea structurii si a functiilor indeplinite de celula amibei, euglenei si parameciului cu structura si functiile buretelui de apa dulce si buretelui de mare, realizand intr-un tabel un paralelism intre acestea, spre facilitarea intelegerii faptului ca spongierii se inrudesc cu protozoarele flagelate(prezenta celulelor cu flagel si guleras, precum si a cililor larvelor)
4. Fixarea cunostintelor si asigurarea feed-back-ului
- elevii raspund la intrebarile profesorului
De ce buretele de apa dulce este un animal pluricelular?
Care sunt mediile in care intalnim buretii?
Care sunt functiile spongierilor?
Care sunt caracteristicile ce arata inrudirea spongierilor cu protozoarele flagelate?
5. Stabilirea concluziilor -reluarea aspectelor esentiale
6. Evaluare - notarea activitatii elevilor
Etapele lectiei |
Obiective operationale |
Continutul stiintific al lectiei |
Activitate elevi |
Moment organizatoric |
-salutul -notarea absentelor | ||
Prezentarea cunostintelor Prezentarea cunostintelor Prezentarea cunostintelor |
O1 O2 O3 O4 O5 O6 |
-Reamintim elevilor notiunea de protozoar, pornind de la explicatia etimologica a denumirii -Evidentiati caractere de suporioritate ale spongierilor fata de cele ale procariotelor unicelulare studiate in lectia trecuta -Prezentati functiile organismului animal, tinand cont de schema lectiilor in care am studiat functiile indeplinite de organismul animal Asemanari si deosebiri intre protozoare unicelulare si spongieri |
Protozarele sunt organisme microscopice,unicelulare, cele mai simple ca structura.Etimologia vine din lb. greaca(protos=primul si zoon=animal) Spongierii sunt organisme: pluricelulare, heterotrofe, acvatice, hermafrodite; sunt organisme coloniale(traiesc in colonii) Corpul buretelui are aspectul unei mase gelatinoase, de culoare cafeniu-cenusie, cu aspect neregulat( aceasta reprezinta o colonie de indivizi). Peretele corpului unui individ este format din doua straturi de celule: strat extern cu celule turtite strat intern cu celule care au cate un flagel protejat de un guleras. intre cele 2 staturi se gaseste un strat gelatinos care contine ace de siliciu infipte intr-o substanta numita spongina Pe suprafata coloniei se observa orificii mari numite osculi, si altele mai mici, numite pori.Fiecare individ are un oscul. Functia de nutritie Hranirea este heterotrofa(apa si organismele patrund in corpul buretelui prin pori, unde celulele cu flagel si guleras le digera in vacuolele lor digestive),iar excretia se face prin oscul(resturile ramase nedigerate sunt eliminate prin oscul). Respiratia- oxigenul dizolvat in apa intra prin pori in fiecare celula, au loc procese de ardere in urma carora rezulta dioxidul de carbon, ce este eliminat prin oscul. Reproducerea -primavara(conditii favorabile) este sexuata prin contopirea celulei sexuale masculine (spermatozoid) si cea feminina (ovul); in urma acestui proces rezulta celula-ou care se dezvolta, devine larva cu cili, care dupa ce innoata o perioada se fixeaza pe un suport si da nastere unei noi colonii. -toamna(conditii nefavorabile) formeaza muguri de rezistenta, din care primavara vor aparea noi spongieri. Au capacitate de regenerare, datorata slabei legaturi intre celulele corpului, care permit acestora sa traiasca si in grupuri separate. Asemanari - sunt primele animale, cu organizare simpla - digestia se face la nivelul vacuolei digestive - parameciul se poate inmulti si sexuat,ca buretele - ambele categorii imbraca forme de rezistenta in conditii nefavorabile Deosebiri -primele au corpul alcatuit dintr-o singura celula, spongierii sunt pluricelulari - primele sunt forme solitare, celelalte sunt coloniale - primele se intalnesc in apele dulci, celelalte sunt forme de apa dulce dar si sarata - primele sunt mobile, celelalte sunt forme fixe - eublena si amiba se inmultesc asexuat(diviziune longitudinala) iar buretele se inmulteste sexuat - euglena verde se hraneste autotrof(face fotosinteza) si heterotrof iar buretele se hraneste doar heterotrof - primele elimina substantele de excretie cu ajutorul vacuolei contractile sau pulsatile, iar buretele elimina produsii de excretie prin oscul |
FISA DE LUCRU- SPONGIERI
1.Alcatuirea corpului BURETELUI DE APA DULCE
2.Alcatuirea corpului HIDREI DE APA DULCE
Peretele corpului Hidrei
orificiu buco-anal
I
tentacul
cavitate digestiva
A- Celule musculare
B- Celule nervoase
C- Celule urzicatoare
D- Celule flagelate
E- Celule glandulare
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 10919
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved