CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATE
GRUPA : Mijlocie
TEMA : "Cand,cum si de ce se intampla?"
SUBTEMA : "Animale salbatice"
ACTIVITATEA : Activitate integrate : ALA+DS
TIPUL DE ACTIVITATE : Predare-Invatare
FORMA DE ORGANIZARE : Pe grupuri, frontala
SCOPUL
Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia;
Formarea si dezvoltarea unor priceperi si deprinderi de a actiona cu obiectele;
Dezvoltarea abilitatii de a relationa cu ceilalti..
ALA : Joc de masa : Puzzle (animale salbatice)
Loto cu animale
Arta -"Sa coloram animale salbatice" (colorare)
Constructii : "Adaposturi pentru animale"
ADE - DS - observare : "Ursul"
Obiective operationale urmarite:
- Joc de masa : - sa reconstitute din parti intregul in succesiunea logica a imaginii;
- sa potriveasca imaginile de acelasi fel;
- Arta - sa acopere cu culoare spatiul dat;
-Constructii - sa construiasca individual sau in grup o tema data;
-sa selecteze materiale necesare conform temei date;
-sa manifeste stabilitate si perseverenta in realizarea temei;
ADE - DS : - sa enumere sis a descrie partile componente ale corpului animalelor;
- sa comunice impresii,idei pe baza observarilor facute;
STRATEGII DIDACTICE
Metode si procedee -conversatia,explicatia,observatia,jocul,metoda cubului,exercitiul.
Resurse umane : planse cu animale salbatice,cubul,fise de lucru,creioane colorate,puzzle si loto cu animale,suporturi pentru evaluarea lucrarilor,jetoane cu animale salbatice,un urs -jucarie,ilustratii
Evaluare - expozitie cu lucrari.
Bibliografie
Aplicarea noului curriculum pentru educatie timpurie-o provocare.Sugestii metodologice de aplicare a noului curriculum editura Diana;
Georgeta Toma,Daniela Petre si Magdalena Anghel - Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar nivel 3-5 ani -2008
Silvia Breban,Elena Gongea si Georgeta Ruiu,Mihaela Fulga -Metode interactive de grup -Ghid metodic editura ARVES.
Revista invatamantului prescolar Nr 1-2 -2009
SCENARIUL ZILEI
ADP
Salutul - Ii salut pe copii : Buna dimineata animalutelor din padure.Copiii primesc in piept jetoane cu imagini de animale salbatice si se salute intre ei ca sa se simta ca intr-o casa pentru xa padurea este ca o casa pentru animalele salbatice.
Impartasirea de impresii - Se va alege un copil din fiecare grupa de animale care va spune cate ceva despre animale salbatice.
Noutatea zilei -Consta in aparitia sub forma de surpriza a ursului care se trezeste din somn si spune ca nu mai poate ajunge in padure.Le propun copiilor ca ursul sa ramana si el la activitate ca sa vada cate lucruri vor invata astazi despre el so despre alte animale salbatice care traiesc in tara noastra.Copiii din grupa ursilor se grupeaza in jurul ursului si se joaca jocul "Ursul doarme" (tranzitie)
NR CRT |
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
METODE |
PROCEDEE |
EVALUARE |
|
Moment organizatoric |
Pregatirea copiilor si a materialelor pe centre de interes si la central tematic | |||||
Captarea atentiei |
Intalnirea de dimineata: Aparitia sub forma de surpriza a ursului care va ramane alaturi de copii toata ziua la activitate. |
Conversatia Explicatia |
Urs -jucarie | |||
Reactualizarea cunostintelor |
Se reamintesc copiilor faptul ca saptamana trecuta ei au invatat multe lucruri despre animalele domestice iar saptamana ce urmeaza vor invata despre cele salbatice si apoi despre cum pot deveni prietenii lor. |
Conversatia |
Sa observe planse,ilustratiile. |
|||
Anuntarea temelor si a obiectivelor |
Li se comunica copiilor pe intelesul lor temele si obiectivele :vor colora animale salbatice,vor face puzzle cu acestea si vor observa ursul dupa plansa expusa | |||||
Dirijarea invatarii |
Copiii descopera centrele de interes pregatite si apoi isi aleg centrul preferat grupandu-se dupa jetonul din piept. Se precizeaza sarcinile de lucru de la fiecare centru de interes.La centrul 'Arta' ei vor colora cu culorile corespunzatoare fiecarui animal salbatic,la jocuri de masa vor completa puzzle cu animale salbatice in succesiunea logica a imaginii.La centrul Stiinta vom observa ursul dupa plansa expusa.Apoi prezint copiilor sub forma de surpriza cubul.Pe acesta ei il vor rostogoli si vor observa pe plansa acele lucruri care sunt sugerate pe fata de sus a acestuia.Cele 6 fete ale cubului vor cuprinde urmatoarele sarcini : 1)DESCRIE (sa denumeasca animalul,sa spuna din ce categorie face parte si sa descrie partile componente ale corpului) 2)COMPARA (sa stabileasca asemanari,deosebiri ale ursului in raport cu alte animale salbatice care traiesc in padure) 3)ANALIZEAZA (sa spuna de ce are nevoie ursul ca sa traiasca : hrana,adapost,cum isi procura el hrana-uneori usor ,alteori greu) 4)ASOCIAZA (sa precizeze faptul ca ursii formeaza ca si noi o familie care isi cresc puii,Ii invata sa se descurce cand sunt mari. 5)ARGUMENTEAZA(sa spuna de ce le place sau nu de urs si daca stiu reguli de protectie a vietii lor si a adultilor in general) 6)APLICA (sa completeze imaginea de pe cub cu partea corpului care lipseste si sa spuna din ce poveste face parte imaginea in care este vorba de urs.Dupa ce raspund toti copiii la acest centru ei se rotesc la celelalte centre.) |
Conversatia Explicatia Observatia Exercitiul Metoda cubul Conversatia Explicatia Observatia |
Jetoane cu animale Fise de lucru Creioane colorate Puzzle si Loto cu animale Un cub din carton cu imagini colorate |
Lucrul individual Verbalizarea Sa descrie Sa compare Sa analizeze Sa asocieze Sa argumenteze Sa aplice unele cunostinte Aprecieri verbale |
||
Obtinerea performantei |
La centrul arta copiii vor fi antrenati sa-si finalizeze lucrarile cat mai bine si frumos la joc de masa sa se roteasca de la puzzle la Loto -animale,iar la Stiinta sa dea raspunsuri cat mai complete ,iar cubul sa fie folosit de catre fiecare copil. |
Conversatia Explicatia Exercitiul |
Fise de lucru Creioane colorate Puzzle Loto animale |
Lucru prin rotirea centrelor de interes |
||
Asigurarea reatentiei si a transferului de cunostinte |
Rezultatul activitatii vor fi afisate pe un panou si analizate.Se vor analiza rezultatele de la fiecare centru -ce au invatat .De fiecare data cand copiii de la un centru termina de lucru se face transferul la alt centru de interes. |
conversatia |
Lucrarile copiilor-panou |
Aprecieri verbale Expunerea lucrarilor pe panou |
||
Evaluare |
Prin intermediul ursului-jucarie se vor face aprecieri asupra comportamentului copiilor pe toata durata activitatii,asupra felului cum au lucrat si au raspuns,cat de atenti au fost. |
conversatia |
Ursul-jucarie |
Aprecieri verbale |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4543
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved