Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

DE ACTIVITATE Grupa: Mare - pregatitoare Cunoasterea mediului

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE ACTIVITATE

Aria curriculara: Educatie pentru stiinta



Categoria de activitate: Cunoasterea mediului

Grupa: Mare - pregatitoare

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 15.10.2007

GRUPA: PREGATITOARE

CATEGORIA DE ACTIVITATE: CUNOASTEREA MEDIULUI

MIJLOACE DE REALIZARE: OBSERVARE: CRIZANTEMA SI TUFANICA

TIPUL ACTIVITATII: DOBANDIRE DE CUNOSTINTE

FORMA DE REALIZARE: FRONTALA

Obiectiv cadru:

Educarea capacitatii de a ocroti.

Obiective de referinta:

Sa recepteze frumosul din natura inconjratoare si sa actioneze      in vederea conservarii acesteia, manifestand comportamente si atitudini pozitive (individual si in grup);

Sa cunoasca unele cerinte privind ocrotirea naturii si protectia mediului inconjurator.

Mijloc de realizare:

Observare - "Crizantema si tufanica".

Scop:

Cunoasterea asemanarilor si deosebirilor dintre cele doua flori, in ceea ce priveste: structura, culoarea, mirosul, modul de viata, utilitatea;

#mbogatirea vocabularului cu urmatoarele cuvinte "catifelat", "neted", "lemnoasa", "parfumat",

"buchet", "tufa", "crestat", "rezistent".

Obiective operationale:

O1: sa enumereze partile componente ale fiecarei plante (radacina, tulpina, frunza, flori);

O2: sa stabileasca asemanarile si deosebirile dintre cele doua plante privind structura, forma, marimea, culoarea, mirosul;

O3: sa prezinte modul de viata si modul de ingrijire a celor doua plante;

O4: sa motiveze rolul pe care-l au florile in viata omului;

O5: sa explice functiile de baza ale fiecarei parti componente.

Strategii didactice:

Metode si procedee didactice: observatia, conversatia, expicatia, demonstratia, problematizarea, exercitiul;

Mijloace de invatamant: Crizanteme si tufanici cu radacina si fara radacina, pentru fiecare copil, petale de flori;

Material didactic: planse cu cele doua flori, crizantema si tufanica, fise de evaluare, stimulente;

Durata: 35 de minute.

Esalonarea in timp

a situatiilor de invatare

Obiectve

Operationale

Continut stiintific adecvat

Strategii

didactice

Evaluare

MOMENT ORGANIZATORIC

CAPTAREA ATENTIEI

ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

PREZENTAREA CONTINUTULUI SI DIRIJAREA #NVATARII

SINTEZA PARTIALA

SINTEZA PARTIALA

OBTINEREA PERFORMANTEI

SINTEZA PARTIALA

EVALUARE

#NCHEIEREA ACTIVITATII

Asigurarea conditiilor optime pentru desfasurarea activitatii: aranjarea mobilierului clasei, pregatirea materialului didactic, intrarea organizata a copiilor in sala de grupa.

Dupa ce denumesc plantele pe care le-au primit, copiii sunt anuntati ca vor afla mai multe despre crizantema si despre tufanica, si prin comparatie vor stabili asemanarile si deosebirile dintre ele.

Analiza celor doua plante se face cu ajutorul unor intrebari orientative.

Se observa mai intai crizantema privind forma, marimea, culoarea, mirosul florii.

Florile de crizantema pot avea diferite culori: alb, galben, violet, dar pot avea si doua culori: galben cu rosu de exemplu.

Crizantemele au flori mult mai mari decat alte flori.

Ele au forma rotunda si seamana cu un ghem, cu un bulgare de zapada; Ele sunt formate din foarte multe petale inguste si alungite.Petalele sunt foarte subtiri, fine,catifelate.

La solicitarile educatoarei, copiii numara petalele, apoi le pipaie si descopera ca sunt catifelate;

Daca scuturam floarea, petalele cad. Ele sunt asezate unele langa altele, pornind toate din mijlocul florii. Crizantema si tufanica au miros placut, parfumat.

Se explica rolul florilor in procesele de hranire si de reproducere ale plantei.

#ndrumati de educatoare copiii descopera si analizeaza si celelalte parti ale plantei: floarea crizantemei se afla pe tulpina pe care sunt fixate frunzele verzi. Tulpina este

inalta, tare , lemnoasa, trosneste cand este rupta.

Daca tulpina n-ar fi tare, s-ar rupe sub greutatea florii. Tulpina este rezistenta, prin ea trece apa pentru a hrani planta ca printro conducta

Copiii privesc frunzele, le pipaie suprafata lor si pe margini si afla ca frunzele sunt mari, crestate, de culoare verde.

Se explica rolul frunzelor in hranire si denumirea lor: "bucataria plantei". #n frunze se prepara hrana, ele au nevoie de apa, lumina si caldura.

Pe baza intrebarilor - ancora, copiii prezinta aspectele privind floarea si frunzele ei.

Educatoarea simuleaza scoaterea cu greutate a plantei din pamant. Apoi prezinta radacina care este formata din multe fire

lungi, adanc infipte in pamant. Cu ajutorul ei planta isi ia hrana din pamant. Tot radacina o ajuta sa stea bine infipta in pamamt, sa nu o ia vintul la prima adiere. Ca sa patrunda apa si aerul la radacina, pamantul trebuie sa fie sapat (afinat), buruienile sa fie smulse sI aruncate (plivit).

Doi - trei copii vor recapitula cele invatate despre tulpina si radacina, folosindu-se de materialul distributiv si de plansele prezentate de educatoare.

Analiza celei de a doua plante - tufanica - se va real;iza, prin comparatie cu crizantema cu ajutorul unor intrebari orientative.

Copiii observa ca florile de tufanica pot fi albe, galbene, violet. Are forma de cerc, cu multe petale, acestea sunt mai mici si mai alungite. Petalele tufanicii sunt la fel de catifelate si floarea este parfumata.

Tot comparativ se analizeaza si frunzele si

se observa ca tufanica are frunze mici verzi, mai subtiri, alingite fata de cele ale crizantemei.

Tufanica are mai multe tulpini care pornesc din radacina si formeaza o tufa. Pe tulpini cresc flori si frunze. Prin tulpini trece apa pentru a hrani florile si frunzele. Cu ajutorul radacini planta isi ia hrana din pamant. Tot radacina o ajuta sa stea bine infipta in pamant sa n-o ia vintul la prima adiere.

Se prezinta, pe baza intrebarilor educatoarei, asemanarile si deosebirile dintre cele doua plante analizate.

Se continua observarea cu evidentierea modului de viata si a rolului acestor plante in viata omului.

Educatoarea adreseaza intrebari copiilor privind anotimpul in care infloresc (toamna), locurile unde aceste plante cresc (sunt plantate de oameni in parcuri si gradini ).

Florile trebuie ingrijite cu atentie: se sapa

la radacina pentru a patrunde aerul si apa cand ploua. Cand nu ploua oamenii le uda.

Se desprinde utilitatea florilor folosite in timpul activitatii: pot fi stranse in buchet si puse in vaza. Ele infrumusetesc camera in care stau si improspateaza aerul. Florile cu radacina vor fi plante in gradina, urmand sa fie ingrijite periodic de copii.

Se distibuie fisele de evaluare, sunt intuite imaginile, se explica sarcinile prevazute pe fise.

Se intoneaza cantecul "Sa inveti sa iubesti o floare" si se fac aprecieri asupra modului de participare a copiilor la activitate. Se ofera stimulente.

Instructajul organizatoric

Conversatie

Observatia

Observatia

Conversatia

Exercitiul

Demonstratia

Conversatia

Observatia

Explicatia

Exercitiul

Observatia

Conversatia

Problematizarea

Exercitiul

Observatia

Problematizarea

Exercitiul

Conversatia

Observatia

Exercitiul

Conversatia

Explicatia

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Conversatia

FB - explica functiile de baza ale florii si frunzelor

FB - enumera partile componente ale plantei si descrie, explica functiile de baza ale lor.

FBdesprinde asemanarile si deosebirile dintre florile si frunzele

celor doua plante.

FB - desprinde asemanarile si deosebirile dintre tulpina si radacina celor doua plante.

FB- prezinta modul de viata sI modul de ingrijire a celor doua plante;

FB- motiveaza importantta florilor in viata oamenilor.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2847
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved