CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
Proiect didactic
Grupa: mare
Activitatea: Educatie psihomotrica
Durata: 30-35 minute
Locul desfasurarii: sala de sport (grupa)
Tema nr.1: Tarare
Tema nr.2: Calitatea motrica rezistenta
Tipul activitatii: consolidare
Obiective
OR. Consolidarea deprinderii motrice de baza tararea si dezvoltarea calitatii motrice rezistenta.
O.P.M1 - Sa se asigure dezvoltarea fizica, armonioasa si corecta a organismului.
O.P.M2 - Sa execute corect tararea medie cu miscarea alternativa a bratelor si picioarelor.
O.P.M3. - Sa se asigure dezvoltarea calitatii motrice rezistenta cu accent pe rezistenta generala a organismului.
O.A. - Formarea spiritului de echipa si a colaborarii intre parteneri ,respectarea adversarilor si a regulilor jocului.
Strategii didactice
Metode si procedee metodice Mijloace
M1- explicatia m1 - obstacole, creta colorata
M2 - demonstratia m2 - cuburi, flori
M3 - exesarea m3 - aripioare de buburuza
M4- tratarea diferentiata
moment. activit. |
Continutul activitatii |
Dozare |
Formatii de lucru Indicatii metodice. |
. Adunarea copiilor pe o |
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx |
||
Organiza- |
linie. | ||
rea colec- |
. Verificarea tinutei, starii |
. inspectie vizuala, intrebari |
|
tivului de |
de sanatate. |
Buna ziua! |
|
copii |
* Salutul. |
Azi vom fi buburuze printre flori, ne vom tari |
|
. Anuntarea temei. |
sprijinindu-ne pe antebrate si vom invata |
||
jocul " Cauta un loc ' |
|||
Captarea atentiei: |
. cu pacaleala |
||
Joc "Petrica spune': | |||
. Mainile pe cap! |
4x | ||
. Un pas in fata! | |||
. Sari spre dreapta! | |||
. Stai departat! | |||
Variante de mers si alergare: |
. spatele drept, privirea inainte |
||
Pregatirea |
. Mers obisnuit; |
2t |
. cu cantec: Atentie, inainte mergem! |
organis- |
. Mers pe varfuri; |
/2t |
Pe varfuri mergem! - mult pe varfuri |
mului |
. Mers pe calcaie; |
1/2t |
Pe calcaie mergem! |
pentru |
. Mers ghemuit; |
1/2t |
Ca piticii mergem! |
efort |
. Alergare usoara, cu |
2t |
Atentie, alergam! Atentie, ne intoarcem! |
schimbarea directiei; |
. Mers cu exercitii de respi- |
/zt |
. respiratie ampla |
|
ratie. | |||
Ex. 1: "Privestesus' |
X X X X XX X |
||
Influentare; |
Drepti, ducerea bratelor sus |
XX X XX XX |
|
selectiva a |
cu inclestarea degetelor, |
4x4 | |
aparatului |
concomitent cu deplasarea |
. privirea spre palmele inclestate |
|
locomotor |
piciorului drept (1), | ||
revenire (2), aceeasi | |||
miscare spre stanga (3), | |||
revenire (4). | |||
Ex. 2: "Sa inotam' | |||
Departat stand, ducerea |
4x4 |
. ducerea bratelor la piept, inainte, lateral; se |
|
bratelor la piept (1), intin- |
executa energic |
||
derea lor inainte (2), duce- | |||
|
rea bratelor lateral (3), | ||
revenire (4). | |||
Ex. 3: "Locomotiva' | |||
Stand, bratele indoite langa |
2x8 |
Exercitiul "Locomotiva ', incepem! |
|
corp, cu pumnii stransi: |
Atentie, stam! |
||
rotirea alternativa a bratelor | |||
pe langa corp inainte (8x) si | |||
inapoi (8x). | |||
Ex. 4: "Legam sireturile' | |||
Departat stand - indoirea si |
4x4 |
. indoirea se executa cu genunchii intinsi |
|
rasucirea trunchiului cu | |||
ducerea bratelor alternativ | |||
spre piciorul stang, reve- | |||
nire, drept, revenire. | |||
Ex. 5: "Sari minge' | |||
Stand, maini pe sold, sari- |
4x |
Sari minge, minge jos! |
|
turi pe ambele picioare, |
. saritura elastica, pe varfuri |
||
alternativ cu sprijin in | |||
ghemuit. | |||
Exercitii de respiratie. | |||
Se demonstreaza executarea |
. tarare inainte, cu deplasarea simultana a |
||
Consoli- |
corecta a tararii pe |
piciorului si bratului opus; |
|
darea |
genunchi cu sprijin pe | ||
deprinde- |
antebrate. |
2t |
. pe echipe: copiii (buburuzele) ocolesc florile |
rilor |
executand corect tararea pe genunchi cu |
||
motrice |
Tarare cu ocolire de |
sprijin pe antebrate. |
|
obstacole. | |||
Rezistenta: |
Atentie, alergam! |
||
Dezvolta- |
Joc "Cauta un Ioc!' |
4x |
X X |
rea |
Copiii alearga in cerc. La |
X _ B B X |
|
calitatilor |
comanda educatoarei "Cauta |
i w , |
|
motrice |
un loc!' jucatorii cauta sa se |
XX |
|
aseze pe cel mai apropiat |
cub. Cei care raman jos de 3 ori ies din joc. |
. semnalul: "Cauta un loc!' se da prin surprindere |
||
Scaderea intensitatii efortului |
Joc "Barza in cuib' Copiii merg in cerc in pas de voie. La comanda "Barza in cuib!', se opresc cu piciorul drept pe varf si piciorul stang pe toata talpa si cu bratele la spate. Exercitii de respiratie. |
3x |
Atentie, mergem! Barza in cuib! . exercitiile de respiratie sunt ample |
Aprecierea activitatii |
Aprecieri generale si individuale cu privire Ia disciplina, corectitudinea executarii exercitiilor. Se fac recomandari stimulative. Salutul. |
Atentie, la linie adunarea! xxxxxxxxxxxxxxxxxxx Activitatea de educatie fizica s-a terminat. Buna ziua! |
BIBLIOGRAFIE
1. Buruian L. Educatia fizica in gradinita, Casa de editura Mures, 2004
2. IV AN E. Ghid privind desfasurarea activitatilor de educatie fizica in gradinita. Editura Tiparg, 2007.
CRETU. CC;
CIUCUREL C;
PETRE, D
3. Marinescu I.T. Metodica predarii educasiei fizice la gradinita si la clasele
I-IV. Edit. Ass, Iasi, 2000
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3695
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved