CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
Gradinita cu Program Prelungit Nr. 10 Buzau
Tema anuala:CAND,CUM SI DE CE SE INTAMPLA?
Subtema: ,,TOAMNA, ANOTIMPUL ROADELOR BOGATE!''
Tema zilei :
Nivelul: II-Grupa Fluturasilor
Forma de realizare:Activitate integrata
Forma de organizare: pe grupe ,frontal
Locul de desfasurare:SALA DE GRUPA
Data
Categorii de activitati:ADP+DS+DOS
Activitati de invatare:
*ADP-Intalnirea de dimineata
*ADE:DS. Activitate matematica-Joc didactic
DOS.Activitate practica
Scopul activitatii:
-formarea deprinderii de a lucra in echipa;
-verificarea si consolidarea cunostintelor privind utilizarea
numerelor in limitele1-10.
Obiective operationale:
-sa numere crescator si descrescator in limitele 1-10;
-sa raporteze numarul la cantitate si invers;
-sa numeasca vecinul unui numar;
-sa foloseasca un limbaj matematic adecvat;
-sa decupeze frunze pentru flori;
-sa asambleze crizantema;
-sa lucreze curat si ingrijit;
-sa coopereze in interiorul grupului din care face parte;
-sa manifeste interes pentru continutul activitatii.
Strategii didactice :
Metode si procedee Observatia , explicatia , exercitiul , conversatia , exercitiul,munca in echipa,jocul, demonstratia,schimba perechea.
Mijloace de invatamant tabla magnetica , cifre, imagini cu diferite fructe,etc, copacei din placaj,foarfece ,lipici, hartie creponata, coli colorate , ecusoane cu flori,casetofon , recompense, betisoare pentru frigarui, buturugi.
Forma de organizare:pe echipe, individual.
Elemente de joc:surpriza,batai din palme, inchiderea si deschiderea ochilor, aplauze,intrecerea, recompense.
Reguli de joc:Copiii sunt impartiti in doua echipe, de la fiecare echipa va veni pe rand cate un reprezentant care rezolva sarcina;pentru fiecare raspuns corect, echipa primeste cate o floare;daca un copil nu rezolva corect , il poate ajuta un coechipier; castiga echipa care acumuleaza mai multe flori.
Tranzitii:,,Asosit pe dealuri, toamna!'', ,,Sa ma joc as vrea!"
Bibliografie
Curriculum pentru invatamantul prescolar, 2008
Revista invatamantului prescolar,Nr.1-2/2008, Bucuresti
E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, "Activitati bazate pe inteligente multiple".
Ghid metodic: "Metode interactive de grup", Ed. Arves
www.didactic.ro
SCENARIUL ZILEI
INTALNIREA DE DIMINEATA
Activitatea debuteaza cu inyalnirea de dimineata si va continua cu jocul didactic.
SALUTUL:,,Buna dimineata, dragi crizanteme''
,,Cum va simtiti in aceasta dimineata?''
Fiecare copil va primi in piept cate o crizantema, unii galbena, altii violet.Crizantemele galbene se vor aseza pe scaunelele care formeaza cercul interior , iarcrizantemele violet se vor aseza pe scaunelele care formeaza cercul exterior , apoi se vor saluta o crizantema galbena cu una violet, dupa care vor trece pe scaunul alaturat salutand urmatoarea crizantema , pana cand se vor saluta toate florile.
PREZENTA:Fiecare copil isi va alege fotografia si o va lipi pe petale unei crizanteme.Fotografiile ramase, reprezinta copiii care absenteaza astazi.Voi ruga copiii sa spuna ce floare au format si in ce anotimp infloreste.In acest moment voi face trecerea la
CALENDARUL NATURII: Voi intreba copiii daca au observat la venirea in gradinita cum era vremea afara. In urma raspunsurilor primitevoi completa calendarul cu elemente specifice zilei.
ACTIVITATEA DE GRUP(MISCARE). Indiferent de anotimp noi venim la gradinita cu ganduri bune, haideti sa vedem cum ne manifestam bucuria , veselia:.
1,2,3,/ 1,2,3, 1,2,3,/ 1,2,3,
Hai la joaca daca vrei, Vino si tu daca vrei,
Joaca e pentru copii, Hai cu totii sa dansam
Prilej de bucurii. Si sa ne distram.
NOUTATEA ZILEI: Dragi copii, am uitat sa va spun ce mi s-a intamplat cand am venit la gradinita.
De pe o creanga s-a desprins o frunza, a zburat lin si s-a
asezat pe umarul meu, , cand m-am uitatin jur, peste tot erau numai
-Oare ce s-a intamplat?--Este toamna.
-Ce stiti voi despre acest anotimp?--Toamna ninge, toamna ploua
Cate un pic din amandoua.
-Mere-mbujorate ,fine -In tocana mama pune
Stau in cosurile pline O multime de legume,
Morcovi, rosii, ardei, varza
Toti stiu cum se coloreaza.
-Mai stiti si alte legume?
-Crizanteme ciufulite, tufanele zgribulite,/Dalii mari si colorate,
Stau cu tote suparate.
-Copii, dar cu pasarile ce se intampla?
-Pasarelele cuminti,/Se aduna toate-n stoluri
Si-ascultand al toamnei glas,/si-au luat spre tari mai calde ,zborul.
Deci, copii ce putem spune , intr-o propozitie despre acest anotimp?
,,TOAMNA ESTE ANOTIMPUL ROADELOR BOGATE"
TRANZITIA: ,,A VENIT PE DEALURI, TOAMNA!''-Cantec
SCENARIUL ACTIVITATII
Nr. crt |
Secventa didactica |
Continutul abordat |
Strategii |
Evaluare |
||||
|
Moment organizatoric Captarea atentiei |
Se pregatesc materialele pentru desfasurarea in conditii optime a activitatii:pregatirea materialului didactic si aranjarea mobilierului. Apare Scufita -Rosie, plangand pentru ca mama sa nu ii da voie sa mearga la bunica decat daca rezolva niste sarcini.Copii,ea a venitsa oajutam impreuna. Scufita -Rosie citeste sarcinile. |
Surpriza Conversatia , Explicatia | |||||
3. |
Anuntarea temei si a continutului Explicarea jocului Dirijarea invatarii Executarea jocului de proba Executarea propriu-zisa a jocului |
Atunci haideti copii sa dam curs provocarii la care ne-a supus mama Scufitei -Rosii. Eu m-am gandit sa ne jucam jocul ,,Rezolva repede si bine'' Jocl se va desfasurape doua echipe(echipa crizantemelor galbene si a crizantemelor violet)Trebuie sa fiti foarte atenti pentru a putea castiga cat mai multe flori pentru a fi invingatori. Pe rand de la fiecare echipa va veni cate un reprezentant care rezolva sarcina;pentru fiecare raspuns corect, echipa primeste cate o floare;daca un copil nu rezolva corect , il poate ajuta un coechipier; castiga echipa care acumuleaza mai multe flori. E.C.Galbene.-Numara in ordine crescatoare pana la 10. E.C.Violet-Numara in ordine descrescatoare. Probe: Asaza in bradut 3 conuri mici -Asaza in bradut 5 conuri mari. -Asaza in fata bradutului 2 veverite. -Asaza in spatele bradutului 4 veverite. .-Dati-i iepurasului mic morcovii subtiri. -Iar iepurasului mare morcovii grosi. Numara frunzele galbene din primul
copac. Alege cifra
corespunzatoare numarului de Care este vecinul mai mare al acestui numar? -Numara frunzele rosii din al-III-lea copac? Alege cifra
corespunzatoare numarului de Care este vecinul mai mic al acestui numar? Alege dinscorbura cifra corespunzatoare numarului batailor din palme. .-Asaza in al -IV-lea copac tot atatea mere, cate indica cifra. Asaza in ultimul copac tot atatea pere, cate indica cifra. Oserva scara numerica. *La inchiderea ochilor dispare o cifra. Care cifra lipseste? La inchiderea ochilor voi schimba locul a doua cifre. Unde este gresala. |
Conversatia , Explicatia
Conversatia , Explicatia Exercitiul Conversatia , Explicatia Exercitiul Problematizarea |
Frontala Orala Frontala Orala Individuala |
||||
|
Obtinerea performantei Complicarea jocului |
Sunt prezentate copiilor doua buturugi:una scunda pe care este cifra 4 si alta inalta pe care este cifra 7, copiii trebuind sa aseze in ele atatea crizanteme si dalii cite indica cifra.Acestea vor fi confectionate la activitatea practica. Copiii vor intuit materialul didactic impreuna cu Scufita Rosie iar apoi se vor aseza la masute .Se explica pentru fiecare echipa modul de executare al florilor.se fac exercitii de incalzire ai muschilor fini ai miinii,iar apoi pe un fundal musical copiii vor lucra |
Conversatia , explicatia , problematizarea , exercitiul | |||||
Evaluarea activitatii |
Scufita Rosie apreciaza lucrarile copiilor,observa daca au fost correct executate si ii invita sa le aseze in buturugi dupa cum arata cifrele. |
Oferirea de stimulente in urma aprecierilor verbale ale educatoarei si a multumirii Scufitei-Rosii. |
||||||
Incheierea activitatii |
Activitatea se finalizeaza prin fixarea temei activitatii si a continutului acesteia. Educatoarea face aprecieri cu privire la modul in care s-a desfasurat activitatea ( participarea copiilor si a lucrarilor realizate de acestia). Impreuna vom canta, vom dansa si ne vom bucura. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2694
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved